| ana-maria222 a întrebat:

Sunt cu un baiat de 9 luni si avem o relatie foarte deschisa si vobim mult despre sex dar din pacate ma tem enorm de o sarcina nedorita.cum sau e pot sa fac pentru a nu ramine insarcinata?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Folositi prezervativ la fiecare contact sexual. Cu 6 luni inainte de a va simti pregatiti sa renuntati la el, mergeti la un laborator si faceti-va analizele obligatorii in astfel de situatii (hepatita B si C, sifilis, HIV). Apoi tu du-te la ginecolog (preferabil acelasi care te-a mai consultat) si fa-ti un consult cu test Papanicolau. Dupa 6 luni, va repetati analizele, repeti testul Papanicolau si ceri de la ginecolog sfaturi privind o alta metoda de contraceptie (anticonceptionale). Desi pare o procedura complicata, e simplu daca iti doresti cu adevarat.

9 răspunsuri:
| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

De aceea te temi tu? nu ai auzit de prezervative, anticonceptionale?

| daii a răspuns:

Pai daca tu nu stii cum sa eviti o sarcina nedorita...cum ai vrea sa iti incepi relatiile sexuale? Mai intai documenteaza-te si apoi poti incepe.De prezervative ai auzit? Dar de anticonceptionale?
App: cati ani ai tu si prietenul tau?

by daiiwinking

| julieta a răspuns:

Prezervative, anticonceptionale.iti spun ceva?! daca nu vrei sa afle ai tai si nu poti lua anticonceptionale de teama ca le va gasi mama ta, folositi prezervativul! take care happy sanatatea e pe primul loc

| Linguritza a răspuns:

Dc sa faci sex acum? esti tanara, tinete domnisoara pana dupa casatorie si atunci o sa fie mai bine. decat sa iti pierzi acum ferioria. ( stiu ca vb ca nebuneste dar ASTAI ADEVARUL ) dupa ce faci sex nu mai simti nimic pentru acea persoana doar tii la ea ca a facut sex cu tine. dupa casatorie este altceva esti legat de aceea persoana

| psihox a răspuns:

Daca in timpul prieteniei vorbesti mult despre sex, ce-ai vorbi dupa casatorie? Despre actele divortului? Sau un rapid sex? Ca si trenul accelerat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti inca virgina, prezervativ, daca nu mai esti virgina, anticonceptionale si prezervativ, si cam atat.

| ana-maria222 explică:

Mdaa este o problema!

| ana-maria222 explică:

Am auzit dar oricum mie cam frica. si nu stiu de ce ezista o teama enorma!

| ana-maria222 explică:

Si plus la asta mi-e frica sa nu afle ai mei de asta. si in general!