| coryyyyyyyyyyy a întrebat:

"Sufera cel ce iubeste, cel iubit isi bate joc." dc?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Cred ca nu ai daruit iubirea cui trebuie. Daca iubirea este reciproca, nu exista cel iubit si cel care sufere, sunt doar doi oameni indragostiti, care au ceva sublim in comun, comuniunea dintre doua suflete ce se creaza atunci cand fiorul dragostei ii cuprinde in mrejele lui.
Sa ai parte de o dragoste impartasita si vei vedea ca, soarele va rasari din nou si la tine "in ograda".

17 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Normal. Iubirea nu e perfecta, deci proportionata.Mereu unul iubeste si celalalt se culca pe urechea ca poate primiwinking

| Monica a răspuns:

Nu intotdeauna acest ''citat'' sau ''status'', ce-o fi este adevarat.
In unele circumstante, cazuri este exclusa aceasta propozitie.Bineinteles,atata timp cat sentimentul este reciproc.
De multe ori(ca sa iti raspund la intrebare) baietii in special, dar si fetele apeleaza la anumiti baieti/anumite fete pentru a se folosi de respectivele, negaband de seama, negandinduse la faptul ca probabil acela sau aceea simte ceva pentru respectivul/va.
E o greseala foarte nasoala. Vor sa para ceea ce de fapt nu vor fi niciodata. Nu este corect, dar trebuie sa ne ferim de asemenea oameni, cat putem de mult!

| shtephie a răspuns:

Pt ca asta e viata! Asa se intampla de cele mai multe ori.

| Pacala a răspuns:

Asta se aplica doar daca cel care iubeste iubeste pe cineva care nu merita sa fie iubit. Mai pe larg, baietii care se indragostesc de curve, profitoare, pitipoance si proaste iau teapa si sufera, iar fetele care se indragostesc de curvari, smecheri, golani, inculti, patesc la fel. Important e sa il cunosti bine pe partener inainte de a avea o relatie happy

| Denisa a răspuns:

Nu neaparat isi bate joc. Sa stii ca in multe cazuri un cuplu se destrama pentru ca el/ea nu il/o iubeste. Asta nu inseamna ca isi bate joc de partener. Problema e ca, dupa o despartire ne e mai usor sa plangem si sa facem pe victimele decat sa acceptam ca partenerul nu ne iubeste. Afirmatia pe care o faci nu e in totalitate adevarata.

| yami a răspuns:

Intotdeauna am crezut si-mi sutin ideea: pana la urma suntem si noi animale, doar ca avem ratiune si gandim. atunci cand un animal este mai puternic decat altul, ce se intampla? animalul slab i se va supune celui puternic. atunci cand ne lasam purtati de vise si sentimente, mai mult decat cel ales, celalalt simte slabiciunea, asa cum si animalul simte prin pori, prin transpiratie, prada.este pur si simplu o reactie pe care noi nu o putem percepe. daca am fi sigure pe noi, daca am avea incredere in calitatile noastre, atunci ei nu ar mai simti slabiciunea si ar merge in pas egal cu noi daca nu chiar in urma noastra. asta se intampla si invers, cand barbatul iubeste mai mult tot slabiciunea il tradeaza. de ce crezi ca vezi barbati frumosi cu femei urate? pentru ca ele au incredere in ele, deci nu transpirahappy. pare o nebunie, dar asta e pe probate: cine e puternic va domina haita, cuibul, relatia!happy

| micurutza2005 a răspuns:

Nu intotdeauna cel iubit isi bate joc, uneori iubeste si el la fel pe celalalt si iese o dragoste ca in povesti, mult visata, dar cand cel ce iubeste sufera atunci inseamna ca nu e pentru.acea persoana pentru care sufera, nu isi da seama ca sentimentele nu i sunt apreciate si impartasite de catre cealalta persoana, mai sufera si pentru ca accepta orice din partea celuilalt si atunci poate fi ranit usor, mai sufera tocmai pentru ca pofteste ceva care poate i este interzis si asa mai departe lista poate continua cu raspunsuri la "de ce"...happy

| GabiArian22 a răspuns:

'sufera cel ce iubeste...' asta este foarte adevarat iar 'cel iubit isi bate joc' este pur si simplu inevitabil daca nu te iubeste cineva va veni momentul in care isi va batea joc de tine intr-un fel sau altu...

| sweety_9492 a răspuns:

Nu exista ca cel iubit isi bate joc decat daca cel pe care il iubesti nu e persoana potrivita pentru tine...atunci cand este impartasit sentimentul nimeni nu isi bate joc de nimeni!

| gfdessjtyrd76 a răspuns:

Asa e intotdeauna adica noi vrem numai ce nu putem avea ce avenm nu ne trebuie si de multe ori dupa ce am pierdut ce am avut ne dam seama.

| AnnaMariaaa a răspuns:

Ptr ca persoana care iubeste se dedica intru totul relatiei, iar persoana iubita crede ca totul ii se cuvine si poate manipula oricum.

| katy19bv a răspuns:

In primul rand nu stie ce inseamna sa iubesti si in al 2lea rand... i-o veni si lui randul happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca cel ce iubeste chiar pune suflet.Si vede in cealalta persoana tot ce e mai frumos. O urca undeva sus si nu o coboara de acolo. Nici macar nu accepta cuvinte urate despre acea persoana. Iar la un moment dat isi da seama ca nu e chiar asa. Si e dezamagita, sufera. Pentru ca cel iubit profita de faptul ca este iubit. Ba mai mult, ii creste si ego-ul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suferinta din iubire macina si duce la o adincire a disputelor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu dar stiu cadragostea e doar o suferinta. toti patesc asa ceva toti isi bat joc de dragostea noasta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tu iubesti pe cineva si acel cineva rade fiindca el crede ca e o gluma sau ceva de genul asta si tu afli de la o prietena care il cunoaste tot ce ai de facut este sa te desparti si sa treci mai departe!

| petre1980 a răspuns:

Da, asa poate fi tradusa daca vrei! De cele mai multe ori intervine aceasta diferenta de implicare sa-i spunem "superficiala" din partea unui partener sau altul; atunci cand ai impresia ca ti-ai gasit jumatatea! Constati la un moment dat ca cel de langa tine nu mai da suficienta atentie relatiei voastre fie din pricina anturajului, fie din simplu fapt ca nu mai gaseste suficiente motive de a sta aproape de tine si de momentele frumoase care v-au unit la inceput! Din pacate apar aceste diferente de prioritati din partea celuilalt partener! Ce anume il face sa se comporte altfel decat inainte, tu trebuie sa stii cred ca cel mai bine dintre noi! Cert este ca indiferent de neplaceri absolut totul depinde numai de tine de modul cum treci peste aceste neplaceri! Ne convine sau nu, neplacerile vor fi prezente in viata fiecaruia, din pacate! Nu neaparat ca este o regula ci din pricina faptului ca fiecare actioneaza in funcie de interese, din pacate! Important este cum le depasim! Ca un sfat mai dur, dar extraordinar de important - cel putin la mine functioneza - cand intervine un factor de stres fa tot posibilul sa scapi de acest factor, astfel vei reusi sa iei cele mai importante decizii! Nu lua decizii cand esti stresata, suparata sau nervoasa - de multe ori sunt gresite! MULT SUCCES! P. S: nu sunt dur ci doar realist! Varsta la care visam prea mult, a trecut!