| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in ziua a 9 si nu imi vine ciclul ar fi indicat sa imi fac un test de sarcina?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca poti sa faci un test de sarcina, daca au trecut mai mult de 21 de zile de la data intretinerii ultimului contact sexual. In urma cu 3 zile am formulat urmatorul raspuns care a ramas in continuare valabil; "Din cele prezentate in intrebarea ta reiese constatarea ca cel mai probabil ciclul tau menstrual este de tip NEREGULAT. Penultimul ciclu menstrual a avut o lungime de 35 de zile (14.12 - 17.01) deci mai lung cu doar 7 zile in comparatie cu un ciclu considerat normal/standard adica cel de 28 de zile. Actualul ciclu menstrual respecta acelasi tipic, caracteristica de ciclu menstrual neregulat care in prezent a ajuns la o lungime de 40 de zile. In astfel de cazuri este indicat/recomandat ca fata/femeia sa se prezinte la un cabinet de endocrinologie pentru a fi efectuat setul complet de analize hormonale. Doar procedand asa se poate depista care dintre glandele endocrine nu functioneaza corect si/sau care sunt cauzele/motivele care genereaza aceste dereglari hormonale. Sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Da, este indicat sa faci un test de sarcina.

| Adelina1995 a răspuns:

Da,daca ai avut contact sexual, daca nu, nu ai de ce sa-ti faci griji in legatura cu o eventuala sarcina.