| eu88 a întrebat:

Strepsisls interactioneaza cu anticonceptionalele? multumesc

6 răspunsuri:
| Aliyaa a răspuns:

Nu credwinking

| costymaximus a răspuns:

Strepsils sint pastile pentru. dureri de git si se sug, pe cind anticonceptionalele se inghit cu lichid(sau fara, dupa preferinte). Nu au nici o legatura.

| AldanaBlue a răspuns:

Eu stiu ca nu.Citeste prospectul inainte de a lua orice pastila.
Si uite si un link util ca sa vezi ce medicamente anuleaza efectul anticonceptionalelor.

http://www.healthy.ro/......lelor.html

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu interactioneaza.

| Slavic a răspuns:

Buna.

S. O. S Medicamente si alimente care anuleaza efectul anticonceptionalelor
http://www.healthy.ro/......lelor.html

Antibioticele si anticonceptionalele

Nu este un mit ca antibioticele influenteaza efectul anticonceptionalelor, diminuandu-l. Cel mai mult inhiba efectul anticonceptional antibioticele cu spectru larg (care sunt si cele mai utilizate), cum ar fi: amoxicilina, ampicilina, azitromicina, claritromicina, cefadroxil, cefalexin, doxiciclina, eritromicina, metronidazol, tetraciclina si altele. Pentru a nu anula eficacitatea anticonceptionalelor se recomanda ca antunci cand urmati un tratament cu antibiotice, indiferent de antibiotic (chiar daca nu l-am enumerat mai sus), sa folositi si o alta metoda contraceptiva (de regula de bariera, cum este prezervativul sau diafragma, insa nu o metoda tot hormonala) pe toata durata tratamentului cu antibiotice si inca 7 zile dupa terminarea tratamentului.

Pa, pa.

| cocolina a răspuns:

Nu. pentru ca nu este antibiotic, doar antibioticele pot inlatura orice efect al pilulelor contraceptivehappy