| AdelinaSilaghi22 a întrebat:

Se poate face testul de sarcina in săptămâna 9?
Până in ce săptămână se poate face testul de sarcina?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Testul de sarcina se poate face oricand, dupa saptamana atreia. El este pozitiv toata sarcina si cateva saptamani dupa nastere

| Violleta2022 a răspuns:

Testul de sarcina se face dupa saptamana a 5-a, numarand de la ultimul ciclu menstrual.
Daca nu ai avut ciclu de 9 saptamani, probabil ca esti deja insarcinata in 9 saptamani.

| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca DA, fiindca prin efectuarea oricarui test de sarcina se determina de fapt existenta sau lipsa hormonului de sarcina hCG in urina. Acest hormon este prezent in urina pe intreaga durata a sarcinii. "In cazul dezvoltarii normale a sarcinii, hormonul hCG poate fi determinat in sangele femeilor gravide, aproximativ, dupa 8 - 14 zile de la conceptie.Nivelul valorii de hCG creste rapid si incepand cu a 3-a saptamana de sarcina, se dubleaza la fiecare 2-3 zile. Cresterea concentratiei de hCG in sangele femeilor gravide continua pana la, aproximativ, 11-12 saptamani de sarcina. Intre a 12-a si a 22-a saptamana de sarcina, concentrarea hCG se reduce putin. De la a 22-a saptamana si pana la nastere, concentratia de hCG in sangele unei femei insarcinate incepe sa creasca din nou, pana in momentul nasterii dar mult mai lent decat la inceputul formarii sarcinii. In concluzie testul se poate efectua in orice moment in intervalul cuprins intre concepere si nastere. Sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Testul de sarcina se poate face la minim 3 saptamani de la ultimul act sexual. Deci, in saptamana a 9-a se poate face testul de sarcina daca nu l-ai facut pana acum.

| Felys a răspuns:

Sigur ca se poate face testul de sarcina, si la 4 luni se poate ca dupa aia incepe sa miste copilul si nu mai e nevoie de test