| RAY a întrebat:

Se spune ca cand iubesti pe cineva trebuie sa i accepti greselile /defectele, intrebarea mea e trebuie sa accepti langa tine o persoana mincinoasa care isi bate joc de tine doar asa din iubire? ce inseamna a accepta ce fel de defecte?

8 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Ştii care sunt cele trei lucruri importante într-o relaţie? Sinceritatea, respectul şi încrederea.
''...o persoana mincinoasa''- lipsa sincerităţii.
''...care isi bate joc de tine...'' - lipsa respectului.
Din acestea două rezultă că nu poţi avea niciodată încredere într-o astfel de persoană.
''Defect'', ce urât sună... Ştii, atunci când ai o jucărie care are un ochi diferit de celălalt sau îi lipseşte o mână, spui că are un defect.
Defect= imperfecţiune, lipsă, stricăciune;
Nu cred că se aplică în cazul oamenilor... Fiecare este special în felul său, unii văd multe calităţi la tine, alţii văd multe lucruri negative la tine.

| Drolja a răspuns:

Dacă te mai şi bate, atunci cred că eşti martirul perfect.

| SkyPilot a răspuns:

Nu, nu accepti ce ai descris, dar esti baiat destept si o "mirosi" dinainte.
E usor sa fiu lupul moralist, dar mi-am luat-o si eu cu asa ceva odata in viata.
Ideea ar fi sa incerci sa iti cunosti aleasa suficient de bine cat sa ii stii toate defectele majore, si sa le poti accepta. Si la randul tau sa nu joci un rol, ci sa te arati asa cum esti.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu atunci cand isi bate joc de tine, evident, pentru ca asta inseamna ca nu te iubeste. Asta spune ceva mai mult despre sentimentele partenerului, decat despre caracter.
Insa defecte pe care le poti accepta sunt de exemplu, faptul ca celalalt nu isi curata intotdeauna lucrurile dupa el ca se enerveaza repede (fara sa aiba porniri violente), ca este neatent, in sensul ca uita unele lucruri, ca uneori face glume proaste etc. Astfel de defecte poti trece cu vederea.
Asa cum a spus si InquireWithin este bine cat stai intr-o relatie cu cineva sa iti cunosti partenerul si sa nu joci un rol.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta este o prostie. Cand iubesti pe cineva trebuie sa-l ajuti sa devina mai bun, sa evolueze.

Daca-si bate joc ce rost mai are totul?

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Minciuna si nesimtirea sunt "defecte" cam mari. Nu cred ca zicala se refera la defectele de genul acesta, ci mai degraba la cele gen impulsivitate, incapatanare, caracterul mai vulcanic, in general chestii ce tin de personalitate fiecaruia. Daca persoana de langa tine isi bate joc si minte mult, e clar ca n-ai de ce sa stai si sa inghiti.

| Dendoris a răspuns:

In cazul tau daca vrei sa fii un covor, da!

| cocolinafitzedulci a răspuns:

Normal că nu trebuie să accepți pe cineva care te minte si îşi bate joc de tine doar din iubire tiai face foarte mult rau tie... deci nu happy