| Teo5561472 a întrebat:

Sunt personajul rău dacă am decis sa o blochez iubita pentru a ii acorda spațiu? In ultima vreme a inceput să nu mai petreacă așa mult timp cu mine din cauza notelor de la școală și a barfelor grave ale cunoștințelor ei. Au fost și părinții un factor, nu au știut de relația noastră căci nu ar fi fost de acord niciodată și ar fi suferit dacă ar fi aflat. Nu le poate spune nimic. Înainte să înceapă școala și acele barfe (căci oamenii nu ne suportă deși am incercat să ținem relația asta cat de ascunsă se poate) era mult mai dulce, iar de 2 saptamani a început să fie super tristă și a batut de 2 ori apropo să ne despărțim căci astfel nu ar mai fi sub tensiune dar nu m ar mai avea. Nu mi-a placut schimbarea asta bruscă și am socotit că, decât să o presez să fie nu știu cum, să ii acord spatiu. Am facut lucrul cel bun? Se va întoarce la mine? Am fost un partener bun socot eu. Vreau răspunsuri serioase.

Răspuns Câştigător
| LordCristobal a răspuns:

Frate,imi pare sa o zic dar relatia e cam pe duca.Ar fi bine sa te desparti prieteneste de ea ca altfel o sa suferiti amandoi.
Daca a batut apropouri de despartire e clar nu te mai doreste si sanse sa se intoarca la tine sunt foarte slabe.Si plus de asta daca ea se lasa influnetata de altii sa se desparta de tine, nu cred ca e partenera potrivita pentru tine, tu ai nevoie de o iubita care sa te iubeasca neconditionat si sa nu influentata de parerile celor din jur.
Ai facut un lucru bun ca i-ai acordat un spatiu dar repet ar fi bine sa te desparti de ea si sa nu suferi din pricina ei ca nici ea nu o sa sufere dupa tine de vreme ce ti-a dat acele apropouri.Pana la urma mai sunt fete pe lumea asta si poate cine itingasesti in viitor o iubita mai buna.

| Teo5561472 explică (pentru LordCristobal):

A plans mult cand am ieșit cu ea sa vorbim, cred că încă plange. Ma iubeste, a spus că ii e greu fara mine dar ii este greu și să suporte privirile copiilor care o acuză că a facut nu stiu ce cu mine prin nu stiu ce baie. Nu vor să oprească căcatul asta și mi e foarte milă de ea, căci nu mi-a greșit cu nimic. Nu pot lua niciun contact cu ea fiindcă s-ar putea duce in orice moment la părinții ei să îi spună că are un iubit. Ea are 16 eu 17 ani.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Era mai normal sa discuti cu ea, ca un om inteligent si cu bun simt, nu sa o blochezi fara sa-i spui nimic.
Nu cred ca mai are de ce sa se intoarca la tine, fiindca nu esti genul de om care sa merite acest lucru, odata ce i-ai inchis usa, fara sa vorbesti cu ea, aratand lipsa de respect si dragoste, prin blocarea ei.

| dullcat a răspuns:

Buna.Esti sigur ca ea stie ce reprezinta acest block? Sau totul se petrece numai in mintea ta si ea nu are habar de ce se intampla, considerand ca asta inseamna despartire definitiva si/sau ca nu doresti sa o mai vezi vreodata? Ati discutat impreuna? Spatiu se poate acorda si fara sa apesi un buton virtual, numa' zic.

| Teo5561472 explică (pentru dullcat):

Știe, am vorbit cu ea despre asta chiar înainte să apăs butonul.

| dullcat a răspuns (pentru Teo5561472):

Bine atunci.My bad.

| Hyperion7 a răspuns:

Ai făcut bine că i-ai acordat spatiu însă slabe șanse să se întoarcă. Prin acest spațiu poate înțelege că ai lăsat-o în pace.
Că ai fost sau nu bun,nu contează acest aspect,eu mă gândesc că ai fost poate prea bun,cum ziceam și în celălalt topic.
Eu mai cred și că bate aceste apropouri pentru că are pe altcineva care o presează, pentru că na,poate el e mai interesant sau mai știu eu...
Dar un lucru e cert,relațiile adolescentine trebuie tratate ca atare,adică să fim serioși, puțini sunt cei care se căsătoresc cu primii iubiți din tinerețe și aceia care o fac, mai mulți sunt cei care suferă și regreta ulterior.
Așa că, ești tânăr, experimentează.
Iubirea vine și pleacă, până la urmă la 17 ani ai tai e cam greu sa vezi cum e iubirea din prima relație, îți trebuie câteva in spate ca sa vezi ce ți se potrivește(pentru că da, unele fete sunt posesive, altele nu, așa că tine și de preferințele tale)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deblocheaz-o.
Acorda-i spatiu intr-un mod sanatos si anume lasa totul asa cum e, dar incearca sa-ti gasesti o ocupatie gen invata mai mult sau fa-ti un hobby. Ce se intampla acum cu barfele sunt niste faze ale vietii. Daca voi credeti unul in altul, nu va desparte nimeni. Incearca sa o intelegi si pe ea. Daca ea e intr-un mediu toxic, bin'teles ca mintea ei vrea sa rezolve sau sa scape de tampeniile alea si nu prea-i mai arde de iubire.
Daca stii ca nu te inseala si ca e fata buna, asteapta sa treaca tampeniile astea si dupa ce terminati scoala poate va luati sau poate locuiti impreuna.

| Teo5561472 explică:

Nu mai vorbim de o saptamana, am blocat o dar i am lăsat portițe sa ma contacteze dacă își dorește. Ii duc dorul și regret. I am spus să nu ma caute dacă ii va fi dor, ci doar după ce este sigură pe ce vrea.