| Crisu_8081 a întrebat:

Sunt terminata psihic in momentul de fata.Am mare nevoie de ajutor...toti prietenii mei sunt plecati si chiar nu am cu cine sa vorbesc despre asta.Sunt cu un tip de 1 luna si ceva, este tot ce mi-am dorit vreodata...totul mergea perfect... el a fost mereu cel care ma cauta, s-a purtat exemplar si m-a facut foarte fericita ...si am ajuns sa-l iubesc! Azi, toate bune si frumoase, trebuia sa vina la mine sa mancam impreuna, dar cu 2 ore inainte sa scape de la munca a primit telefon de la fosta lui prietena, apoi de la sora ei ca este foarte bolnava, este internata in spital si urmeaza sa fie operata.Era terminat cand mi-a povestit chestia asta...si lumea mea s-a prabusit...prima oara am reactionat urat, iar a doua oara am incercat, totusi, sa-l inteleg si sa-l las sa faca ce vrea, adica sa se duca la spital s-o vada, sa ii fie alaturi.Trebuie sa mentionez ca fosta lui l-a cautat mult timp dupa ce s-au despartit-l-a amenintat, ii dadea zilnic mesaje sau mailuri, au fost 2 ani impreuna... Dar de 1 luna de cand este cu mine se potolise tipa.Si eu am un fost prieten(si am stat 4 ani cu el) si nu am tinut legatura cu el, numai ca de la despartire imi este foarte greu sa mai am incredere in cineva... mi-este frica ca iar voi trece prin ceva urat si ca nu voi fi fericitasad nu stiu ce sa fac, cum sa reactionez...actualul m-a rugat sa-l las singur cateva zile...si imi tot repeta ca ma iubeste, ca tine foarte mult la mine si ca ii pare rau ca ma pune sa trec prin asa ceva.Nu va puteti imagina cat am putut sa plang...ma roade gelozia, imi pun mii si mii de intrebari... mi-este foarte greu...ma depaseste. Ce sa fac? Astept parerile voastre, dar mai ales parerile celor experimentati care au trecut prin ceva asemanator.Multumesc sad

Răspuns Câştigător
| EUSIATIT a răspuns:

TI E greu te inteleg. STII ca prima dragoste nu se uita niciodata sau ...repede. cum vrei sa intelegi ' Parerea mea e sa lasi timpu sarezolve .totul. PRobabil draga mea ca ai depus prea multe sentimente in prea putin timp. deci te ai grabit si acum suferi. Trebuie sa ai putina rabdare si sa vezi ce se intimpla. Daca te iubeste se intoarce dupa ce rez pb cu respectiva adica o incurajeaza acolo unde este la spital.si vine la tine daca te iubeste. iar daca nu e bine sa fii tare pentru ca viata e fff si trebuie traita /. NU face o catastrofa din asta pentru ca exista cineva acolo sus care te iubeste si are grija de tine si ti va aduce omul care te merita linga tine. nu e un cap de tara. Te rog asculta ma pentru ca am o virsta, am copii si sunt trecuta oarecum prin viata. Fii tare si o sa vezi ca va fi bine. AStept un semn de la tine cind vei rez pb si sper sa imi sp ca am avut drepate te pup o mama cu 2 copii mari pa

18 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa fii intelegatoare si sa nu iti exprimi gelozia. e frumos ca desi s-a despartit de acea femeie inca ii poarta grija si ii e alaturi la greu. Inseamna ca a iubit-o cu adevarat si ca are sentimente puternice si stabile. E genul de barbat cu care merita sa fii. Lasa-l sa fie alaturi de ea, nu reactiona urat. daca e al tau, va ramane al tau. daca insa o iubeste pe ea, orice ai face nu poti shimba asta. Insa daca nu o iubeste si ar vrea sa fie cu tine, gelozia si istericalele il pot face sa se razgandeasca.

| psiholoaga a răspuns:

Eu sunt, mai degraba, in situatia iubitului tau. Am pastrat legatura cu fostul prieten, desi lucrurile nu s-au terminat frumos, insa am invatat ceva din relatia respectiva. Nu pot spune ca suntem amici, dar iesim din cand in cand, povestim, bem un suc, facem schimb de carti etc. Stiu ca e greu sa ai incredere cand intr-o relatie precedenta ti-a fost incalcata, insa faptul ca tu simti gelozie, nu ii va opri sentimentele pentru fosta prietena, daca acestea exista. Nici daca ai fi super ok cu ideea si i-ai oferi tot spatiul de care are nevoie, tot nu ai impiedica ceva sa se manifeste, daca acel ceva exista deja. Nu avem control pe ce simt ceilalti, indiferent cum ne purtam. Putem doar accepta ca cel de langa noi nu ne apartine si sa ne bucuram de prezenta sa atat cat este. El face un gest curajos: iti impartaseste sentimentele lui, empatizeaza cu tine si iti cere sa ai incredere in el. Acum, e ok sa simti gelozie. Insa ceea ce simti nu va schimba realitatea, oricare ar fi ea. Tu decizi daca sa iti asumi riscul si sa ai incredere in el, dar cand faci asta sa fii impacata cu aceasta decizie, sau daca nu vrei sa iti asumi acest risc si sa iei o decizie potrivita nevoilor tale de siguranta.

nony
| nony a răspuns:

Crisu, uite care ce cred eu.Iti dai seama ca 2 ani cat a stat el cu fosta nu e ca doua zile.Multe sentimente, si multe amintiri ii leaga.
Nu zic neaparat ca el inca o mai iubeste, dar pur si simplu din obisnuita de a fi langa ea, de a o proteja a ales sa-l lasi sa fie singurel cateva zile, sa-si puna gandurile in ordine.
Gelozia este cel mai mare dusman al unei relatii, daca el ti-a zis ca te iubeste. pai crede-l si nu-ti mai pune mii si mii de intrebari.
Si eu as fi facut la fel in locul lui.Stiu e fosta prietena. dar cu fata aia a dormit impreuna, au mancat impreuna si s-au iubit.
E un moment greu pentru el, si tu esti singura care il poti ajuta sa treaca peste.
Bafta

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Draga mea te inteleg foarte bine, stiu ca e greu dar te rog sa ii acorzi increderea necesara(nici nu ai alta varianta). Au fost 2 ani impreuna, au avut atatea lucruri in comun si probabil nu a avut la cine sa apeleze. El a fost cinstit cu tine, ti-a explicat totul, trebuie sa ai rabdare, in felul acesta vei vedea daca te iubeste cu adevarat sau nu, e un test pentru amandoi.Iti doresc toata fericirea din lume alaturi de persoana pe care o iubesti si te iubeste!

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Ii subscriu psihologai ca mereu sa sfaturi bune.

Mai departe, incearca sa detasezi putin si asta pentru ca iti "mananci" tie nervii si ce rost are? Faci riduri aiurea. Gandeste-te ca ce e pentru tine e pus deoparte.

| Pho3nix a răspuns:

Lasa-l sa fie alaturi de fosta lui iubita.
Ei doi, poate au ramas buni amici dupa despartirea lor si nu e nimic mai mult.

Nu mai fii asa geloasa. Iti faci rau singura.

| Pho3nix a răspuns:

Lasa-l sa fie alturi de fosta lui iubita.
Ei doi, poate au ramas buni amici dupa despartirea lor si nu e nimic mai mult.

Nu mai fii asa geloasa. Iti faci rau singura.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Trebuie sa tratezi problema cu mult calm chiar daca doare, lasa-l în pace, acum ai ocazia sa vezi pe cine ai tinut-n brate, pe cine ai iubit, te înteleg foarte bine, ce e în sufletelul tau numai tu stii. Închei, fii tare astai viata trebuie sa ai puterea sa trci si peste acest fapt, nu uita fiecare are norocul lui în dragoste, trebuie sa speri sa ai încredere-n tine.

| Crisu_8081 explică:

Multumesc pentru raspuns...tot sper sa fie bine...sad merit si eu un baiat bun, dupa atatea porcarii. Oricum nu am ce sa fac...decat sa astept...

| Crisu_8081 explică:

Va multumesc mult pentru raspunsuri...acum ma retrag si eu, ma duc sa stau in pat.Nu ma simt bine deloc...in momentul asta vreau sa dorm...si sa nu ma mai trezesc.Sa aveti cu totii o seara placuta!

| Crisu_8081 explică:

Cu toata intelegerea si bunavointa mea, el a ales sa ma dea dracului cu un nenorocit de mail...deci...cred ca a ales-o pe ea...asta e, imi pare rau ca am avut incredere in el.acum sunt mai ok, m-am obisnuit cu ideea ca pe lumea asta chiar nu mai exista baieti normali la caphappy va multumesc pentru raspunsuri... dar, acesta este un caz rezolvat deja. NEEEXT big grin

leonardk
| leonardk a răspuns:

Lasa-l sa-i fie aproape. Orice reactie ostila din partea ta il va indeparta de tine. Este o situatie dificila pentru cineva care lui i-a fost drag si corect cum il vad eu ca este, simte nevoia sa-i fie alaturi. Chiar dureros fiind pentru tine, este un lucru de apreciat. Eu cred ca se va intoarce la tina in momentul in care exprietena lui va fi bine. Chiar mi-as dori sa ne spui daca va fi asa. Muuulta rabdare si intelegere - de asta are el nevoie acum - ofera-i si vei avea numai de castigat.

| cooola a răspuns:

Daca si el te iubeste, sau cel putin asa iti spune, fa cum zice el, lasa-l 2, 3 zile sa se gandesca, si nu fii geloasa...trebuie sa ai incredere in tine si totul va fi bine.Ai grija de tine

| andreea89 a răspuns:

Imi pare rau ca nu te pot ajuta pentru ca nu cunosc situatia dar pot incerca si daca ai nevoie de o vb buna si simti nevoia de a vb cu cineva, un sfat ma poti contacta.

| scootsie a răspuns:

Din fericire, nu am trecut prin asa ceva si-i multumesc lui Dzeu pentru. asta. Dar, te sfatuiesc, daca il iubesti si te iubeste asa cum spui, sa-l lasi in pace catva timp, fara presiuni si insistente si mai ales fara gelozie... Poate ca a fost prima dragoste a lui, sau, poate au ramas buni prieteni.Si eu m-am casatorit cu cel pe care il iubesc, dar am ramas prietena cu "fostii"... Da-i libertatea de a-si verifica sentimentele si daca e sa fie al tau, va fi, indiferent de ce va face "fosta" lui prietena.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate se simte vinovat pentru conditia actuala a fostei...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar nu stiu ce sa-ti zic. Daca crezi in Dumnezeu, roaga-te cat de mult poti(si nu doar atunci cand ai o nevoie), cere-I iertare pentru toate greselile pe care, probabil, ca orice om, le-ai savarsit, promite-I ca nu o sa le mai savarsesti(si respecta-ti promisiunea!), apoi multumeste-I pentru toate si slaveste-L cat de des poti.Crede-ma ca te vei simti foarte bine daca te vei ruga cu sinceritate si credinta!
Daca vrei, poti sa intri si pe www.sfatulmedicului.ro,si sa vorbesti cu un psiholog; sau mai bine du-te personal la un psiholog, fara nici o rusine. Faptul ca apelezi la un psiholog, nu inseamna ca esti nebuna.Nebunii merg la psihiatru, nu la psiholog, iar cine sustine ca nu e asa, este dezinformat. Daca va comenta cineva ceva, incearca sa-l lamuresti ca greseste, iar daca nu reusesti nicicum, ignora-l si, in gandul tau, roaga-te pentru el! Asculta-ma, si iti va fi mult mai bine.Succes! Doamne ajuta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu dragoste am trecut prin asta dar sa stii ca totul e sa ai ambitie, si cu ajutorul lui dumnezeu o sa-ti gasesti perechea potrivita, dar asta depinde nespus de tine, totul e sa fii optimista si o sa vezi ca toate o sa fie la locul lor, sa fii fericita