Întrebare recomandată | sveNik a întrebat:

Suntem un cuplu de trei ani! Peste 2 ani ea pleacă să-şi termine studiile in SUA! Ma gindesc sa merg cu ea... dar nu sint sigur ce voi face acolo ce job o sa gasesc, am un frate mai mic de 11 ani ma tem cum va creste fara mine, daca nu merg cu ea... ma tem so pierd! sad simt ca o iubesc foarte si nu mereu vreau sa fiu cu ea si ea tot, nu stiu ce ma fac fara ea, stiu ca totul trece dar nu vreau sa treaca nu vreau delocsad simt ca e momentul cind iau o decizie foarte importanta in viata mea, Am apelat la ajutor prin "tpu.ro" deoarece nu pot vorbi cu cineva despre asta mie frică, si aici ramin anonim.
multumesc pentru atentie.

Răspuns Câştigător
| AndraEatsyourBrain a răspuns:

Helăăăău din nou. Tu încearcă să vorbeşti cu cineva apropiat despre chestia asta, pentru că nimeni nu îţi vrea răăăul şi pentru că cum ai zis şi tu este o chestie importantă în viaţa ta. Noi cei de pe comunitatea TPU nu ştim prin ce treci tu, şi doar printr-o întrebare nu putem ştii tot, şi oricum noi, mai ales eu, încercăăm să te ajutăm şi din toate sfaturile noastre, poţi lega un răspuns întreg. Deci sfatul meu este că ar trebui să vorbeşti cu iubita ta despre asta şi cu familia ei şi săă găsiţi o soluţie îndeajuns de bună. sau gândeşte-te şi întreabă-te dacă chiar vrei să faci asta? Gandeşte de 1000 de ori înainte să faci o alegere greşită, care vei regreta mai târziu. Oricum mai e timp. Stai chill, nu te stresa. Viaţa le rezolvă pe toate când ne aşteptăm mai puţin. Toate la timpul lor.
sper că te-am ajutat măcar puţin. happy

Funda?

10 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

In primul rand nu-i cazul sa te panichezi.
Pe urma, ia-le pe rand si foloseste-ti si mintea si inima.
Cauta pe net si vezi ce ai putea lucra acolo unde merge ea, cat ai putea castiga si ce cerinte au.Asa,vei stii ce sanse ai, macar ca idee.
Legat de fratele tau, peste doi ani va avea 13 ani, iar tu ai la dispozitie 2 ani intregi sa-l inveti sa gandeasca si sa se descurce singur.Nimeni nu se pierde,fii sigur!
Ramane doar,sa iei marea hotarare,daca pleci sau nu.
Si aici,rolul cel mai important il joaca ea,iubita ta,si perechea pe care o formati voi doi.
Va iubiti de trei ani si credeti in dragostea voastra,amandoi,din cate am inteles.
Stati de vorba serios si incercati sa schitati viitorul impreuna.
Daca gandurile si parerile voastre se intalnesc,hotararea ta e ca si luata.happy
Nu te panica.
Da,e o hotarare grea,care iti va schimba intreaga viata.E bine ca esti constient de asta, de aceea, nu te grabi, studiaza toate posibilitatile si lasa timpul sa te ajute, doi ani pot fi foarte utili in luarea unei asemenea decizii!
Si-ti doresc s-o iei pe cea mai buna!

NOname
| NOname a răspuns:

Doi ani nu sunt două zile sau două săptămâni. Până atunci se pot schimba multe, surprinzător de multe. Ceea ce contează enorm acum, poate să nu conteze deloc peste un an sau doi. Conjunctura se poate schimba radical, la fel şi tu, sentimentele şi priorităţile tale.

Eu zic să-ţi faci griji la timpul potrivit, nu acum. Acum frământă-te şi bucură-te pentru ceea ce-ţi oferă prezentul. Lasă viitorul imaginar pentru când va deveni prezent, dacă va deveni.
Succes.

| mona a răspuns:

In doi ani de zile multe se pot schimba nu are rost sa te gandesti de pe acum..fi optimist si vei lua decizia corecta la timpul potrivit

| がさいゆの a răspuns:

Buna.Ce ai povestit tu,este cu adevarat o adevarata dilema. Faptul ca ai si un frate mai mic de care vrei sa ai grija arata ca iti pasa cu adevarat.Dar nu trebuie sa incurci dragostea cu responsabilitatea. Daca vei alege sa te duci cu iubita ta, ar trebui sa contactezi pe cineva sa aiba grija de fratele tau. Daca vei alege sa stai cu fratele tau, trebuie sa astepti nu foarte mult timp pana isi va termina studiile, se va intoarce. Daca te iubeste cu adevarat, nu va lasa nimic sa o impiedice sa se intoarca la tine.Eu ti-am zis posibilatiile.Decizia este de acum a ta.

| Azµre a răspuns:

Până atunci mai ai. Fratele tău va mai crește, nu ai de unde să știi ce se întâmplă în 2 ani de zile. Poate nu o să mai fiți împreună, poate intervine ceva...
Oricum contactează-mă pe privat și discutăm cu cea mai mare plăcere.

| supradozadenebunie5 a răspuns:

Nu ai de unde sa stii ce iti rezerva ziua de maine daramite ce se va intampla peste 2 ani, fratele tau va fi mai mare cu 2 ani, iar tu daca o iubesti atat de mult ai putea sa o urmezi, nu iti mai face griji de acum pentru ca mai sunt 2 ani care inseamna destul de mult, mult noroc

| PassingBY a răspuns:

Cred că e prea devreme să te gândeşti la asta. Ştiu. ştiu că acum îţi faci griji şi e normal. numai că până atunci mai e foarte mult timp şi se pot întâmpla atâtea. Timpul este cel mai bun sfătuitor cred eu.

| VreauSaRad a răspuns:

Salut.Daca te iubeste si o iubesti ar fi cazul sa mergi cu ea, poate cu putin noroc pana isi termina studiile va gasiti un job, este o decizie foarte importanta pentru viata ta sa stii.Fratele tau mai mic va intelege ca trebuie sa pleci.

| hdahdahda a răspuns:

Frate stiu cum e trebuie sa faci ce spune inima ascult-o doar si vei gasi raspunsul

| Clawww a răspuns:

Doi ani inseamna mult timp! Nu ai de unde sa stii ce va fi pana atunci si ai destul timp sa te gandesti daca merita cu adevarat.Eu cred ca ar fi mai bine sa nu te gadesti de acum la asta deoarece nu faci decat sa nu te bucuri cu adevarat de timpul peterecut acum cu ea.