| alex_paus a întrebat:

Sangerarea de implantare poate sa lipseasca la o sarcina sau este ceva sigur si apare la toate femeile?

4 răspunsuri:
| confusedgirl223 a răspuns:

Depinde de fiecare femeie

| Madaq a răspuns:

Poate sa lipseasca

| corbulalbrosu a răspuns:

Sangerarea de implantare medical numita sangerare de nidatie, poate sa apara dupa trecerea a circa 8 - 11 zile dupa intretinerea actului sexual in urma caruia ovulul a fost fecundat si reprezinta un proces considerat normal chiar daca se produce relativ rar, in putine cazuri. Sangerarea de nidatie apare atunci cand ovulul fecundat se ''ingroapa'', implanteaza in stratul intern al tesutului numit ENDOMETRU care acopera peretele intern al uterului si in drumul sau prin tesut/mucoasa se freaca si lezeaza sau rupe un vas de sange capilar. Sangerare de implantare atunci cand se si produce are loc cu cateva zile inainte de ziua in care ar fi urmat sa porneasca menstruatia. In comparatie cu sangerarea care se produce in mod normal/obisnuit, sangerarea de nidatie dureaza foarte putin (maxim 24 de ore), cantitatea de sange este foarte mica si se prezinta sub forma a cateva picaturi de sange vaginal de culoare mai deschisa, roza. Multa sanatate!

| Violleta2022 a răspuns:

Sangerarea de implantare se intampla extrem de rar si doar unor femei.