| anonim_4396 a întrebat:

sotul meu are diabet, atunci si copii nostri vor avea?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Vor avea risc crescut, mai ales daca are diabet de tip II (diabetul adultului obez, neinsulinocesitant).

| Arthur a răspuns:

Nu neapărat. Vor avea totuşi o predispoziţie.

| LittleDreamer a răspuns:

Depinde de genele ereditare pe care le mosteneste. Pot sa aiba, pot sa nu aiba, sau sa fie predispusi.Asta nu depinde de voi, ci de genele care se mostenesc de la ambii parinti, desi daca doar el are diabet si tu nu ai sansele sunt destul de mici.

| Slavic a răspuns:

Nuu! glumesti?

| voice a răspuns:

Din cate stiu eu depinde de tipul de diabet, iar daca parintii lui sau rude apropiate au e mai mult ca sg ca si copii sa aiba pentru ca e genetic