| gamze a întrebat:

Si din nou am aceeasi problema. Totul revenise la normal de la ultima cearta, totul era bine. Acum au intervenit niste probleme familiale din ambele parti. El avea problema cu ai lui ca erau nevoiti sa se mute pentru prima oara pentru a munci, iar sora lui ramanea singurica. Eu aveam probleme cu mama auzise ceva de el, ea nu stia de relatie si trebuia sa ma ascund si mai mult de atat. suntem in sesiune i-am zis ca nu putem sa ne vedem in ziua respectiva ca nu prea invatasem nimic ma simteam influentata de colega de aparatament pe care el nu o suporta sub nicio forma si in al doilea rand ma asteptam sa imi faca mama o vizita sa ma urmareasca. Ne-am certat pe tema asta a inceput sa urle la mine ca are probleme si eu nu ii sunt alaturi ca o sa fie asa nervos o perioada ca sta prost cu nervii etc. L-am inteles. l-am calmat intr-un final si ramasese ca a 2a zi sa trec pe la el ba poate si ramanem seara impreuna. Mi s-a parut ciudat ca nu se mai bucura cand veneam nu il mai vedeam cu zambetul pe buze l-am intrebat ce are si mi-a zis ca nimic. m-am gandit ca e vorba de problemele lui si i-am zis ca ii sunt alaturi orice ar fi a fost ok pana cand a primit un telefon de la tatal lui nu am apucat sa vorbim despre asta si mi-a luat telefonul si mi-a cautat ceva sa imi scoata ochii nu gasise pana cand a remarcat ca am scos de la block un fost prieten si l-am si adaugat la prieteni si ATAT. I-am zis ca am facut asta doar din simpla curiozitate de a vedea pozele nimic mai mult nu aveam nevoie de tipul de respectiv si nici nu am conversat. si a inceput sa o ia razna sa injure sa loveasca cu pumnii peretii...pur si simplu era super nervos nu il vazusem asa niciodata! de reactiile astea ale lui mi-a fost teama mereu. bine totul a pornit cand eu nu i-am recunoscut imediat am mintit (greseala mea ) s-a calmat mi-a insirat o groaza de calitati defecte a zis ca ma iubeste si ca o sa ma iubeasca in continuare dar ca totul s-a terminat aici.sa nu il mai caut! ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Nu pui problema cum trebuie. Tu pari sa vrei o relatie serioasa, pe termen lung sau pe viata. Baiatul tau nu este genul cu care poti avea asa ceva. Daca veti avea probleme, poate un copil bolnav, poate ceva probleme financiare sau cine stie ce altceva, ai nevoie alaturi de tine de un barbat cu picioarele pe pamant, care sa isi pastreze mintea limpede si sa gaseasca o solutie. Al tau tipa si da pumni in pereti. Asa rezolva el problemele? Acesta ar fi motivul intemeiat.
Despre calitatea relatiei nici nu mai vorbesc. Vrei sa traiesti asa toata viata? Oamenii nu se schimba la comanda, oricat de mult si-ar dori.
La partea cu prietenul, eu te-as fi lasat. Dar ti-as fi spus de la inceput ca nu accept fosti in relatie. Am auzit de multe ori despre persoane aflate intr-o relatie serioasa care si-au inselat jumatatea cu fosti sau foste.

13 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Vorbesti de sesiune asta inseamna ca esti studenta, studentia este cea mai frumoasa perioada, e perioada in care tu trebuie sa te dedici scolii si sa zbori din floare in floare ca o albinuta nu sa te implici in relatii serioase cu paraziti a caror urmare se regaseste in intrebarea ta. trebuie sa te distrezi maxim altfel vei regreta. in momentul asta taie orice legatura cu el si apucate de invatat, e in joc viitorul tau

| neutrino a răspuns:

El are partial dreptate, este timpul sa va opriti aici.

| gamze explică (pentru neutrino):

Cum as putea? stiu ca nici el nu vrea, dar da poate sa faca asta in comparatie cu mine.

| gamze explică (pentru neutrino):

Nu am zis ca nu are dreptate, are! si in legatura cu familia i-am fost aproape nu cat si-a dorit el pentru eu nu stiu ce inseamna sa ai o familie unita. pe de alta parte imi recunosc vina cu fostul, nu trebuia sa fi facut asta sunt constienta. Dar intentia mea a fost doar o simpla curiozitate nimic mai mult!

| SkyPilot a răspuns:

Sa fii de acord cu el. Imi amintesc de istoria ta. Nu iti ajunge?

| gamze explică (pentru SkyPilot):

Am ajuns intr-un final la aceeasi concluzie. dar de ce continua sa ma accepte ori de cate ori ajung la el dupa cearta? daca tot e hotarat sa o termine. eu daca as spune asta clar nu as mai vrea. unde scuip nu mai ling! dar asta ar insemna sa am un motiv mai intemeiat

| SkyPilot a răspuns (pentru gamze):

Nu pui problema cum trebuie. Tu pari sa vrei o relatie serioasa, pe termen lung sau pe viata. Baiatul tau nu este genul cu care poti avea asa ceva. Daca veti avea probleme, poate un copil bolnav, poate ceva probleme financiare sau cine stie ce altceva, ai nevoie alaturi de tine de un barbat cu picioarele pe pamant, care sa isi pastreze mintea limpede si sa gaseasca o solutie. Al tau tipa si da pumni in pereti. Asa rezolva el problemele? Acesta ar fi motivul intemeiat.
Despre calitatea relatiei nici nu mai vorbesc. Vrei sa traiesti asa toata viata? Oamenii nu se schimba la comanda, oricat de mult si-ar dori.
La partea cu prietenul, eu te-as fi lasat. Dar ti-as fi spus de la inceput ca nu accept fosti in relatie. Am auzit de multe ori despre persoane aflate intr-o relatie serioasa care si-au inselat jumatatea cu fosti sau foste.

| Suck a răspuns:

Lasa-l o vreme sa se calmeze, sa vezi cum evoluezi si tu, ignora-l o luna de zile si apoi daca simti nevoia, poti sa faci din nou primul pas. Oricum cu o astfel de persoana nu te poti gandi la viitor.

| gamze explică (pentru Suck):

Nu am putut sa ma abtin. o luna era prea mult. Am fost la el am incercat sa lamuresc problema sa ii zic ca nu pot sa renunt ca imi este greu, dar am vazut o ura prea mare in el. Si nu numai hotarat pentru a termina totul cu mine. a fost calm la inceput mi-a vorbit frumos mi-a zis lucruri frumoase ca ii pasa de mine c imi vrea binele ca nu are nimic cu mine ci cu colega de apartament, ca sa tin minte relatia mea s-a terminat din cauza ei ca ea m-a influentat si i-am zis putea sa ma influenteze oricat de mult eu daca spuneam nu, nu s-ar fi intamplat nimic. m-a jignit si presimt ca toate mi le-a zis la nervi si realizez ca si-a dat arama pe fata. adevarul il spui la nervi! De data asta nu am mai rezolvat nimic, am inteles ideea lui nu am ce sa fac. de cautat nu il mai caut! il las in pace. dar nu inteleg cum poate el asa usor sa treaca peste tot ce a fost frumos?! imi e greu sa renunt dar alta solutie nu am.nu pot sa il oblig sa se impace dragoste cu sila nu se face. nu am cum sa il oblig sa imi mai acorde inca o sansa ca sa ce sa mai gresesc. proasta am fost ca la cate greseli am facut m-a iertat de fiecare data si nu am stiut sa il apreciez ca a ramas in continuare la fel nu se schimbase nimic, nu luase masuri nu era diferit deloc. din contra tot acel baiat dragastos romantic atent si grijuliu. mi -a acceptat multe si acum nu am ce sa mai fac decat sa bag totul la cap si sa nu mai fac niciodata greseli. regret enorm de mult! sincer as fi vrut sa dau timp inapoi mult sa nu fi gresit de la bun inceput. nu stiu si nu cred ca ma va mai cauta, dar exista si o varianta ca stiu ca ma iubeste si nu ii este nici lui usor chiar daca in momentul asta nu vrea sa recunoasca, mi -a recunoscut datile trecute si il simt!

| Suck a răspuns (pentru gamze):

Practica e profesorul cel mai bun. Inveti din greseli si mergi mai departe, nu a fost sa fie, nu e sfarsitul lumii, ai trait si fara el, nu are rost sa tot insisti, lasa-l sa se calmeze si daca te iubeste vine el la tine. Zici ca ai gresit de multe ori fata de el, trebuia sa te astepti la asta, pretuiesti doar dupa ce pierzi, sincer daca as fi fost in locul lui as fi procedat aproximativ la fel.

| Țoglă a răspuns:

Să nu îl mai cauţi.

| gamze explică (pentru Țoglă):

M-am gandit si la varianta asta sa fie pentru prima oara cand nu o sa mai fac eu pasul, dar ma simt vinovata si de aceea imi vine sa il caut.o sa rezist cateva zile, ba poate chiar saptamani! dar imi e ca daca eu nu fac pasul el nu stiu daca o va face. pentru ca l-am obisnuit sa ma intorc eu

| gamze explică:

M-a blocat peste tot, a blocat-o si pe colega mea. am crezut ca si-a dezactivat contul! m-am gandit ca poate chiar a cautat motiv de ceartaa ca nu mai poate face fata si cu mine si cu ai lui.dar fix acum? la cate chestii, mici detalii ca nu ii dadusem mesaj cum ii dadeam de obicei cand veneam la el. Ca eu m-am schimbat ca de ce atatea schimbari? El nu prea m-a lasat cu fetele ca cica sa nu fiu influentata de cineva sa fac anumite chestii. As fi vrut sa mai pot discuta cu el fara nervi.dar imi e teama ca o sa fie foarte nervos. nu sta deloc bine cu nervii. Ma jur nu am vazut pe nimeni sa fie asa nervos! ma rog eu ma gandesc ca el imi repeta ca nu vrea sa ma piarda de aia ma tinea mai mult din scurt si facea urat uneori ca ma iubeste si ca ar fi vrut mai mult de atat. ok imi repeta acum de ce a facut-o? de ce m-a aruncat asa usor la '' gunoi ''? de ce a renuntat? sau chiar a facut asta? am zis sa il las saptamana asta poate se linisteste se mai calmeaza, dar sa ma duc tot eu la el?

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru gamze):

Nu am sa inteleg niciodata placerea ascunsa a unor fete de a fi intr-o relatie cu un tip care le tine din scurt ca pe niste slugi in lesa