| CristiCryssu a întrebat:

Sunt intr-o relatie de ceva timp si, recunosc am facut o greseala ca am acceptat acea persoana, nu stiu ce a fost in capul meu, acum imi dau seama ca nu e pentru mine, nu ma atrage in niciun mod dar nu vreau sa o fac sa sufere.imi puteti spune cum sa o fac sa intelegaga ca nu ne potrivim fara sa o fac sa sufere?

9 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Purtati o discutie deschisa. Asa e cel mai bine. Spune-i ca nu vrei sa o faci sa sufere, dar nici sa te minti pe tine aiurea nu poti. Probabil la inceput nu o sa mai vorbeasca, cu tine si o sa se supere, dar isi va da seama ca nu ai tu nici o vina... si ca nu are de ce sa fie suparata.

| alexya_8105 a răspuns:

Ea poate se gandeste mult mai departe si poti sa o dezamagesti foarte rau daca nu-i spui acum...asa ca spune-i ca nu iti place de alta fata sau cestiu ce doar ca nu poti tine la ea cua devarat sa nu se supere ca ii spui acum sa nu sufere mai incolo mai rau... ea va intelege ce vrei sa zici si o sa procedeze cum stie ea ca ar fi mai bine ori o sa plece fara sa-ti zica nimic vezi tu.makar esti impacat ca i-ai zis. SPER ca ti-am fost de folos

| Octav_5563 a răspuns:

N-are cum sa nu sufere, mai... Doar i se da papucii, nu? Cel mai bine e sa i-o spui ferm, sa nu eziti. Arata-i ca esti hotarat sa inchei relatia. Arata-i (in mod frumos!)ca-i spre binele ei sa se intample asta, nu te lasa induplecat de lacrimile ei, de incercarile ei de a te pastra, si convinge-o ca nu-i poti oferi ce-si doreste. Poate o vei face sa sufere pe moment, dar decat sa traiasca o iluzie... Si poate inveti ceva de aici si pe viitor te vei implica intr-o relatie doar daca vei simti ca e momentul, si nu de dragul de a o face!

| oveee a răspuns:

Parerea mea ca cel mai bine ar fi sa ii dai de inteles prin lucruri marunte acest lucru, sa o faci pe ea sa nu mai vrea sa fie cu tine. Sa fi mai indiferent ( nu exagera) si probabil ca sti ce ii place si ce nu ...foloseste-te de acest lucru dar sa ai grija sa nu o faci sa sufere, doar sa o deranjezi. Daca nu sunteti de mult timp impreuna o sa cedeze sau o sa fie mult mai usor sa te desparti de ea pentru ca si ea o sa vada ca nu esti asa cum vrea ea.
...parerea mea

| deea17_7351 a răspuns:

Poate cu timpul o sa tii la ea o sa ajungi sa o cunosti mai bine si poate va merge... dar daca nu spune-i exact ceea ce simti nu o minti nu ii ascunde nimic spune-i ce crezi si ca e mai bine pentru tine ...pentru voi asa:*

| CristiCryssu explică:

Multuemsc tuturor, meritati toti cate o fundalaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca z vorbesti sincer cu el/ea
spune'i adevaru...nu o/il lua tare
si ramaneti prieteni. spune'i ca o sa ramaneti prieteni

cred ca asa ar fi cel mai bine

| eu888 a răspuns:

Este destul de dificil, dar macar e bine sa nu vrei sa sufere, eu sunt fata si cred ca inteleg ce ar putea simti. O idee ar fi sa iesiti in parc, la un suc undeva retras, doar voi 2 si sa incerci sa ii explici ca este mai bine sa ramaneti amici(chiar daca nu veti ramane), ca si pentru ea ar fi mai bine de cat sa sufere mai tarziu. Explicai ca nu o poti preivi ca pe o iubita doar ca pe o amica si nu are rost sa o minti spunandu-i ca totul e bine, daca nu e. Explica-i ei asta cu calm si nu uiat sa nu fie intr-un loc prea public, iar daca nu poti fata-n fata scrie un sms, sau vorbiti pe mass.Succes!

| Andreiutza16 a răspuns:

Eu una aş fi de părere să vorbiţi deschis unu cu altul, să îi spui că te-ai simţit bine în compania ei, dar de acum înkolo ai vrea să fiţi doar prieteni buni. Daca este o fată deschisă şi înţelegătoare, va înţelege, tot ce trebuie este să vorbiţi deschis unul cu altul, să vă spuneţi opiniile fără jigniri sau altceva. happy