| Annabella9719 a întrebat:

Sunt aici mamici sau viitoare mamici? Am o intrebare:E normal ca la primul copil sa fi...mai reticenta? Adica sa iti fie teama chiar si sa il iei in brate. Daca plange si abia l-ai hranit si schimbat si nu stii ce sa ii faci.Am prietene care se lauda ca stiu sa aiba grija de copii(desi nu au).Eu am doar o sora mai mica, dar suntem apropiate la varsta(2 jumatate).Nu am avut frati mai mici ca sa stiu cum se procedeaza.Mai ales ca acum sunt si insarcinata si chiar nu stiu cum sta cresterea unui copil.Sunt si in alta tara si nici mama mea nu e aproape de mine.Ma gandeam sa o iau cu mine cand nasc ca sa ma invete ce si cum.Voi v-ati facut griji ca nu ve-ti fi mame bune?
Inca ceva.Acum cateva zile a venit o prietena cu copilasul ei de o luna si mi-a fost frica sa il iau in brate.Copilasi mai mari de cateva luni pot sa iau ca sunt mai mari unii stau si in fund si e mai usor sa ii ti.Cand a nascut cumnata mea mi-a fost frica sa imi iau nepotul in brate.Mi l-a pus in brate soacra mea pana la urma.Help!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fii linistita.O sa vezi ca o sa fie bine.Iti vei lua bebelusul in brate mereu cu multa grija stiind ca el e micut si are nevoie de tine.Esti mama lui si esti constienta ca el are nevoie de tine permanent, nu ai cum sa nu-l iubesti si sa il adori.Cand stii ca e copilul tau, totul se schimba.E al tau, suflet din sufletul tau si sange din sangele tau, e cu totul altceva.Il vei ingriji si il vei iubi mai presus de orice pe lumea asta.Deci mult curaj si nastere usoara iti doresc.

1 răspuns:
| RoxiMaria11 a răspuns:

Este normal sa fii asa! Sa nu te sperie ca esti asa. Pur si simplu poarta te normal, cu timpul o sa scapi de aceasta frica. Nastere usoara