| cocojambo a întrebat:

Se poate sa fiu insarcinata? Mi-a intarziat menstruatia 2 saptamani. Am facut testul dar in ziua aceia am luat un calmant pentru durere de masea iar testul a iesit negativ. Simptome de sarcina am, plus ca de cateva zile sub buric, in partea stanga a inceput sa mi se umfle ceva si sa se dezumfle putand fiind observata cateva secunde. Acum 2 zile am fost la mare si ieri mi-a venit menstruatia, dar spre deosebire de celelalte a fost foarte abundenta la inceput si fara dureri, apoi a inceput sa imi curga foarte putin...azi de abia ca imi curge. Burtica, sub buric, se umfla si dezumfla in continuare. Oare sunt insarcinata? Cand pot face un alt test? Va multumesc

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti fi insarcinata, desi umflarea burtii nu are legatura cu sarcina. Calmantele nu modifica rezultatul testului de sarcina, dar ar fi bine sa nu mai iei pastile fiindca daca esti insarcinata poti imbolnavi bebelusul. Repeta testul de sarcina in orice zi, din urina de dimineata. Prezenta menstruatiei nu-l influenteaza.

| shishilik a răspuns:

Cel mai sigur poti merge la un ginecolog, pentru o ecografie. Alt test poti face oricand (cred ca nu conteaza). Cele mai sigure raspunsuri le gasesti in cabinetul unui ginecolog. Succes!

| cocojambo explică:

Multumesc pentru raspuns...la asta ma gandeam si eu, dar momentan sunt plecata din tara...il voi cosulta in septembrie cand ajung acasa.