| ElisaAna a întrebat:

Sunt virgina, nu am avut niciun contact sexual de niciun fel, dar astazi s-a intamplat sa ma las dusa de val si sa il las sa atinga vaginul cu penisul(nu a intrat, doar atins si usor frecat) Din pacate cand si-a dat drumul a sarit putin pe mine, inclusiv in zona aceea, pe vagin in exterior. Credeti ca sunt riscuri de sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Exista doar O SINGURA situatie in care ar trebui sa ai motive de ingrijorare sau de a apare semne de intrebare care sa poate fi considerate ca fiind logice si rationale. Si acest lucru depinde numai dar numai de momentul in care a avut loc ''joaca sexuala'' si anume : daca ziua in care s-a produs acea atingere dintre himen si penis s-a intamplat intruna dintre cele 5-6 zile ale PERIOADEI FERTILE a actualului ciclu menstrual. Doar in situatia in care sperma ajunsa accidental in zona vulvei sau chiar si pe exteriorul himenului si acest lucru sa se fi intamplat intr-o zi foarte apropiata de ziua de ovulatie. Doar intr-un asemenea caz ar putea exista o posibilitate imfima de sub 1%, ca respectiva sperma sa fi si nimerit gaurica din himen si pe acolo sa fi reusit sa intre in vagin si astfel sa se si formeze o sarcina in mod real. Raspunsul cert poate fi dat doar in functie data la care a fost intretinuta acea ''joaca'' a voastra. Multa sanatate!

| ElisaAna explică (pentru corbulalbrosu):

Nu eram in perioada fertila. Aceasta avea sa vina dupa 4 zile

| corbulalbrosu a răspuns (pentru ElisaAna):

Fiindca ciclul tau menstrual este destul de regulat si pe aceasta baza se poate stabili destul de exact perioada zilelor fertile. Rezulta ca in cazul precizat, acel incident s-a produs cu 4 zile inainte de data la care urma sa inceapa perioada fertila, si cu 8 zile inainte de momentul eliberarii ovulului din ovar. Fiindca chiar si cel mai longeviv spermatozoid poate trai maxim 4-5 zile reiese ca in mod absolut sigur ar fi fost cu totul IMPOSIBIL sa ramai insarcinata chiar si in situatia in care in acel moment ar fi ajuns sperma in vaginul tau. Poti sa uiti de orice ingrijorare in acest caz, dar pe viitor sa manifesti cea mai maxima atentie la ceea ce faci atunci cand esti in perioada ferila. Sanatate!

| ElisaAna explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc frumos!

9 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Nu, pentru ca nu a fost ejaculare in vagin.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Virgina nu mai esti; dar nici nu poate sa apara o sarcina, daca este asa cum ai descris. Bagamare si des; succes!

| ElisaAna explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Da, sunt constienta
Sper sa fie asa cum spuneti. Penetrare nu a avut loc, doar o oarecare frecare si m-a stropit fara sa vrea in zona aceea

Răspuns utilizator avertizat
| anonim2533 a răspuns:

Nu