| andreeaeml1200 a întrebat:

Suntem in 2023 si inca nu s-a bagat educatia sexuala in scoli. Acum pe bune, sunt atatea mame minore pe la 13-14 ani si nu se intampla nimic, dar oamenii astia comunisti din tara asta tot ei se plang ca de ce avem atatea "fufe de mici".
Treziti va odata dracu la realitate cu prostiile astea, ca nu permiteti educatia sexuala din cauza religiei si a mama naibii, ca e subiect tabu si copilul nu ar trebui sa invete despre sex.

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

E destul sa arunci un ochi pe intrebarile de la categoria adolescenti, dragoste si sex etc pentru a vedea cat de uriasa e problema!

Sa vezi ce intrebari adreseaza baietii,, in numele feteleor'', faptul ca majoritatea nu cunosc cum se ajunge la sarcina, fetele nu cunosc cum functioneaza menstruatia, toti intreaba aici orice in loc sa mearga la medic/vorbeasca cu parintii, ambele sexe nu cunosc semnele unei posibile boli de piele in zona intima sau chiar a unei boli cu transmitere sexuala, nu cunosc o igiena corecta, nu cunosc cand unul din parteneri e posibil sa aiba o problema asa ca incep sa faca aici misto de cum le miroase in zona respectiva a varza si branza, baietii habar nu au ca urina nu iese la fete prin aceeasi gaura pe unde si-o baga ei si multe altele.

E normal? E corect ca,, educatia sexuala'' sa fie luata din filme xxx? NU, mai ales cand tot ce aud/vad acolo e fals.E ok ca baietii sa fie obsedati de marimea penisului, de parca aceasta bucata de carne e responsabila 100% de cat de placuta e partida de sex? E ok ca baietii sa aiba asteptari de la fete de parca ar fi vedete xxx, sa arate nu stiu cum? Si sa refuze prezervativul, ca vai e foarte neplacut pentru ei, pe cand toate celelalte metode contraceptive pun in pericol sanatatea fetei? E ok ca fetele sa nu aiba habar cum arata un organ genital normal, in conditiile in care toate actritele xxx fac operatii chiar si acolo jos, si se epileaza peste tot cu laser? E ok sa existe atata ignoranta la capitolul consimtamant, respect, iar fetele sa taca si sa indure cand sunt tratate ca niste bucati de carne, ca,, asa trebuie''? E normal sa nu aiba nimeni habar de eficacitatea metodelor de contraceptie sau cum trebuie utilizate, cand etc? Pot continua lista de intrebari pana maine dimineata.

Toate intrebarile astea vorbesc de la sine si daca ar fi discutate la educatia sexuala sau la educatia pentru sanatate, lucrurile ar sta infinit mai bine. Stai linistit ca nu isi desface nimeni cracii pentru demonstratii de cum se introduce un penis sau un sterilet in vagin, bucurandu-se toti de o partida live, ci vor fi informatii prezentate intr-o maniera obiectiva asa cum se intampla la biologie/anatomie.Si afla ca da, e normal sa vezi pe viu cum arata un prezervativ.Fix atitudinea asta medievala fata de informatii necesare contribuie la problema in procent considerabil inca de la bun inceput.

E destul ca pentru o clasa de 30 de elevi, daca 1 e o fata de etnie, restul care au nevoie sa afle aceste informatii, sa sufere si sa fie privati de ele din cauza ca respectiva va abandona scoala?

Educatia sexuala e pentru a ancora adolescentii in realitate si pentru A CLARIFICA CA SEXUL NU E O DISTRACTIE precum mersul la film sau orice activitate triviala! Nu e pentru a invata cum sa faci sex ca in filmele xxx!

La noi au venit sa ne vorbeasca inca din clasa a V-a despre subiect si n-am mai ajuns vedeta de filme porno, n-am ajuns gay, sau sa lucrez pe centura asa cum se tem romanii ca tine. Iar dintre colegele mele n-a ajuns niciuna cu copil la 13-14 ani sau inainte de a termina facultatea. Deci eu zic ca a meritat.

35 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Comunisti?! Comunistii despre care presupun ca vorbesti tu (cei care au condus Romania pana in 1989) si despre care sunt convins ca de fapt habar nu ai, aveau un respect deosebit fata de copii si fata de educatia lor. In acei ani se facea totul ca sa se evite pervertirea copiilor, pentru ca pe buna dreptate, ii considerau stalpii societatii de maine. Acei comunisti aveau multe "bube in cap", dar ideologia lor de stanga, era "pistol cu apa" fata de leftistismul monstruos care ne este impus acum de UE, de numitii "progresisti". Dictatura pe care o impune acum Bruxelles-ul/vestul, este/va fi mult mai brutala decat ceea ce am avut noi pana in 1989. Astia de acum au in plan pervertirea copiilor, expunerea lor la propaganda lgbtq+whatever, vor sa intervina hormonal, ca sa le intarzie dezvoltarea, ca sa decida ei ce vor sa fie, baietei sau fetite, etc.
Tu vrei educatie sexuala in scoli, ca sa-i invete cum sa faca sex?! Eu zic ca o persoana inteleapta ar vrea ca familiile sa-i invete pe copii sa nu faca sex...si sa militeze pentru minimizarea expunerii lor la continut sexual!

| sweetys a răspuns:

Din pacate suntem pe locul 1. La mame minore. Am vazut ca dau vina pe fetele de etnie, sunt multe persoane "cu scoala" pe care le vadem si aici pe TPU care nu au habar de anatomie si care pun niste intrebari despre reproducere de te lasa cu gura cascata desi au 18 ani. Nici eu nu stiu de ce nu exista, ca oricum parintii nu se ocupa de educatie in general, si copiii oricum au acces la un telefon sau calculator cu internet inca de mici si imediat se raspandeste informatia. Se ascund dupa deget. Tin minte ca eram a 6a și ne-a facut un coleg un CD cu poze dintr-o excursie si a pus si un filmulet porno si asta e treaba de acum ani buni cand aveam 11-12 ani si nu exista atata tehnologie. Acum e la mintea gainii ca cei mici stiu mai multe.

| RAY a răspuns:

Dar bunicata la ce varsta a avut copii? citeste istoria

| Violleta2022 a răspuns:

Dar de educatia parinteasca, de ce nu spui?
Ca de era facuta corect, acasa, de catre parinti, atat fata cat si baiatul stiau cum sa-si spele organele sexuale, cum sa nu accepte sex pana la varsta adulta, care sunt riscurile sexului samd.
Nu-i vina educatia de la scoala, ci educatia de acasa, care nu este facuta de parinti!
Sigur, sunt total de acord sa fie facuta la scoala, inca din clasa a VI-VII-a cand copii au 13-14 anisori, dar scoala nu este adevarata vinovata, pentru lipsa educatiei de acasa.

| dullcat a răspuns:

Buna.Lasand la o parte monologul agresiv, care e intrebarea? Oamenii care pot schimba legile nu stau pe TPU.Ca fapt divers, ai semnat petitia pentru introducerea educatiei sexuale in scoli?

| dullcat a răspuns:

Anonim3247, observ ca nici acum nu ai scapat de complexul originii.

,, Ăia care au site TPU să CITEASCĂ ce scriu - pentru ăia scriu.'' Stai linistit ca nu citesc prea multi.laughing Cel mai mult imi pare rau si mi-e mila de baietii care citesc raspunsurile tale penibile, chiar luand de bun tot ce spui despre marimea unei bucati de carne si a orgasmelor.

Iar raspunsurile raportate trec toate prin decizia administratorilor. Daca te-ai trezit cu sute de raspunsuri sterse, inseamna ca au fost raportate corect si incluziv acestia au considerat ca esti irelevant.Nu poate niciun user sa iti stearga comentariile, doar administratorii. Poate asta ar trebui sa reprezinte un semn de intrebare despre cat de apreciata si utila e contributia ta aici.

| dullcat a răspuns:

Anonim3247, continua cu insultele, poate te trezesti cu contul suspendat nelimitat si faci in sfarsit un bine comunitatii TPU disparand de aici.

| Fatamuntilor a răspuns:

Educatia sexuala se face in familie in primul rand!

| dullcat a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Vezi raspunsul meu pentru Sistemulxxl.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru dullcat):

De acord cu tine.
Insa educatie sexuala insemna si sa le explici fetitelor despre ciclu menstrual de exemplu.
Citind pe aici sunt destule fete care nu au hadar de asa ceva pentru ca mamele lor nu le-a explicat.Si asta cred ca abia dintr-o VIII se invata.Si multe fete au primul ciclu inainte de acea varsta.

| andreeaeml1200 explică (pentru Fatamuntilor):

Degeaba exista prin programul claselor a 7 a si a 8 a, profesorii de biologie sar peste acest "capitol", prefera sa nu vorbeasca despre menstruatie, din ce sunt formate organele sexuale, etc

| dullcat a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Noi am avut ora dedicata schimbarilor aparute la pubertate inca din clasa a V-a.Baietii au fost intr-o clasa si li s-a explicat, noi fetele in alta clasa(am primit brosura cu raspunsuri la multe intrebari, plus cateva absorbante always fiecare). Nu abordeaza nimeni subiectul in clasa a VIII-a, mai ales acum cand aparitia menstruatiei s-a decalat cu mult, incepand chiar de la 10 ani.E adevarat ca atunci in a VIII era la biologie lectia cu sistemul reproducator(iar despre menstruatie scria in manual doar 4 propozitii, imi amintesc clar), insa sunt sigura ca exista cel putin activitati la ora de dirigentie, sau in saptamana altfel etc, unde se discuta in mare ce trebuie.Totusi, probabil ordinea materiei s-a mai schimbat intre timp? Eu nu sunt la curent.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru dullcat):

S-a schimbat lumea mult in ultimii 30 de ani.Eu cand eram in clasa a VIII a venit cineva sa ne explice despre igiena intima si despre mestruatie.Tin minte ca si mama mi-a explicat despre asta.Nici vorba de sex.Mai tarziu prin liceu (eram in clasa a X o colega de-a XII a murit in urma unui avort care era ilegal in acea vreme.Si ne-au dus pe toate fetele din liceu la control.Am si avut o colega care la sfarsit de clasa a XII era gravida, dar avea deja 18 ani.
Acuma macar in cadrul orelor de dirigintie daca s-ar discuta.

| Fatamuntilor a răspuns:

Acum o oră | anonim3247 a răspuns:

Uite în poza asta un IDIOT BOLNAV PSIHIC ce spune. Cum gândește el așa gândesc și oamenii de care spui tu.

https://i.postimg.cc/pTxKqS0k/captura.jpg

Bolnavul ăla psihic cu grave probleme mintale a făcut să se șteargă 400 de răspunsuri ale mele cum vezi în poza asta doar că așa vroia el.

https://i.postimg.cc/Xq5GWcDX/captura1.jpg

Deci - cum e DOBITOCUL BOLNAV PSIHIC care ți-am arătat așa sunt și oamenii care nu vor educația sexuală în școli.

Anonime, povestile tale picante despre felul cum faceai sex cu nevasta, nu tin de educatia sexuala
vad ca continui sa jignesti, desi esti averizat!
In alta ordine de idei cred ca chiar daca sunt moderatori cu drept de admin, tot trec prin filtrul Cristinei!
Vad ca te oftici pentru acele postari, jalnic.Mai bine fa cateva ture de Cismigiu!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Iti dai seama ca mamele minore oricum nu au treaba cu scoala, nu?

| ShaOfHatred a răspuns:

În primul rând, părinții trebuie să-și învețe copiii cum funcționează corpul uman, ce sunt lucrurile pe care copilul le simte, să îi spună ce să facă și ce să nu facă. Da, educația sexuală în școli ar trebui implementată, dar părinții ar trebui să fie primii care pum bazele acestui subiect în creierul copilului. Și chiar și atunci când va fi implementată educația sexuală, foarte mulți o vor lua în râs, pentru că și noi am făcut asta când venea profa să ne vorbească despre protecție, sex etc, și noi eram deja profesori. Trebuie să treacă măcar o generație ca să se vadă o diferență. Pentru că noi și cei mai tineri decât noi, deja știu de la o vârstă foarte fragedă despre sex și sunt unși cu toate alifiile. E chestia că lumea și tineretul știe că trebuie să facă sex cu prezervativ și alte lucruri despre sex pentru că peste tot auzim asta, vedem reclame și avem acces la foarte multă informație. Dar respectă asta? Surprinzător, majoritatea tinerilor folosesc metode de contracepție. Și accidentele ca cele descrise de tine, apar în locurile unde nivelul de educație overall e foarte scăzut. Oameni care n-au acces la atâta informație (oameni la sat, oameni foarte săraci, multe comunități de romi, etc).
Și poate depinde și de cultura din care vine. Pentru că la romi, este mai acceptat să se căsătorească de tineri și evident, să facă copii. Apoi mai sunt fete care, în inocența lor, cad pradă unor proști mai în vârstă decât ele(grooming basically), care doar le *** și le lasă și unele rămân gravide, dar tatăl pleacă după lapte. (P.S. nu se mai întoarce)
Imaginea de ansamblu a acestei probleme cu educația sexuală e mult mai complexă decât pare, pentru că sunt probleme pe mai multe părți.

| CleanHeart a răspuns:

Nu doar educatie sexuala, sa se bage si educatie emotionala, educatie financiara, sa le arete clipuri in ora de diringentie tot despre educatie si cum functioneaza creierul omului, cum sa te vindeci de unele traume, cum sa alegi o persoana sau in functie de ce nevoi iti alegi o persoana pentru o relatie, chestii de genu, sistemu vrea muncitori, nu oameni de succes sau siguri pe ei abia astept macar un sfert sa se schimbe sistemul si is mandra ca sunt oameni care lupta pentru schimbarea asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite în poza asta un IDIOT BOLNAV PSIHIC ce spune. Cum gândește el așa gândesc și oamenii de care spui tu.

https://i.postimg.cc/pTxKqS0k/captura.jpg

Bolnavul ăla psihic cu grave probleme mintale a făcut să se șteargă 400 de răspunsuri ale mele cum vezi în poza asta doar că așa vroia el.

https://i.postimg.cc/Xq5GWcDX/captura1.jpg

Deci - cum e DOBITOCUL BOLNAV PSIHIC care ți-am arătat așa sunt și oamenii care nu vor educația sexuală în școli.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai e ceva - în poza asta sunt eu cu nevasta pozați în parcul IOR din București și sunt EVREU născut în România.

https://i.postimg.cc/pVgw0Yf4/poza.jpg

Idiotul ăla bolnav psihic a făcut să se șteargă 400 de răspunsuri ale mele doar că așa vroia el, NU erau răspunsuri cum spune el.

EXACT LA FEL sunt românii de care spui tu că nu vor educația sexuală în școli ca bolnavul psihic de care ți-am arătat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru usera Fatamuntilor - INTELIGENTO eu scriu pentru cine are site TPU ca să vadă ce am pățit eu pe site LOR.

NU scriu INTELIGENTO pentru userul care m-a jignit.

NU el va răspunde pentru toate jignirile oprimite de mine pe site TPU.

Ăia care au site TPU să CITEASCĂ ce scriu - pentru ăia scriu.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Este plin internetul de educație sexuală, mai mult sau mai puțin oficială. Este plin internetul de lecții despre sexualitate.
Iar, în școli vorbești cu neintroducerea educației sexuale "datorită unor comuniști"! Greșit!
Înainte de pandemie, pe vremea guvernelor lui Dragnea, dacă nu greșesc, pe vremea doamnei Andronescu s-a încercat așa ceva. De la asociația părinților, elevilor, partidelor politice din opoziție, toată lumea s-a împotrivit acestei inițiative, așa cum s-a împotrivit împotriva uniformelor școlare, educației rutiere, educației sociale și altele. Cum au fost în stare să spună că Referendumul pentru familie este făcut să-l scape pe Dragnea de pușcărie, așa au făcut cu toate inițiativele care veneau de la PSD.
Iar, referitor la oamenii din "comunism", după 34 de ani de la revoluție, majoritatea au început să iasă la pensie. Se face schimb de generații. Deja, dacă vă uitați la televizor, pe rețelele sociale, în instituțiile statului român, deja apar persoane, ca șefi, în jur de 40 de ani.

| Sistemulxxl a răspuns:

Mamele alea minore de 13_14 ani oricum nu merg la scoala, ele sunt de hetnie.
Cu ce te ajuta asa ceva? Parintii au rol important nu scoala.

| dullcat a răspuns (pentru Sistemulxxl):

Stiai ca parintii au fost candva si ei copii? Ce solutie magica propui pentru ca parintii sa se ocupe de proprii copii daca la randul lor habar nu au de educatie sexuala fiindca nu au primit una in adolescenta? Daca ai impresia ca te lovesc toata intelepciunea si toate cunostintele din lume cand devii parinte, astfel incat sa le pasezi odraslei intr-o maniera responsabila, you're wrong af.

Copiii de azi sunt parintii de maine.Deci este nevoie urgenta de educatie sexuala obligatorie. Faptul ca unele popoare inca tin cu dintii de obiceiurile lor cat se poate de invechite si isi marita fetele inca de mici, ca la 13-14 ani sa abandoneze scoala, e alta poveste.

Nu toate mamele minore din tara sunt de etnie.Multe nici macar nu figureaza in statistici deoarece nimeni nu stie de persoanele care traiesc in saracie lucida, care nu sunt intregistrate nicaieri, nu figureaza ca existand, nu au acte etc.E destul sa arunci un ochi la categoria adolescenti+ dragoste si sex ca sa te convingi ca trebuie educatie sexuala.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru dullcat):

Atunci vine un,, profesor'' si preda la scoala. Fac si practica, vin cu mulaje, prezervative, sterilet si anticonceptionale?
Auzi la ei! Educatie sexuala.

| dullcat a răspuns (pentru Sistemulxxl):

Aa..inteleg.Tu esti din ala care stie el sigur, din auzite si presupuneri, ca educatia sexuala se refera la cum se face sex cat mai bine, ca sa ai 20 de orgasme cum sustine anonimul.Si ca, probabil, profesor va fi tot unul ca asta.

Sincer, nici nu stiu daca sa ma mai obosesc sa continui discutia.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru dullcat):

Nu te mai obosi.,, Progresismul'' e mort in fasa. Cum naiba s-au descurcat oamenii 2000 de ani fara,, lectii'' de,, educatie'' sexuala?

| Sistemulxxl a răspuns (pentru dullcat):

Inceteaza cu tampenia numita,, progresism''. La mine nu tin explicatiile si exemplele tale.
Mergi un UK sa vezi acolo minore de 11 ani cu bebelusi. Si aia e tara occidentala dezvoltata. Stii ce le uneste pe minorele din UK cu astea din Romania?
Nici alea de acolo si nici astea de aici nu merg la scoala.

| dullcat a răspuns (pentru Sistemulxxl):

Ok, te las.Ai grija sa nu pierzi trenul inapoi catre Evul Mediu.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru dullcat):

Grabeste-te sa-l pupi pe Schwab si pe Soros pana nu-i ingroapa.

| andreeaeml1200 explică (pentru dullcat):

Felicitari pentru raspuns, sper sa vada cat mai multa lume

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Sistemulxxl):

Poate,,educatie sexuala'' e putin cam pretentios!
educatie pentru sanatate e mai ok? Sunt de peste 10 ani pe situl asta si am citit destule.Sunt convinsa ca unii troleaza, dar cred ca macar jumate isi prezinta probleme reale.
educatie sexuala nu insemna ca invata cum sa o faci ca astia stiu deja. Poate sa insemne si igiena, mestraatie, boli BTS, riscuri, si lista poate continua.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Sistemulxxl):

Cazurile de minore de 11 cu bebelusi sunt rare!

| dullcat a răspuns (pentru andreeaeml1200):

Apreciez.

Multumesc pentru funda!

| Sistemulxxl a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Sigur ca da. Mergi in UK sa le vezi. UK care-i emancipata.

| dullcat a răspuns (pentru Sistemulxxl):

E destul sa arunci un ochi pe intrebarile de la categoria adolescenti, dragoste si sex etc pentru a vedea cat de uriasa e problema!

Sa vezi ce intrebari adreseaza baietii,, in numele feteleor'', faptul ca majoritatea nu cunosc cum se ajunge la sarcina, fetele nu cunosc cum functioneaza menstruatia, toti intreaba aici orice in loc sa mearga la medic/vorbeasca cu parintii, ambele sexe nu cunosc semnele unei posibile boli de piele in zona intima sau chiar a unei boli cu transmitere sexuala, nu cunosc o igiena corecta, nu cunosc cand unul din parteneri e posibil sa aiba o problema asa ca incep sa faca aici misto de cum le miroase in zona respectiva a varza si branza, baietii habar nu au ca urina nu iese la fete prin aceeasi gaura pe unde si-o baga ei si multe altele.

E normal? E corect ca,, educatia sexuala'' sa fie luata din filme xxx? NU, mai ales cand tot ce aud/vad acolo e fals.E ok ca baietii sa fie obsedati de marimea penisului, de parca aceasta bucata de carne e responsabila 100% de cat de placuta e partida de sex? E ok ca baietii sa aiba asteptari de la fete de parca ar fi vedete xxx, sa arate nu stiu cum? Si sa refuze prezervativul, ca vai e foarte neplacut pentru ei, pe cand toate celelalte metode contraceptive pun in pericol sanatatea fetei? E ok ca fetele sa nu aiba habar cum arata un organ genital normal, in conditiile in care toate actritele xxx fac operatii chiar si acolo jos, si se epileaza peste tot cu laser? E ok sa existe atata ignoranta la capitolul consimtamant, respect, iar fetele sa taca si sa indure cand sunt tratate ca niste bucati de carne, ca,, asa trebuie''? E normal sa nu aiba nimeni habar de eficacitatea metodelor de contraceptie sau cum trebuie utilizate, cand etc? Pot continua lista de intrebari pana maine dimineata.

Toate intrebarile astea vorbesc de la sine si daca ar fi discutate la educatia sexuala sau la educatia pentru sanatate, lucrurile ar sta infinit mai bine. Stai linistit ca nu isi desface nimeni cracii pentru demonstratii de cum se introduce un penis sau un sterilet in vagin, bucurandu-se toti de o partida live, ci vor fi informatii prezentate intr-o maniera obiectiva asa cum se intampla la biologie/anatomie.Si afla ca da, e normal sa vezi pe viu cum arata un prezervativ.Fix atitudinea asta medievala fata de informatii necesare contribuie la problema in procent considerabil inca de la bun inceput.

E destul ca pentru o clasa de 30 de elevi, daca 1 e o fata de etnie, restul care au nevoie sa afle aceste informatii, sa sufere si sa fie privati de ele din cauza ca respectiva va abandona scoala?

Educatia sexuala e pentru a ancora adolescentii in realitate si pentru A CLARIFICA CA SEXUL NU E O DISTRACTIE precum mersul la film sau orice activitate triviala! Nu e pentru a invata cum sa faci sex ca in filmele xxx!

La noi au venit sa ne vorbeasca inca din clasa a V-a despre subiect si n-am mai ajuns vedeta de filme porno, n-am ajuns gay, sau sa lucrez pe centura asa cum se tem romanii ca tine. Iar dintre colegele mele n-a ajuns niciuna cu copil la 13-14 ani sau inainte de a termina facultatea. Deci eu zic ca a meritat.

| Sistemulxxl a răspuns:

Vorbesti de comunismsi hsbar nu ai de el la cei 12 ani ai tai. In comunism nici prin minune nu capatai pasarica.