| devilll a întrebat:

"sufera cel ce iubeste iar cel iubit isi bate joc" dc?

Răspuns Câştigător
| Artemiss a răspuns:

Sa nu generalizam... dar in majoritatea cazurilor asa este...nici eu nu prea inteleg de ce...de ce atunci cand tu esti trup si suflet pentru o persoana ea in loc sa fie fericita alege sa isi bata joc si sa te raneasca...Ca sa raspund la intrebare, iubirea e o arta dar nu toti sunt artisti...doar cei imaturi isi bat joc de sentimentele cuiva, isi bat joc de o persoana inocenta a carei singura greseala e aceea ca iubeste... Iubirea e ceva spectaculos, ce nu poate fi exprimat in cuvinte...
Am incepu si eu sa cred ca uneva acolo iti e cineva scris... dar pana a ajunge la el trebuie sa te lovesti de multe obstacole si sa versi multe lacrimi...
Noi singuri alegem, si celor buni le dam cu piciorul si ne batem joc de ei(fara sa vrem uneori)iar in schimb alegem ceva rau, de parca ne-ar placea sa suferim...
Si sa stii ca cel ce isi bate joc sufera si el, in majoritatea cazurilor, doar ca nu arata, nu are puterea sa recunoasca ca iubeste, nu are puterea sa zica ca ii pare rau... oamenii sunt complicati, dar totusi usor de citit.

| Iaru_Sorina_1994 a răspuns (pentru Artemiss):

Pentru ca pur si simplu nu te iubeste

22 răspunsuri:
| CevaNormal a răspuns:

Sa stii ca in unele cazuri sufera amandoi, pentru ca asa e dragostea asta, te face sa suferi, sa faci sa sufere, si iar sa suferi, dar e si foarte colorata, si plina de energie, pentru mine dragostea e motivul existentei fericite pe pamant,

| fabiola a răspuns:

Simplu-sentimentele nu sunt reciproce! In dragoste e nevoie de doi!

| liz23 a răspuns:

Nu este general valabil, dar cand se intampla depinde de maturitatea fiecaruia si cum interpreteaza situatia. Acest "de ce" il afli pentru fiecare caz in parte, pur si simplu face parte din partile mai putin bune ale vietii.

| SweetCandy a răspuns:

Pentru ca nu exista respect, iar cel care este iubit vede in cel de langa el un om slabstraight face

| madagascar a răspuns:

Pentru ca cel iubit nu iubeste la fel, de aia.

| ahaaaaaaa a răspuns:

E ca si cu o balanta, cand o parte este sus cealalta este jos, e logic... din pacate!

| Letytzy@ a răspuns:

Pentru ca cel care este iubit stie ca cel care il iubeste ii accepta multe si profitasadsaddar mai sunt si relatii in care se iubesc reciproc.

| flysky a răspuns:

De tot.

| danim7 a răspuns:

Nu stiu dar mie tocmai asta se intampla acum iubesc foarte mult o fata la inceput cred ca ma iubea si ea dar acum m-a lasat asa...si a plecat cu fostul fara sai pese...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca nu se potrivesc oare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu tot timpul. dar in majoritatea cazurilor se aplica, doar dragostea inseamna a suferi pentru cel iubit chiar daca acela isi bate joc, e neconditionata, fara sfarsit si egal... dar cand nu exista suflete pereche atunci cei doi nu au nici o sansa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta se intampla daca nu ai ales persoana potrivita.Cand vei intalni sufletul pereche, suferinta dispare, vei simti ca iubesti si esti iubit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceasta nu este dragoste! Cel care este iubit si isi bate joc face asta din mandrie... orgoliu stie ca il iubesti si poate sa faca "ce vrea din tine", se rasfata..., sau exista cazuri in care cel iubit nu stie ce vrea si ii este teama sa se indragosteasca si. se poarta cu respectivul fara sa se gandeasca, ca unele cuvinte. mai mult sau mai putin il ranesc., un fel de "vindecare" este sa te porti ceva mai rece timp de o saptamana, sa-i arati ca totusi te poate pierde si atunci. se va activa acel simtbig grin ( i have to do something)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci cind ne daruim cuiva cu totul, mental, fizic, sufleteste, atunci noi nu mai suntem un mister pentru el (ea) si atunci incepe sa se plictiseasca, is bate joc si la urma despartire. mmmmda, dar ce e de facut, sa iubim in taina? Nu pre cred ca e cea mai buna solutie. Dupa parerea mea, cred ca trebui sa fim cit se poate de retinuti, nu trebui sa aratam cit de mult iubim cu adevarat.Atunci apare interesul de a cuceri si dragoste se mareste la infinit. Fiecare tinde unul spre altul. Si in fine dragostea cea mare. ooooo daaaaaa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DE CE CREZI? Pentru ca nu are in relatie sau acasa.Astainseamna in conceptia ta habotnica ca. de fapt isi bate joc.
Daca ii convine situatia celuilalt partener, pot merge descret si civilizat pe acelasi drum, fiecare fiind constient ca de potrivesc dinn n puncte de vedere, dar unul, poate nu corespundedesi s-au straduit ambele parti.
Te crezi perfecta, sa-i judeci pe altii? Stii tu draga deviill ce functioneaza sau nu intr-o relatie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sinucide-te

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca suntem ceia ce suntem

| SmIlEy_4608 a răspuns:

Pai la prima dragoste asa e si la a 2 am simtit asta pe pielea si sufletul meu.Gasesteti un prieten, prietena noua si acea persoana o sa regrete.

| lolytololo a răspuns:

Asta nu e o intrebare, intr-o relatie de dragoste trebuie sa gresesti sa fii lasat, parerea mea. devilll

| lolytololo a răspuns:

Devilll si eu prin asta trec acum prin suferinta prima greseala e sa spui la o fata te iubesc si daca si areti sentimentele tale e si mai rau ca bate joc de tine parerea mea si eu asa am patit totul mergea bine pana am demonstrat iubirea ce o simteam

| Iaru_Sorina_1994 a răspuns:

Pentru ca il iubesti foarte mult!