| Oana12oana a întrebat:

Soţul meu m-a înşelat, acum ne-am împăcat. Daca a facut sex cu alta pot lua vreo boala sexuală?

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da. Intreabă menajera pe la ce case a mai lucrat.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

In primul rind ar lua el si după da, ti ar da tie

| ania a răspuns:

Da, ar fi bine sa isi facă analize.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu s-a protejat si respectiva avea vreo boala...

| RAY a răspuns:

Te ai împăcat cu el?

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca poti lua toate bolile pe care sotul le-a luat de la acea femeie.

| mihai69 a răspuns:

Pune-l să-și facă analize!

| Miruna333 a răspuns:

Normal, fugi mai repede. Nu iti e scarba de el? Si-a bagat-o in alta si dupa il lasi sa se intoarca la tine? Respectul de sine a parasit conversatia

| Robert2526 a răspuns:

Evident, daca a luat vreo boala de la cealalta, iti da si tie mai departe

| Madaxo97 a răspuns (pentru Robert2526):

Și de asta nu e bine sa acceptam înapoi partenerii care înșală laughing

| Robert2526 a răspuns (pentru Madaxo97):

Nu scap de tine pe subiectul asta.Pur si simplu este o viziune mai libertina asupra unei societati din ce in ce mai libertine. Se intampla din ce in ce mai des ca oamenii sa insele, de asta probabil, statistic vorbind, avem un divort la 2 casatorii. S-au schimbat vremurile, oamenii nu isi mai infraneaza dorintele atat de usor, multi ajung sa insele din diverse motive. Cred sincer ca multe casnicii pot fi salvate, chiar daca s-a inselat. Probabil ca de cele mai multe ori nu functioneaza si se ajunge in acelasi punct, dar eu consider ca merita incercat sa repari, nu sa te arunci la despartire cu capul inainte si sa regreti apoi

| Madaxo97 a răspuns (pentru Robert2526):

Eu nu asta înțeleg prin societate libertină. Doar dacă fiecare ar accepta și si-ar asuma ca sunt poligami, altfel nu mi se pare normal să înșeli, fie că ești prins sau nu de partener.
Nu sunt pro căsătorie deloc, consider ca e inutilă, de ce să te mai căsătorești dacă știi ca esti rebel și ajungi sa înșeli de exemplu, căsătoria e doar o tradiție, nu este utilă nimănui cu adevărat, cam ca religia, de ce nu pot sta 2 oameni împreună fără acte fără nimic, de ce trebuie să semneze contracte, sa jure ca vor face x, y, z lucru până la adânci bătrâneți, păi în momentul când oamenii ăia și-au luat acel angajament, partenerii au pretenția unul de la celălalt să se respecte acele x, y, z lucruri promise în fața altarului si la primarie, prin urmare, dacă ai făcut acest ritual mi se pare ceva monstruos să înșeli. Și eu zic mereu că a doua șansă merită oricine, nu contează ce lucru nasol a făcut, nu neapărat înșelat, dar la tipa din postarea unde ne-am contrazis noi, chiar nu mi s-a părut că merită, una e să înșeli discret, să ai un oarecare respect față de partener, alta e să faci ce a făcut ea, discuții luni de zile pe la spatele lui, nici măcar nu se obosea să ascundă prezervative și mesajele, și a zis baiatul că cu el nu făcea perversiunile care le vorbise ea cu pilotul ăia, că era cuminte cu el, iar cu pilotul nu, deci ceva era putred acolo, iar ea nu avea nicio urmă de regret când a confruntat-o. Acum poate ma înșel eu, nu știm toată povestea. Merită să încerci să repari, dacă o mai fi ceva de reparat, dacă nu, nu ai ce face, majoritatea încercărilor ăstora eșuează până la urmă, cunosc câteva cupluri care au divorțat pe baza înșelatului deși s-au dat șanse peste șanse.
Eu îți respect și ție opinia, înțeleg ca tu ești mai calculat, mai rece, mai rațional, eu sunt fix invers, foarte emotiva, sentimentală, gândesc de cele mai multe ori cu inima în loc sa o fac cu creierul, și da, am avut mai mult de pierdut, dar imi asum. Pur și simplu la mine e un principiu personal mai mult, o fixație, asta cu înșelatul, sunt genul care pune mare preț pe loialitate, încredere, nu doar în relațiile amoroase, ci și în cele de prietenie, familiale. Oi fi eu mai încuiată puțin la partea asta, cine știe, dar nu mi se pare normal. La alte chestii sunt super open-mind dar aici nu prea.

| Robert2526 a răspuns (pentru Madaxo97):

Nu, nu gresesti deloc, in mod ideal ar fi sa fie asa cum spui tu, doar ca nu traim intr-o lume ideala.Nu mi se pare normal sa inseli, cred ca e mai fair sa spui omului ca vrei altceva si sa te desparti inainte sa inseli dar lucrurile nu merg asa. Ne contrazicem pentru ca eu privesc lucrurile general tu privesti din perspectiva proprie. Eu vorbesc de realitatea care arata ca din ce in ce mai multi oameni ajung sa insele. Tu sustii ca e caz de despartire clar, eu ca ar trebui discutat, analizat si incercat sa se repare lucrurile. Ok, poate sunt eu mai deschis si mai rece, pot sa imi asum asta.
Casatoria este o necesitate in ziua de azi, pentru a putea avea aceleasi drepturi ca si ceilalti, eu ca reprezentant al comunitatii gay stiu foarte bine ce inseamna sa nu te poti casatorii, desi si noi iubim si noi vrem sa avem o familie constituita legal si drepturile rezultate din apartenenta la o familie, nu intru in detalii ca e mult de barfit pe tema asta.

Foarte bine ca tu pui pret pe loialitate si incredere, as putea sa zic ca e normal, dar societatea din jurul nostru este diferita, eu vorbesc la general, oamenii tind sa insele din ce in ce mai des, ce este de facut in cazul acesta? despartire? divort? sau incercarea de constientizare a faptului ca lumea e in schimbare si inselatul, devine din ce in ce mai intalnit si sa gasim solutii daca exista?

Repet, nu e frumos sa inseli, dar lumea o face, extrem de des, de la asta trebuie sa plecam discutia. Eu nu am sustinut ca e normal, ci doar ca e o realitate iar atunci cand esti inselat/a, o parte din vina iti apartine si tie

| Madaxo97 a răspuns (pentru Robert2526):

Căsătoria e o necesitate doar din punct de vedere legal, dar moral, nu ajută cu nimic, nu legi o persoană de tine sentimental cu un act, nu iubești mai mult sau mai puțin dacă ai sau nu hârtia aia, certificatul de căsătorie.
Asta cu înșelatul că a luat amploarea acum în zilele noastre nu cred ca e adevărat, lumea înșală de sute, mii de ani, poate chiar mai mult decât în zilele noastre, doar ca nu s-a mediatizat atât și o făceau mai discret, nu aveau nici atâtea mijloace să fie demascați ca acum, telefoane, mesaje, aplicații de urmărire prin gps, etc. Bărbații plecau cu munca sau pe unde ziceau ei ca pleacă și nu știau nevestele lor ce fac, la ce oră vin sau pe unde umblă cu adevărat, si nici ei la rândul lor nu știau ce fac nevestele lor în lipsa lor și nici nu aveau cum sa afle ca acum.
De acord, o parte din vină aparține amândurora, nimeni nu înșeala dacă e fericit în relație, ceva lipsește acolo.

| Robert2526 a răspuns (pentru Madaxo97):

Da, nu putem stii sigur daca se inseala mai mult acum, dar parerea mea sta este, dar doar prin prisma persoanelor pe care le intalnesc personal, atat persoane care au inselat si se tem sa nu se fi ales cu ceva boli cat si femei maritate care ma abordeaza, am fost abordat inclusiv in timp ce stateam la coada la cumparaturi. Nu am studii despre asa ceva, e si greu sa realizezi un astfel de studiu, pentru ca nu avem nici cu ce sa comparam din trecut, deci e doar o parere