| piticaaa_1938 a întrebat:

Sunt o fata destul de buna la suflet. Si mereu luata de proasta. De ceva timp isi cam bat joc toti. Pentru ca eu pun botu la oricine. si cred pe toata lumea ce zice. Vreau sa ma schimb. Dar nu stiu cum sa reusesc. Ma ajutati cumvaa? Fundita :*.

Răspuns Câştigător
| Question a răspuns:

Tie iti place persoana care esti acum? Daca da, nu te schimba orice ar spune toti din jurul tau! Fii sigura pe tine si ai sa gasesti persoane care o sa vada calitati in defectele tale. Daca totusi vrei sa te schimbi trebuie sa fii sigura de aceasta decizie si sa iti dai seama ce anume faci gresit din punctul TAU de vedere si nu AL ALTORA si sa incerci sa nu mai faci aceea greseala.

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ca sa te schimbi trebuie sa te izolezi in tine sa nu mai accepti prietenia celorlalti pentru ca deja stii ce se intampla. Daca esti tu singura asa te planifici linistita treci peste toti prostii/le si tot tu vei invinge prostia.

| Anemona a răspuns:

Hei ce ai tu aici e o calitate si in nciun caz un defect! persoanele asa ca tine nu vor avea decat de castigat mai tarziu in viata. Daca insa ti se pare ca uneori esti luata de proasta incearca sa vorbesti cu persoana respectiva si sa o intrebi de ce a actionat in sensul ala fara sa te enervezi. se va simti prost si isi va cere iertare sigur :* big hug sper ca te-am ajutat

| smartalogu a răspuns:

Imi pare rau sa te dezamagesc dar solutia problemei tale nu este optima. Vestea buna e ca mai sunt si baieti care cauta fete serioase. Facand o acolada peste ideile astea doua rezulta ca de fapt problema nu ar fi ca esti fata cuminte si cu suflet bun, ci doar ca nu ai ochiul format in a-ti alege prieteni de incredere. Incearca sa fii mai stricta cu criteriile atunci cand iti alegi prietenii.

| alex_6264 a răspuns:

Buna! cum sa incep...sunt rare persoanele care pun suflet si sunt foarte multi aceeia care vad acest lucru si observa ca pui suflet o data, de doua ori... apoi incerca sa profite de bunatatea ta! stiu cum te simti! am trecut si eu prin asa ceva! dar trebuie sa iti dai seama de persoanele respective si pur si simplu sa le ignori, sa incerci sa fii mult mai puternica decat ele din toate punctele de vedere, sa le demonstezi ca poti fi si rea sau indiferenta! nimeni nu e perfect, dar nu trebuie sa iti bati joc de cineva care vezi ca pune suflet in ceea ce face! incearca sa te schimbi, nu imediat dar incet incet! multa bafta!

| Struţ_7924 a răspuns:

@Anonim ...prea putini isi vor da seama ca gresesc (intr-un timp rezonabil) -> @portocalaa: Mai bine renunti sa-i astepti pe altii si faci ceva pentru tine. Tu poti sa continui sa fii ok, dar tot tu o sa suferi ca nu primesti raspunsul pe care-l astepti, de multe ori (presupun). E ok sa ramai asa cum esti, dar sa te intereseze mai putin parerile celorlalti/ sa ai asteptari mai putin inalte happy.
Si, na, nu mai 'pune botu' la oricine'...schimba filtrul. Stii deja cine merita si cine nu. Bafta!

| FloareDeColt_1777 a răspuns:

Nu crede fara a cerceta! Ca sa reusesti sa ai parerile tale proprii si sa poti discerne intre adevar si minciuna, trebuie sa ai incredere in tine. Foloseste autosugestia si vei reusi! Succes!

| laurentiu a răspuns:

Foarte bine ramai asa, nu cauta sa te schimbi fiindca o sa fie si mai rau.
singura problema este ca tu nu sti pe cine sa lasi deoparte si pe cine sa apropi, cauta sa eviti si sa te feresti de personalele''mistocare'' si nu o sa mai ai probleme
si cum aduci pui botul la orcine? fiindca nu poti sa faci o diferenta? adica ma asta e asa cum e pe toata lumea o ia la misto si atunci eu de ce sa nu il evit!

| communistrat a răspuns:

Schimbarea sta in tine... tu trebuie s-o faci...

| ionel a răspuns:

Citeste o carte!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Imi permit sa iti dau si eu un sfat desi sunt anonim. Nu cred ca merita sa te schimbi atata vreme cat esti buna la suflet. Daca vei continua sa fii asa, anumite persoane dintre cei ce te iau de proasta isi vor da seama ca gresesc si astfel ii poti indrepta si pe ei. Deci poti fi pilda pentru cei din jurul tau. Daca vrei sa stii asta: imi placi asa cum esti.

| Milosteanu_Vlad_1998 a răspuns:

incearca sa le raspunzi frumos tuturor ori cum ti-ar vorbi. incearca sa fii tu insusi sa zici ce iti place si ce nu iti place

| Milosteanu_Vlad_1998 a răspuns:

Buna, ma numesc Vlad am 13 ani si cred ca ti-as putea da un sfat care sa te ajute mult: deci incearca sa zici lucruri noi si interesante de exemplu stiu ca fetelor le plac sa vorbeasca de moda incearca sa aflii si tu mai multe detalii si sa le zici tuturor, si ar fi bine sa raspunzi frumos tuturor celor care se insulta pentru ca dupa o sa se sature si o sa te lase in pace