| anonim_4396 a întrebat:

Sunt cu un barbat de 5 ani de zile, am trecut prin multe, il iubesc enorm. Cand l-am cunoscut era despartit de nevasta lui. Eu am 20, el 40, sta la mine il cunosc ai mei totul e ok. Are o fiica de 16 ani care din cate cred ii baga in cap tot felul de chestii urate si mi-a zis fata lui ca niciodata nu se va casatori cu mine, as spune ca e o fetita care e frustrata, dar problema este ca atunci cand iii zic sa divorteze sa ne casatorim sa avem si noi fam noastra, evita raspunsul. Ce sa fac? Mi se pare aiurea, pana acum s-a certat cu toata familia pentru mine... Chiar vreau o parere sau un sfat va rog mult crying

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In momentul in care te culci cu un barbat casatorit (chiar daca nu in relatii bune cu sotia), accepti faptul ca esti cealalalta femeie, adica cea care ii ofera placere fizica si atat, amanta, cea cu care isi descarca nevoile hormonala. Nu va divorta pentru tine, fiindca nu are de ce, esti acolo pentru nevoile lui fizice si atata tot. Nu va reusi sa vada in tine o sotie, o femeie cu care sa se prezinte in public cu mandrie, fiindca deja ti-ai asumat un rol in viata lui si acela este unul degradant pentru tine, iar el te va considera toata viata ca meritand acel rol degradant. Chiar daca va divorta, nu o va face pentru tine, ci pentru el, sau pentru alta femeie pe care si-o va dori de sotie, eventual pastrandu-te in continuare pe tine ca amanta. Trebuia sa te gandesti la asta inainte de a accepta sa fii folosita de un om insurat, acum e prea tarziu sa schimbi regulile jocului.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
draga mea..cum nimeni nu te-a obligat sa il iei, nici noi nu putem sa te obligam sa il lasi..nu caut sa te judec pentru alegerea ta, daca va iubiti/te iubeste/il iubesti, de ce nu se casatoreste cu tine? de ce nu vrea sa aiba o familie cu iubita lui? nu ti-ai pus un semn de intrebare? eu cred ca alegerea iti va apartine si pana la urma vei lua decizia corecta..gandeste/analizeaza situatia apoi treci la decizii.e pacat de tine sa fi amagita si folosita, tu ai viitorul in fata si trebuie sa lasi ceva in urma ta.
iti doresc o gandire lucida/putere sa poti infrunta adevarul indiferent cum ar suna si multa sanatatehappy

| Cristina45 a răspuns:

Sunt ogramada de baieti tineri si cu bani, gasesteti si tuh unu, liber cu bani sa nu fie legat la cap cu copil cu toate astea straight face tu esti tanara vrei sa te duci prin cluburi etc, ce faci te duci cu tataia? sincer iti zic ...acum daca vrei sa continui relatia cu el vorbeste cu fica lui si explica-i cum sta treaba e destul de mare si ar trebui sa inteleaga happy si daca o atragi de partea ta clar va divorta pentru tine, iti urez succes >big grin

| Achtor a răspuns (pentru Cristina45):

Pai pana la urma e tineretea ei si o traieste cum vrea... nu poti sa alegi pe cine sa iubesti. In general femeile care iubesc un barbat mai invarsta s-au maturizat repede si nu mai gasesc nimic in comun cu baietii de varsta lor. Si eu simt la fel si e o diferenta mult mai mare de varsta...

| Felys a răspuns:

Cauta-ti draga unul tanar, in curand asta va fi un mos ipotent, ce mai faci cu el, cauta unu fara copii la inceput de viata ca tine nu unul plin de probleme

| SunnyDay88 a răspuns:

Il stii de la 15 ani? interesant!
normal ca fiica lui e frustrata, i-ai stricat familia(nu te judec, nu erai tu era alta) dar un COPIL nu va putea intelege si trece peste lucrurile astea. in plus tu and erai de varsta ei te intaneai cu tatal ei, crezi ca ea isi poate imagina sa iasa acuma cu unu ca ta-su?

eu stiu ca barbatii astia f greu divorteaza. nu e din cauza ca isi iubesc sotia. nu le-am inteles niciodata motivul, cumva ca nu pot schimba despre ei ideea care o au in societate, desi toata lumea stie ca sta cu amanta. cele care au reusit sa-i casatoreasca pe astia au fost alea care au ramas gravide. acuma daca tu chiar il vrei pe el si vrei o familie cu el... treci la santaj.

ps: pune mana si-ti fa o viata alaturi de un barbat mai tanar, fara obligatii si disponibil pentru tine!

| SefaTa97 a răspuns:

20 de ani diferenta.
Gandeste-te peste 20 de ani ce faci? big grin Incepi sa ii schimbi pampersul?
Mai ales ca nu renunta la nevasta lui... E ciudat. Probabil nu renunta la ea pentru fata, sau tu esti un fel de aventura mai de durata.
Gandeste-te cati barbati de varsta ta sau mai mari cu 2-3-5 ani poti gasi.
De ce sa suferi pentru el? Sa suferi vorbele urate ce ti le zice fiica-sa? Sincer iti zic ca as face la fel! Si probabil si tu! Ti-ar placea ca tatal tau sa umble cu una cu 4 ani mai mare decat tine? Ar fii ciudat nu? Normal ca nu ti-ar placea sa-i zici mama... Cel mai bine e sa te retragi dupa parerea mea. happy

| BLeur a răspuns:

Eşti conştientă că ' bărbatul ' cu care eşti tu poate să îţi fie TATĂ, nu? raised eyebrows.
Aaa, apropo dacă chiar era ' bărbat ' cum zici tu şi dacă te-ar fi iubit cu adevărat când ai spus că vreţi să vă căsătoriţi ar fi înţeles imediat şi nu ar fi evitat răspunsul. E PREA MARE, va fi greu să treci peste dacă ar exista o ceartă între voi 2 :-s.

| Achtor a răspuns (pentru BLeur):

Tu crezi ca un barbat de 20-25 de ani se poate purta cu o femeie cum se poarta unul de 40? Nu conteaza varsta... Pe poate sa fie si de varsta bunicului daca il iubesti nu va conta

| JohnCena02 a răspuns:

Esti cumva Cassandra si el Ogica?:O rolling on the floor))

| AnalbagRevine a răspuns:

Deci la 15 ani te-a babardit unu de 35 thinking inteleg...pai cum draq sa fie entuziasmata fata aia cand tu esti cam de varsta ei si vrei sa te casatoresti cu ta-su, si eu as face la fel si sper ca ala sa prefere normalitatea si sa n-o piarda pe fie-sa, ca aia sigur n-o sa mai vorbeasca cu el dupa, decat sa se casatoreasca cu tine

| Mytsaa a răspuns:

Asa cum zice Eduard, esti constienta ca iti poate fi tata?
Am 18 ani, sunt mai mica decat tine, puteam fi eu fata lui de 16 ani, puteai fi amanta tatalui mei care are cam aceeasi varsta si as fi procedat la fel ca fiica lui. Orice copil isi vrea ambii parinti aproape, nu ai cum sa ai pretentia ca fata lui sa te accepte ca pe o mama, nici macar ca pe una vitrega.
Cand o sa devin utilizator Senior sa pot trimite mesaje, o sa-ti trimit unul sa-ti povestesc ceva si sper sa te convingi ca nu e bine ce faci.
Lasand varsta la o parte, e un om insurat, distrugi o familie, ranesti un copil.Cum te-ai simti tu sa fii cu sotul tau de 16 ani(pun varsta fiicei lor, poate ei au mai mult de cand sunt casatoriti), sa aveti un copil adolescent si sa vina o fetiscana de 20 de ani si sa ti-l ia de sub nas, sa iti distruga familia, sa-ti vezi copilul suferind?
Asta e doar un rezumat la ce am sa-ti zic in privat, nu las public din motive personale, desi daca as lasa probabil ca multi m-ar injura pentru inceput dar m-ar felicita pentru ca am facut exact ce trebuia.
Te inteleg, il iubesti dar uneori e mai bine sa fii altruista, sa renunti la placerea ta, la sentimentele tale pentru o familie.O sa ajungi si tu la stadiul de familie la un moment dat si nu o sa vrei sa patesti asa ceva.
Luand-o pe alta parte, nu cred ca el va divorta de sotia lui ca sa se insoare cu tine.Te amana de pe o zi pe alta, te foloseste ca pe o amanta ca practic asta esti pentru el si o s-o faca atata timp cat inca ii mai merge sau pana se plictiseste de tine.
Sfatul meu? Nu distruge familii!