| VacutzaRoscata a întrebat:

Somnul ingrasa? adica daca dormi mult te ingrasi?
funda

Răspuns Câştigător
| Alișa00000000000 a răspuns:

NU! DIN CONTRA.SOMNUL TE AJUTA SA SLABESTIhappy. UITE AICIhappyVa spuneam ca sportul impreuna cu dieta va ajuta sa slabiti. Duetul minune se transforma in trio cand mai adaugam inca un ingredient magic. Somnul te ajuta sa slabesti.

Este concluzia la care au ajuns cercetatorii de la Centrul de Investigatie a Obezitatii si a Nutritiei din Madrid, care studiaza relatia dintre somn si obezitate.

Explicatia in termeni stiintifici suna cam asa : lipsa de odihna duce la cresterea productiei de grelina si la diminuarea leptinei. Acestia sunt cei doi hormoni care gestioneaza senzatia de foame si care fac sa creasca pofta de mancare.PAPA:*.

6 răspunsuri:
| glamour a răspuns:

Nu somnul propriuzis ingrasa ci sedentarismul. Daca vrei sa ai un corp frumos si armonios trebuie sa faci sport si sa mananci sanatos, nu sa stai toata ziua in pat cu telecomanda in mana si mancand cine stie ce prostii.

| Bubuuuu a răspuns:

Nu, somnul nu ingrasa. Ma bucur ca ai scris mai corect, mai citet big grin :*

| Broadband a răspuns:

Dorm in fiecare zi pana pe la 11 mai ales in vacanta acum si nu ma ingras deloc,
bine mai fac si ceva pe afara,
cred ca chestia aia cu ingrasatu se refera la oamenii puturosi, care nu fac nimic toata ziua, stau in pat ca putorile laughing

| WiiFii a răspuns:

De cand am luat vacanta dorm de la 00:00 - 01:00 pana la 13:00-14:00 in general si nu m-am ingrasat nici macar 200grame.

| Antonnia a răspuns:

Eu dorm pana la 12 zilnic si sunt slaba!hee heewinking

| M_8138 a răspuns:

Ingrasa daca mananci si dormi dupa masa. Incearca sa dormi dupa 3 ore de la ultima masa! sper ca iti este de folos:*