| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva care este sansa ca prietena mea sa ramana insarcinata daca am facut-o cu 5 sau 6 zile dupa ciclu menstrual? Mentionez ca are un ciclu normal de 28 de zile. Multumesc mult tuturor celor care incearca sa ma ajute.

7 răspunsuri:
| aniohetova a răspuns:

Riscul e foarte mare pentru ca la un ciclu regulat de 28 de zile perioada ovulatiei este in ziua 14 +/- o zi. Dar bineinteles ca poate sa apara si ovulatii mai devreme sau mai tarziu de datele astea si datorita unor factori extern, de mediu, care influenteaza starea fizica a organismului. Deci sanse sunt. Daca ar fi sa o luam dupa o mica luminita care ar fi o mica spernta, sa zicem ca ciclul a durat 5 zile si dupa 6 zile a avut loc contactul sexual. Sunt 11 zile. Se poate sa nu fi fost la ovulatie atunci. Deci exista o posibilitate de 10-20% sa nu fi fost. Poate chiar mai mare. Dar, de ce nu va protejati? happy Stresul de dupa nu echivaleaza toata placerea de atunci. CU stresul va luptati mult mai mult dupa. Asteptati o saptamana de la contactul sexual, nu mai faceti sex neprotejat si apoi faceti un test de sarcina. Si vedeti cum iese. Insa nu mai devreme de o saptamana pentru valabilitatea testului.

| Glamour612 a răspuns:

Sunt șanse să rămână însărcinată, mai ales dacă ați făcut-o neprotejat. Aveți grijă pe viitor.

| neutrino a răspuns:

Cu sau fara? Intotdeauna, atunci cand faci sex neprotejat, exista riscul unei sarcini, risc mai mare sau mai mic, dar nu nul.

| Felys a răspuns:

Este exact in perioada cea mai propice pentru a ramane insarcinata, ai punctat la fix

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sanse sunt de 100%, un mic spermatozoid trebuie sa intre in contact cu un ovul dupa care trece la fecundare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Bineinteles ca sunt sanse sa ramana insarcinata mai ales daca ati facut neprotejat.
Te pup!

| VladGH a răspuns:

Ovulatia se petrece dupa 14 zile de le inceputul primei zi de menstruatie. In momentul ala o femeie este cel mai fertila. Dar cum a spus si "neutrino" exista mereu riscuri de sarcina. Asa ca daca este insarcinata nu poti fi la dubiu.