| sillvana a întrebat:

Sunt cu un baiat care il plac de mult timp. abia de cateva zile am reusit sa fie cu el.nu ne-am mai intalnit de atunci de 2 zile.eu il plac foarte mult, el e genu mai golanas asa...si nu prea stiu cum sa ma comport cu el.stiu ca lui nu-i plac fetele timide dar eu exact genu asta sunt.cum sa ma comport cu el ca sa il fac sa-i placa de mine tot mai mult? stiu ca ar trebui sa fie eu insumi dar va rog dati-mi niste sfaturi.si scuzati-mi greselile gramaticale dar am scris asa..pe fuga.multumesc

6 răspunsuri:
| AndreyG a răspuns:

3 martie. aceeasi zi de nastere ca mine doar ca esti cu un an mai mare. Scuza-ma ca nu-ti spun exact ceea ce iti doresti sa auzi ( fii mai tupeista, etc, etc. ). eu tot sustin ca trebuie sa fii tu insati. Eu am invatat ca nu e bine sa te schimbi pentru nimeni. Daca te place si sunteti impreuna inseamna ca te accepta asa cum esti. Nu poti, chiar nu poti sa fii ceva ce nu esti. O sa vezi ca daca incerci sa pari altfel doar de dragul lui o sa te uiti intr-o zi in oglinda si o sa te intrebi cine e acea persoana. nu o sa-ti placa. Eu niciodata nu m-am dus cu "turma", nu am lasat oamenii sa ma schimbe ( sa ma pun pe fumat si pe alte prostii ) si mi-am pastrat personalitatea. Si sunt fericit pentru ca am facut asta. crede-ma. Am vazut atatia oameni care la liceu s-au schimbat. cel mai bun prieten din generala (de 7 ani de zile, clasa a 2-a ) s-a apucat de fumat de nu l-am mai recunoscut. Si are legatura daca asta ma intrebi. e acelasi lucru, ba chiar e mai rau sa-ti schimbi personalitatea decat obiceiurile. Sper sa intelegi. oricum decizia e a ta. Stiu ca tu, fiind cu un an mai mare decat mine e foarte posibil ca la varsta mea si tu sa fi gandit la fel ( aceeasi zi de nastere, zodie. asta daca crezi in chestii de genu ) si eu probabil ca asta mi-as dori sa aud ca sfat daca am de ales dintre a ma schimba sau a-mi pastra personalitatea.
Sper. chiar sper ca te-am ajutat. intr-un fel.

| Vix999 a răspuns:

In nici un caz nu te apuca sa pui conditii laughing) Nu numai ca nu te va baga in seama dar i se va parea prea mare drama (sunteti "impreuna" de 2 zile...pe bune acum). Tu poti doar sa il inviti sa stea cu tine. Daca vezi ca te refuza constant inseamna ca nu prea reprezinti o prioritate pentru el si ar fi cazul sa nu iti mai pierzi timpul. E ok sa renunti la timiditate (asta nu pentru el ci pentru tine - te va ajuta in viata). Nu il stresa, nu pune 456789 de intrebari idioate. Arata-i ca esti si tu la fel de independenta ca si el. Un om cu personalitate puternica (cum zici ca e el) nu va aprecia niciodata un plangacios si un morocanos. Cea mai buna terapie e rasul mereu. Fa-l sa se simta bine cu prezenta ta, fa-l sa vrea sa stea cu tine. Nu ii impune chestii de genul : eu sau gasca ci din contra : integreaza-te printre prietenii lui si fa-te placuta. La varste mici baietii sunt foarte influentabili de cei din jurul lor. Daca prietenii lui te accepta te va accepta si el, daca nu, nu happy Concluzie : relaxeaza-te, nu ai de demonstrat nimic nimanui, nu fi bosumflata sau tacuta mereu, razi mult si personalitatea ta va cuceri inimile tuturor.

| Cleopa a răspuns:

Intocmai, fii tu insuti! nu trebuie sa-ti schimbi comportamentul pentru un baiat NICIODATA! daca te place asa cum esti atunci foarte bine, daca nu ii convine ceva atunci da-i papaucii, caci daca te vei schimba dupa cum vrea el o sa te ia de fraiera si o sa-si bata joc de tine!

| Lilliac03 a răspuns:

Pai invata sa fii mai deschisa, sau sa-i spui sa stati mai mult timp impreuna. Intr-o relatie cel mai mult e comunicarea. Trebuie sa vorbiti, sa-i pui niste conditii ca sa se mai lase de "golanie" laughing si sa stea mai mult timp impreuna cu tine. Atat te pot ajuta happy.

| Lilliac03 a răspuns:

Pai invata sa fii mai deschisa, sa uiti de timiditate si alte chestii. INtr-o relatie e nevoie doar de 2, voi trebuie sa comunicati foarte mult. Trebuie sa-i pui niste conditii, ca sa se mai lase de "golanie" laughing si sa stea mai mult timp impreuna cu tine.

| Geor9y a răspuns:

Pai nu trebuie sa iti schimbi perosnalitatea fi tu insati si vei vedea ca o sa fie bine discuta cu el despre orice si mai ales poti sa mai zici din cand in cand cate o gluma si puteti rade amandoi... aceste lucruri vin de la sine nu trebuie sa te transformi acum din fata timida in fata de cartier... succes