| anonim_4396 a întrebat:

Sunt foarte panicata! Mi-am inceput viata sexuala acum 3 luni, de atunci CM s-a dereglat (de la 27-28 zile, la 31-32 ). Folosim prezervativ, dar nu-l punem la inceput...1 min, cam asa facem fara. Luna trecuta mi-a venit Cm la 30 de zile iar acum 2 luni la 32 de zile.Astazi este a 33-a zi si inca nu mi-a venit! Ieri am facut un test de sarcina cu prima urina, care a iesit negativ. (Am avut contact sexual acum 3 saptamani, acum 2 saptamani, presupun ca nu e devreme pentru un test). Vreau o parere! Oare sunt insarcinata?

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
daca partenerul nu a lasat in "cutiuta" ta "icrele" nu ai cum sa ramai insarcinata, dar de ce nu folositi "caciulita" de la bun inceput? iti place sa stai in tensiune? de unde nu stii ca a curs o picatura inainte sa puna "caciulita"? va repeziti repede la inceperea vietii sexuale, dar nu va documentati si nu stiti sa va protjati, de asta ajungeti sa clacati psihic...
O zi frumoasa sa aihappy
PS! iti poti face un test dupa 2 saptamani de la intarzierea CM.

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pentru contactul sexual de acum doua saptamani e devreme pentru test. primul test poate fi facut la 21 de zile de la ultimul contact sexual neprotejat sau la 7 zile de intarziere a menstrei. mai asteapta o saptamana si abia apoi, daca menstra nu apare, repeta testul de sarcina si du-te la ginecologul care te-a vazut dupa inceperea vietii sexuale

| Ana0Maria a răspuns (pentru Brigaela):

Pe orice prospect de la test sau pe orice site scrie ca dupa 14 zile de la ultimul contact neprotejat happy.

| Brigaela a răspuns (pentru Ana0Maria):

Iti arata daca ESTI insarcinata, nu daca NU esti insarcinata. Adica orice test facut dupa 14 zile, daca este pozitiv, inseamna ac esti insarcinata. Daca este negativ, nu inseamna nimic.

| Ana0Maria a răspuns (pentru Brigaela):

Aha. O să mai fac un test peste ceva timp, dacă tot întârzie să apară Cm. Oricum sunt sigura ca nu este vorba de o sarcina, ci de o dereglare. Sambata o sa merg la medic.

| mona a răspuns:

Nu cred ca esti insarcinata[oricum poti sa mai faci un test sa fi mai sigura]

evenso
| evenso a răspuns:

Prezervativul ar trebui folosit in toata perioada actului sexual.
Dereglarile ciclului menstrual poate avea mai multe cauze ( este des intalnit la adolescenti ).
Poti repeta testul de sarcina peste o saptamana, in plus ar fi bine sa te duci si la o consultatie ginecologica.

suntserios
| suntserios a răspuns:

"Folosim prezervativ, dar nu-l punem la inceput" pai atunci de ce il mai folositi? faci o economie de cativa lei, ca oricum rol de protectie la cum il utilizati voi nu are.

| Azµre a răspuns:

Oare nu mai bine te duci tu la un ginecolog să vezi care e problema?
Oare nu ai putea să ne spui ce vârstă ai?
Fii serioasă acum, dacă tot pui prezervativ fă-o de la început! oricând există riscul unei sarcini!

| Ana0Maria a răspuns (pentru Azµre):

Am 18 ani si am ezitat sa merg la un ginecolog pana acum..Greseala mea, stiu. Sa trec cu bine peste asta, sa-mi vina Cm si o sa merg, clar nu o sa mai fac prostia asta.

| Azµre a răspuns (pentru Ana0Maria):

Numai aștepta să vină ciclu, du-te acum,

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dereglarea CM nu are legatura cu faptul ca ti-ai inceput viata sexuala. Daca dupa ultimul act ti-a venit CM, nu esti insarcinata. Daca nu vrei sa ai dubii, mergi la un medic.Mult noroc.

| stark47 a răspuns:

Nu esti insacinata! insa esti inca prea tanara ca menstruatia ta sa fie regualata.gandeste te ca e iarna acum si o raceala la ovare e foarte probabila.+ cand faci sex, gandeste te si la perioada fertila.eu cu fosta/actuala/viitoarea(nici eu nu mai stiu ce e intre noi), faceam mereu neprotejat si ejaculam in ea de fiecare data.nu a ramas niciodata

| nico097 a răspuns:

Daca folosesti prezervativ nu e cazul sa te alarmezi pentru ca e normal sa ti se deregleze menstruatia cand iti incepi viata sexuala pentru ca incepe organismul sa se dezvolte si produci mai multi hormoni. Testul de sarcina poti sa-l faci si la o saptamana dupa contact.Pentru orice eventualitate mergi la un medic si intreaba de ce ti se deregleaza dar eu ti-am spus care e cauza.Bafta.

| dulgherunicu a răspuns:

Ai grija sa nu-ti vina la 9 luni

| DiazAndreea a răspuns:

Ai fost la un control ginecologic dupa ce ai inceput viata sexuala? in privinta ciclului m dereglat nu iti face probleme majoritatea femeilor se confrunta cu asa ceva. dar pentru siguranta si linistea ta folositi prezervativul de la inceputul actului sexual. Nu cred ca esti insarcinata, ar putea fi sanse dar foarte mici. mai incerca sa faci un test daca iti intarzie 1 saptamana. bafta

| Ana0Maria a răspuns:

Ii punem? Ce treaba ai tu cu "copilul"?

| cristy1993 a răspuns:

Daca ti-a venit CM nu esti insarcintata! Nu te teme