| haladita2307 a întrebat:

Sunt foarte curiosa sa va intreb ceva daca iei anticonceptionale 6 luni apoi le intrerupi pot sa mai raman gravida pentru ca eu nu raman de vreo 1 luna incerc si cam nici un rezultat? cumva are vreo legatura cu pastilele pentru ca eu nu am mai fost niciodata m-am protejat iar acum imi doresc un copil

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai luat 6 luni? dar ele au si efecte secundare, care nu sunt cunoscute fiindca altfel nu le-ar mai lua nimeni. daca in timp duc la sterilitate? sper ca nu.iti doresc copii frumosi si sanatosi. da mai sunt si prezervative.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Intr-o luna sunt 2-3 zile fertile, pe care ai putea sa le ratezi. De altfel in prima luna dupa contraceptive pot fi mici dereglari, dar asta nu inseamna nimic. Fiindca intr-o luna s-ar putea pur si simplu sa nu va fi intalnit in ziua in care trebuie. Sau dimpotriva s-ar putea sa fi avut contact sexual in fiecare zi si asta duce la o scadere a calitatii spermatozoizilor. Incearca inca macar 6 luni, linistita, fara stress. Sunt foarte rare situatiile in care femeia ramane insarcinata in prima luna in care incearca. Daca in 6 luni, de contacte sexuale ritmice, la 2-3 zile nu se intampla nimic, ia-ti partenerul de mana si duceti-va la ginecolog. El va trebui sa-si faca o spermograma si tu cateva investigatii. Nu cred ca are legatura cu cu pstilele. Succes!

| jani a răspuns:

Trebuie minim inca 6 luni sa elimini din organism efctul anticonceptionalelor....deci rabdare ca vei ramane

| clawdya a răspuns:

Buna
de obicei atunci cand intrerupi tratamentul cu anticonceptionale se spune ca ramai imediat insarcinata, insa acum depinde de organismul fiecareia, pentru ca (din cate stiu eu)atunci cand uiti sa iti iei pastila ramai insarcinata chiar daca nu vrei si atunci cand vrei sa intrerupi tratamentul si vrei sa faci un copil nu mai poti ramane.intrebarea este de ce se intampla acest lucru?! asa cum am mai spus depinde de organismul fiecareia dintre noi, pentru ca exista persoane care raman insarcinate imediat cum au incetat sa mai ia pastile si altele care incearca de fff mult tp si nu reusesc.bineinteles sfatul meu este sa te duci la un doctor de specialitate sa vezi daca intr-adevar este ceva in neregula cu tine(acest lucru este posibil)sau poate ca D-zeu te mai lasa sa astepti.trebuie luat in calcul ca si anticonceptionalele pot avea un efect negativ, insa perioada in care ai luat nu mi se pare asa mare dar cel mai bine este sa te duci la un control si nu uita in aceasta reusita D-zeu are cea mai mare contributie.asa ca multa bafta si sper ca ti-am fost de ajutor

| nicp a răspuns:

Eu am ramas gravida in prima luna dupa ce am intrerupt pastilele pe care le luam de 2 ani. Asa ca se poate...bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
O femeie poate râmîne gravidă de la un singur contact sexual sau după un an jumătate chiar doi.
Regula un este de bază dacă ai întrerupt pilulele trebuie fuguța să și rămâi.
Timpul își va spune cuvântul.
În primele luni dup ce ai întrerupt contraceptivele organismul își preia singur activitatea (înainte era controlat de pilule) și atunci se reglează și menstra și ovulația.
Multă răbdare.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am luat decat o luna si apoi am facut sex dupa 2 saptamani neprotejat dar nu s-a terminat credeti?

| aida_9241 a răspuns:

Pai daca doresti sa ramai ar tebui sa nu mai continui sa mai ei,, si sa le lasi parerea mea laughing)))bfta sa ramai; P