| Monimoni1996 a întrebat:

Spalarea cu bicarbonat sau cu ceai de galbenele ajuta pentru o mica infectie vaginala? Nu stiu exact daca asta e, dar am o durere mare la inceputul contactului sexual si cateodata si pe parcurs, asta s-a intamplat de 2 ori pana acum. Mentionez ca inainte de durerea asta pe care am avut-o de 2 ori, aveam o mancarime in zona vaginului, fix la intrare

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

''Tratamentul'' amintit de tine in unele cazuri poate sa ajute insa numai intr-o mica masura, sau poate doar sa mai amelioreze pe moment situatia. In cazul tau este indicat si recomandat sa te prezinti la cabinetul ginecologic pentru a fi consultata in mod... profesional. Multa sanatate!

| Eireann a răspuns:

In primul rand eu nu recomand folosirea irigatoarelor sau dusuri intravaginale. Igiena la exterior este suficienta, la interior corpul se poate auto-ingriji. Dar fiecare face cum vrea si cum se simte mai bine. Un control ginecologic ar prinde bine fiindca desi poate sa fie o infectie banana exists si posibilitatea sa fie o boala cu transmitter sexuala gen Chlamydia care trebuie tratata de un specialist altfel poate avea consecinte grave si de lunga durata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți încerca să folosești un dispozitiv de genul:-> https://www.drmax.ro/......ev-plastic
Maică-mea folosește unul din când în când. Fierbe puțin mușețel înainte iar apoi îl toarnă în acel irigator.

| Xpressurself a răspuns:

Fetelor, macar o farmacista incercati sa va faceti prietena. Apoi nu aveti o matusa, o vara macar daca va temeti sa discutati cu mamele voastre.

| Denisa0954 a răspuns:

Nu ajuta la eliminarea infecție, daca exista o infecție. Eu foloseam cand aveam probleme bicarbonat si ceai de musetel in apa călduță și mi stopa mancarimile