| andreeaeml1200 a întrebat:

Suntem in 2023 si inca nu s-a bagat educatia sexuala in scoli. Acum pe bune, sunt atatea mame minore pe la 13-14 ani si nu se intampla nimic, dar oamenii astia comunisti din tara asta tot ei se plang ca de ce avem atatea "fufe de mici".
Treziti va odata dracu la realitate cu prostiile astea, ca nu permiteti educatia sexuala din cauza religiei si a mama naibii, ca e subiect tabu si copilul nu ar trebui sa invete despre sex.

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

E destul sa arunci un ochi pe intrebarile de la categoria adolescenti, dragoste si sex etc pentru a vedea cat de uriasa e problema!

Sa vezi ce intrebari adreseaza baietii,, in numele feteleor'', faptul ca majoritatea nu cunosc cum se ajunge la sarcina, fetele nu cunosc cum functioneaza menstruatia, toti intreaba aici orice in loc sa mearga la medic/vorbeasca cu parintii, ambele sexe nu cunosc semnele unei posibile boli de piele in zona intima sau chiar a unei boli cu transmitere sexuala, nu cunosc o igiena corecta, nu cunosc cand unul din parteneri e posibil sa aiba o problema asa ca incep sa faca aici misto de cum le miroase in zona respectiva a varza si branza, baietii habar nu au ca urina nu iese la fete prin aceeasi gaura pe unde si-o baga ei si multe altele.

E normal? E corect ca,, educatia sexuala'' sa fie luata din filme xxx? NU, mai ales cand tot ce aud/vad acolo e fals.E ok ca baietii sa fie obsedati de marimea penisului, de parca aceasta bucata de carne e responsabila 100% de cat de placuta e partida de sex? E ok ca baietii sa aiba asteptari de la fete de parca ar fi vedete xxx, sa arate nu stiu cum? Si sa refuze prezervativul, ca vai e foarte neplacut pentru ei, pe cand toate celelalte metode contraceptive pun in pericol sanatatea fetei? E ok ca fetele sa nu aiba habar cum arata un organ genital normal, in conditiile in care toate actritele xxx fac operatii chiar si acolo jos, si se epileaza peste tot cu laser? E ok sa existe atata ignoranta la capitolul consimtamant, respect, iar fetele sa taca si sa indure cand sunt tratate ca niste bucati de carne, ca,, asa trebuie''? E normal sa nu aiba nimeni habar de eficacitatea metodelor de contraceptie sau cum trebuie utilizate, cand etc? Pot continua lista de intrebari pana maine dimineata.

Toate intrebarile astea vorbesc de la sine si daca ar fi discutate la educatia sexuala sau la educatia pentru sanatate, lucrurile ar sta infinit mai bine. Stai linistit ca nu isi desface nimeni cracii pentru demonstratii de cum se introduce un penis sau un sterilet in vagin, bucurandu-se toti de o partida live, ci vor fi informatii prezentate intr-o maniera obiectiva asa cum se intampla la biologie/anatomie.Si afla ca da, e normal sa vezi pe viu cum arata un prezervativ.Fix atitudinea asta medievala fata de informatii necesare contribuie la problema in procent considerabil inca de la bun inceput.

E destul ca pentru o clasa de 30 de elevi, daca 1 e o fata de etnie, restul care au nevoie sa afle aceste informatii, sa sufere si sa fie privati de ele din cauza ca respectiva va abandona scoala?

Educatia sexuala e pentru a ancora adolescentii in realitate si pentru A CLARIFICA CA SEXUL NU E O DISTRACTIE precum mersul la film sau orice activitate triviala! Nu e pentru a invata cum sa faci sex ca in filmele xxx!

La noi au venit sa ne vorbeasca inca din clasa a V-a despre subiect si n-am mai ajuns vedeta de filme porno, n-am ajuns gay, sau sa lucrez pe centura asa cum se tem romanii ca tine. Iar dintre colegele mele n-a ajuns niciuna cu copil la 13-14 ani sau inainte de a termina facultatea. Deci eu zic ca a meritat.

35 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns (pentru dullcat):

S-a schimbat lumea mult in ultimii 30 de ani.Eu cand eram in clasa a VIII a venit cineva sa ne explice despre igiena intima si despre mestruatie.Tin minte ca si mama mi-a explicat despre asta.Nici vorba de sex.Mai tarziu prin liceu (eram in clasa a X o colega de-a XII a murit in urma unui avort care era ilegal in acea vreme.Si ne-au dus pe toate fetele din liceu la control.Am si avut o colega care la sfarsit de clasa a XII era gravida, dar avea deja 18 ani.
Acuma macar in cadrul orelor de dirigintie daca s-ar discuta.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Sigur ca da. Mergi in UK sa le vezi. UK care-i emancipata.

| Violleta2022 a răspuns:

Dar de educatia parinteasca, de ce nu spui?
Ca de era facuta corect, acasa, de catre parinti, atat fata cat si baiatul stiau cum sa-si spele organele sexuale, cum sa nu accepte sex pana la varsta adulta, care sunt riscurile sexului samd.
Nu-i vina educatia de la scoala, ci educatia de acasa, care nu este facuta de parinti!
Sigur, sunt total de acord sa fie facuta la scoala, inca din clasa a VI-VII-a cand copii au 13-14 anisori, dar scoala nu este adevarata vinovata, pentru lipsa educatiei de acasa.

| CleanHeart a răspuns:

Nu doar educatie sexuala, sa se bage si educatie emotionala, educatie financiara, sa le arete clipuri in ora de diringentie tot despre educatie si cum functioneaza creierul omului, cum sa te vindeci de unele traume, cum sa alegi o persoana sau in functie de ce nevoi iti alegi o persoana pentru o relatie, chestii de genu, sistemu vrea muncitori, nu oameni de succes sau siguri pe ei abia astept macar un sfert sa se schimbe sistemul si is mandra ca sunt oameni care lupta pentru schimbarea asta.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Iti dai seama ca mamele minore oricum nu au treaba cu scoala, nu?