| CoKuTzA a întrebat:

Sunt tare curioasa sa stiu cum este prima oara. (am 14 ani) si hormonii astia ma tot duc cu gandul la sex. banuiesc ca stiti cum e... vreau doar sa fiu putin informata.
Il am pe tata si el nu se cam jeneaza sa imi explice.el gandeste ca pot afla din comunitatea mea,. dar as vrea sa aflu de la voi! big grin

Răspuns Câştigător
| Gαηαmα a răspuns:

Uite,eu am 18 ani.Prima data se face cu un baiat cu care te iubesti, adica e reciproc.Trebuie sa ai incredere in el!
Acum tu decizi daca vrei sa faci asta cu mai multi baieti.Eu am un iubit de un an, cu care mi-am inceput viata sexuala acum 6 luni pentru ca il iubesc foarte mult, e tot ce am mai scump(si pe tatal meu), ma rog.Eu iti recomand sa astepti sa faci 18 ani, puteam face si eu asta ca nu era nimic, dar na...Pentru mine prima data a fost foarte frumos, special, chiar daca a durut(da, destul de tare), dar eram langa persoana potrivita.Si nu consider neaparat ca ne-am apropiat mai mult cum zic unele persoane, sau poate.
Gandeste-te ca daca faci asta sub varsta de 17 ani sa zic, e foarte sigur ca nu veti ramane impreuna indiferent de "promisiunile" marete.Adica daca faci asta la o varsta frageda, mai incolo ce faci?
Oamenii sunt rai, apoi tu vei suferi.Trebuie sa fi foarte atenta,sa stai cu baiatul o perioada lunga,sa-l cunosti si sa fi tu sigura,daca nu sta dupa tine asta este,inseamna ca...
Acum sanatatea. Poti lua BTS(boli cu transmitere sexuala),cred ca sti asta,dar e foarte important + sarcini nedorite.E recomandat sa folosesti metode de contraceptie.E bine sa te informezi,e bine sa consulti un ginecolog, inainte, cat si dupa, nu e nici o rusine, doar ai grija de tine si te expui de la pericole.

| CoKuTzA explică (pentru Gαηαmα):

Merci :* ori cum nu ma gandeam la varsta asta dar mi se pare ca iubitu cam da apropo ce ziceti sa ma despart de el? Vrea sa profite de mine>?

| Gαηαmα a răspuns (pentru CoKuTzA):

Normal.Fi fata desteapta, cu capul pe umeri! happy. Odata ce un baiat cere unei fete la o varsta ca asta inseamna ca nici macar nu ii pasa de ea pentru ca nu se gandeste la sanatatea ei si la nimic, numai la el, asa cum is majoritatea oamenilor-egoisti. Sper sa iei in seama sfaturile happy va fi spre binele tau, ma bucur ca te-am ajutat :*

12 răspunsuri:
| Pikachuuuu a răspuns:

In primul rannd, prima data faci dragoste, nu sex, faci asta pentru ca ai gasit persoana langa care te simti in siguranta, persoana care stii ca iti poate oferi totul in schimbul unor chestii mici, o faci pentru ca simti, nu din curiozitate. Prima data trebuie sa fie speciala, aici nu ma refer ca trebuie sa fi inconjurata de o multime de trandafiri si lumini, nu alea, parte speciala e completata de persoana de langa tine, de ceea ce simti, in acel moment simti ca totul e posibil si ca ai un motiv in plus pentru care sa zambesti. Asa ca incerca sa traiesti acel moment la maxim cand va veni, doar nu te grabi ca baiatul potrivit te asteapta oricat e nevoie.

| RAY a răspuns:

Stiintific stimularea vaginului,sanilor, atingerea toate astea se duc intro regiune a creierului care da senzatia de placere ca cand manci ciocolata e cam la fel, orgasmul este punctul maxim al placeri umane, nu uita sa ai protectie mereu in viitor perzevativ, contraceptive, legat de sexul mecanic ala nu e uman si ceva protesc cand faci sex trebuie sa iubesti acea persoana, sexul este exprimarea iubiri fata de o persoana nu doar sex si atat, iubirea este cea care ne tine in frau animalu din noi

| anonimg a răspuns:

Poate ca ti-au venit gandurile acestea acum, dar sa stii ca toate lucrurile isi au vremea lor.
Biblia spune ca sa nu starnim dragostea pana nu vine ea. Adica lucrurile trebuiesc sa mearga in mod firesc de la sine. Dragostea adevarata va apare in viata unui om atunci cand el este matur, deoarece dragostea nu reprezinta doar sentimentele ci si un principiu. Adica iubesti un om pentru ce este el; dragostea "iubeste" si cu mintea, nu numai cu inima. Dragostea este deci matura. Ea implica copii, familie, sot, sotie, nevoi financiare, puterea de a intretine o familie, etc.

Cand tu te referi la "prima oara", deja ai pus piciorul pe acesta banda rulanta; si va trebui sa mergi in continuare pe ea: adica copii, servici, familie, casa...
Ce vreau sa iti spun este ca nu nu trebuie sa te gandesti prea mult la cum va fi prima data, deoarece nu este sanatos pentru tine. Oricand s-ar intampla lucrul acesta, trebuie sa se intample numai dupa ce te-ai casatorit, si niciodata mai inainte de casatorie. Gandeste-te de pe acum de ce trebuie sa urmezi cursul normal al lucrurilor.

| Felys a răspuns:

Sexul poate fi ceva frumos dar si periculos in acelasi timp, frumos este sa il faci cu persoana iubita, dar pot apare si dezamagiri, si sarcini nedorite si boli uneori mortale, asa ca ideal ar fi sa nu faci asta pana la majorat cand vei putea sa iei cele mai bune decizii ca sa nu ajungi in situatia in care sa fi disperata si sa iti dai cu pumnii in cap ca nu ai avut rabdarea si intelepciunea necesara sa discerni ce este bine si ce nu

| Danysan a răspuns (pentru Felys):

Aici intervine si cat de informat esti -dar sti cum e -poti avea tu ceva care nu te afecteaza sau nu e posibil sa il vezi -ma refer la boli ceva si pe ea sa o afecteze grav.Cred ca cel mai bine ar fi sa faci o vizita atat ca baiat dar si ca fata la medic inainte de a face asta pentru un control -pentru ca daca faci sex oral si nu sti cu cine o faci e o problema, care se poate rezolva usor dar sa si vrei.

| Felys a răspuns (pentru Danysan):

Da,sunt boli ascunse, depilda HIV, se transmite dar nu se manifesta decat dupa ani de zile, hepatita, si alte nenorociri care nu mai are rost sa le amintim

| Danysan a răspuns (pentru Felys):

Oki dar sti cum e -Daca ai spui asta iubitei inaine sa face-ti sex -sa mergi la un control impreuna -cred ca o sa te priveasca cam aiurea.Adica se simte naspa si nu ar trebui.

| Danysan a răspuns:

E oki -dar prima oara e destul de dureros -asa ca eu zic sa mai cresti ca sa ai Organismu destul de dezvoltat.

Răspuns utilizator avertizat
| Neuronul a răspuns:

Dacă esti alături de persoana potrivită si te simti absolut pregătită să faci pasul, poate fi un moment absolut minunat.
In schimb, dacă te grăbesti si nu te simti pregatită sau o faci din obligatie pot aparea regrete mai tarziu.