| Cruda a întrebat:

SANGERARE DE NIDATIE SAU EFECT ELLAONE.
În 14 octombrie am luat ella one, în 15, teoretic, conform calendarului, era ziua ovulației. Astăzi am început sa am niște scurgeri ușoare de culoare roșie, dar nu am nicio durere.

Răspuns Câştigător
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Ai luat cate o pastila de a doua zi in fiecare luna in ultimele 4 luni. Tu realizezi ca nu sunt bomboane? Iti distrugi sanatatea.
Ti-am mai scris sa mergi la medicul ginecolog, poate de el asculti.

10 răspunsuri:
| Cruda explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

3 luni. Am mai luat ellaone și în trecut; dar nu am avut acesta sangerare care a și trecut acum. A apărut doar la ștergere și de ieri am din când în când câteva secunde durere în ovarul drept.

| Robert2526 a răspuns:

Pai... nici nu stiu de unde sa incep.

1. In mod clar este un efect al pastilei ( este ceva foarte frecvent, mai ales cand iei pastila aproape de momentul ovulatiei) - Totusi, se incadreaza la efecte adverse ( se pare ca ai cam abuzat de astfel de pastile in ultima perioada). Totusi, nu ai de ce sa te ingrijorezi, pastila si-a facut efectul iar sangerarea o sa se opreasca de la sine in aproximativ 2 zile
2. Sangerarea de nidatie, NU apare in toate cazurile iar de cele mai multe ori, este vorba doar de o mica pata de sange care apare, ceea ce zici tu, in niciun caz nu este vorba despre asa ceva.
3. Te rog sa iei in calcul folosirea pilulelor anticonceptionale zilnice, milt mai ieftine si mai eficiente in prevenirea unei sarcini nedorite. Nu patesti nimic de la faptul ca ai luat in fiecare luna dar pur si simplu, pilulele zilnice sunt alternativa potrivita
4. Pilula de a doua zi se foloseste doar la nevoie, cand stii sigur ca este nevoie de ea. A avut loc o ejaculare in vagin? Probabil ai luat toate pastilele alea inutil

| Cruda explică (pentru Robert2526):

Am fost la toaleta, m-am șters si am văzut urme de sânge mici. A treia oara când am mers la baie nu mai apăreau. Totul în decurs de jumătate de ora.

| Cruda explică (pentru Robert2526):

De fiecare data a fost cu ejaculări

| Cruda explică (pentru Robert2526):

Nu as descrie ca niște peste, aveau dimensiunea unei monede de 10 bani

| Robert2526 a răspuns (pentru Cruda):

Este un efect al pastilei! Sunt 100% sigur! Alege totusi o metoda contraceptiva mai eficienta

| Cruda explică (pentru Robert2526):

Sper sa fie asa. Deja am pierdut omul de lângă mine

| Cruda explică (pentru Robert2526):

Verific pe hârtie din 5 în 5 minute. Acum arata ca hârtia aia igienica gri cu bucatele colorate micuțe prin ea, abia sesizabile, dacă ai prins-o.

| Robert2526 a răspuns (pentru Cruda):

Nu te mai stresa inutil, iti zic 100% ca nu e vorba de sarcina.

| Cruda explică (pentru Robert2526):

Îmi poți scrie în privat de ce ești asa 100%sigura?;-)