| anonim_4396 a întrebat:

Sunt insarcinata, dar nu prea stiu cum sa calculez sarcina, in luni sau saptamani? Normal, cat am eu acum? Ultimul ciclu a fost pe 19 februarie.

Răspuns Câştigător
Alte răspunsuri
21 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Data ultimei menstruatii se considera ca fiind prima zi de sarcina.calculand asa, inseamna ca tu ai acum cam 7 saptamani de sarcina. dar avand in vedere ca perioada fertila este in mijlocul ciclului, concret, bebelusul tau exista cam de 4-5 saptamani in burtica ta.

| doctoritsa a răspuns:

Sarcina se calculeaza in saptamani, astfel: la prima zi a ultimei menstruatii se adauga 10 zile si apoi se numara in saptamani. Deci 19 febr+10=29, adica 1 martie. De aici poti numara pe calendar saptamana de saptamana. Sarcina usoara! Sa fiti sanatosi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

5 SAPTAMANI

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

11 OCT

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa fitii sanatosi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Al meu pe 2 august

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prima zi a ultimului ciclu a fost 17 sept. 2009, in cate luni sunt acum?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt insarcinata ultimul ciclu a fost pe 23 sept cate luni sau saptamana am acum?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum asa ultima zi de menstruatie se calculeaz find prima zi de sarcina? eu am avutultima menstruatie inoctombrie si in noiembrie pe data de 7 am avut contact sexual si nu m ia mai venit. eu cum calculez

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

27 noiembrie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt insarcinata in luna a-6a ce trebuie sa fac?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai bine mergi la un medic ginecologasa cum am facut si eu si am scapat de toate dubiile pentru ca am auzit fel si fel de calcule in ceea ce priveste sarcina, si ca sa scapi si sa stii sigur fa asa ca este cel mai bine
daca il pastrezi sa iti fie de bine si el sa de-a d-zeu sa fie sanatos pentru ca asa doresc la toate mamicile pentru ca si eu sunt insarcinata in luna a 4 a. Numai bine si sa aveti grija de voi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

28 decembrie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cate luni am daca pe 14 aprilie aveam 20 saptamani

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

2 luni si28 zile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

11 febroarie prima zi de ciclu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ultimul ciclu a fost pe 15 feb

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In ianuarie am avut ultimul ciclu dar nu ma mai tinut 5 zile ca de obicei m-a tinut de pe 2ian seara pana pe 3 ian cate luni am eu acum?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ultimul cicu l-am avut pe 8 octombrie, in cate luni sunt?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt insarcinata cum imi calculez sarcina? ultima menstruatie a fost pe 7 septembrie

| giulia_5646 a răspuns:

Buna ziua.Am si eu o intrebare va rog mult. Ultima mea menstruatie a fost pe data de 27.06. 2011 si sunt insarcinata si nu stiu sa calculez in cate saptamani sunt.doctora mi-a zis ca in 5 saptamani.e corect?