| alexutza_4406 a întrebat:

Se poate iubi pe cineva si in acelasi timp sa nu fi indragostit?(ma refer la o relatzie intre 2 persoane fie heterosexuali sau homosexuali)

Răspuns Câştigător
| NoName_9903 a răspuns:

Cred ca "iubirea" se refera la un nivel de profunzime mai mare decat "indragosteala"... Te indragostesti de ochii/glasul/zambetul cuiva, dar ajungi sa il iubesti pentru felul cum se poarta cu tine, pentru protectia pe care ti-o ofera, pentru ca il admiri etc...
Sunt situatii in care iubesti un om, dar nu ajungi sa simti "fluturii din stomac"...

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mi se pare o disecare a firului de par in patru. Daca e vorba de un cuplu, atunci nu se poate. Daca e vorba de alte forme de iubire (filiala, amicala, materna), atunci e subinteles.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Pai, faptic si logic, iubirea nu e Sora mai mare a Dragostei?! daca consideram ca la fluturi, ca fosta crisalida s-a transformat in matur... chestiile astea sunt foarte complexe si nuantate, cat si nuantabile, perpetuu... Las teoretizarile si TRAIESTE!

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Da. Se numeste PRIETENIE!
Daca inteleg eu...bine exact, ce vrei sa spui..., exista sex fara iubire, dar si iubire fara sex..., altfel..., nu prea inteleg...

| Delia 75 a răspuns:

Indragosteala este floarea, iubirea este fructul.
Din variate motive, multe flori trec / se scutura fara sa rodeasca...

Deci raspunsul meu este: DA....Iti poti iubi parintii, fratii....prietenele......dar te indragostesti doare de jumatatea ta(sau cel putin asa crezi, ca e jumatatea ta)