| laly_7166 a întrebat:

Sunt cu prietenul meu de o luna. dar el s-a despartit acum o luna de fosta cu care a fost 2 ani si inca tine la ea. a zis ca am aparut in momentul potrivit in viata lui.chiar vreau sa ii fiu alaturi si sa il ajut sa treaca peste.si prietenii lui mi-au spus ca eu pot sa il ajut ca cu fosta se purta cam urat cateodata ca se certau des si cu mine se poarta mult mai frumos si ei au fost uimiti. dar cateodata nu se controleaza si se enerveaza si eu ii spun sa nu se poarte ca un copil si ii zic pe un ton mai dur si el nu e obisnuit k fosta nu striga la el. da eu nu ii permit sa ma jigneasca.sau sa vorbeasca cum vrea de fata cu mine. ce sa fac sa ma apropii de el cat mai mult si sa il ajut sa o uite? va rog frumos sa ma ajutati.multumesc!

Răspuns Câştigător
mlm
| mlm a răspuns:

Nu trebuie sa faci prea multe, incearca in primul rand sa fii tu insati, nu ai cu ce te schimba, alaturi de tine si prin modul tau de-a fi cu siguranta o va uita.De cate ori aduce vorba de fosta asculta si nu spune nimic, dar daca nu inceteaza si vb mereu de ea, incearca sa stai de vb cu el si sa-i explici ca de fapt in prezent este cu tine si nu cu fosta si ca persoana ei pe tine nu prea te intereseaza, arata-i ca atunci cand are nevoie de un sfat bun il pot oferi.

5 răspunsuri:
| Anca a răspuns:

NICIODATA, dar niciodata nu va implicati in relatii cu persoane care nu au inima deschisa si golita de alta persoana.

Tu chiar vrei sa fii manta de vreme rea? Cum poti sta langa o persoana cand stii ca se gandeste la cealalta?
Nu crezi ca meriti exclusivitate? Nu va inteleg...

| byenkutzyk a răspuns:

Ai rabdare cu el.Probabil inca il doare ca s-a despartit de fosta.Sunt doi ani la mijloc.Si da...Asculta cand iti vb despre ea, dar nu la nesfarsit. Daca vezi ca intrece masura explica-i ca nu e bine, ca nu iti convine, ca te doare si pe tine putin. Ofera-i iubirea ta si cu timpul o sa inceapa sa se obisnuiasca cu tine...Sa te iubeasca pe tine si sa o uite pe fostalove struck...Succes! Sa fi iubita!love struckkiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu il ajuti sa o uite, nu uita ca esti doar un ajutor in momentele grele. De obicei cei care te ajuta in astfel de situatie, cand isi termina misiunea sunt abandonati. Citeste si in cartile de specialitate ce inseamna ceea ce faci tu. Este bina ca nu ii permiti sa se poarte ca si cu cealalta care ii accepta accesele de nervi, dar tu nu te pune in postura de salvatoare ci de prietena/iubita a lui. Altfel risti cand se vindeca sa iti multumeasca si sa plece.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu fii dezamagita daca te va parasi pentru fosta(in cazul in care aceasta inca il mai iubeste si il mai cauta).

| carmelita a răspuns:

E la inceput de asta se poarta bine cu tine dar daca ar sta 2 ani cu tine probabil va face si cu tine la fel