| cage a întrebat:

Sunteti de acord cu afirmatia conform careia : intr-o relatie detine controlul ce care tine mai putin? eu am ajuns sa fiu de acord

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Doar in relatiile in care e nevoie sa detina cineva controul si dragostea se cuantifica. altfel partenerii dau ce e mai bun in ei si nimeni nu iubeste mai mult sau mai putin.

| monyk a răspuns:

Buna, sa stii ca ai mare dreptate...si eu sunt total de acord cu aceasta afirmatie...am patit si eu asa ceva si stiu cum e...am fost cu un baiat un an si ne-am despartit de o lunasad...nu pot spune ca nu am avut o relatie frumoasa, dar eu il iubeam enorm de mult, as fi facut orice pentru el si era cel mai important pentru mine, si el se purta intr-o perioada foarte frumos si aveam impresia ca ma iubeste cu adevarat, dar am realizat ca nu e asa...in decursul anului cat am fost cu el mi-a dat papucii de 3 ori si tot eu ii ceream sa ne impacam...eu iubindu-l mai mult am lasa orgoliul la o parte, m-am umilit practic pentru el si nu cred ca meritam asta...si normal ca cel care iubeste mai mult iarta mai mult, ii pasa mai mult, face multe sacrificii pentru cel iubit, iar cum fostului meu prieten nu ii pasa de mine normal ca il durea in... de mine, din pacate, oricum am realizat ca indiferent de situatie, nu trebuie sa mai las sa fiu asa umilita pentru ca nimeni nu merita asa ceva...

| Bacemi a răspuns:

Intr-o relatie in care e iubire la mijloc nu este cineva mai presus decat celalalt. Intr-o relatie detine controlul cel care e mai stapan pe el si dupa cum ai sa afli rolurile se schimba de multe ori. Cand barbatul se simte la pamant femeia poate prelua din responabilitatile lui si sa faca unele chestii mai speciale, precum si barbatul in unele situatii. Gandeste-te de exemplu un barbat care spala farfuriile si o femeie care schimba o priza. Depinde de fiecare momente. Fiecare e sef atunci cand celalalt nu poate fi m iar in cele mai multe momente ar trebui sa fie o relatie intre parteneri. Detinerea controlului nu inseamna putere exercitata de tine asupra celuilalt, inseamna ajutorul tau pentru celalalt in momente ale lui de incapacitate. Cei care fac un scop din a conduce cum vor ei relatia si a fi orgoliosi ori nu iubesc ori sunt imaturi.

| fabiola a răspuns:

Nu stiu din ce unghi privesti dar intr-o relatie fiecare din noi trebuie sa detinem controlul in procente cat de cat egale, implicarea sa fie de ambele parti, sa existe un echilibru in toate. Odata balanta inclinata, ce importanta mai are cine detine controlul caci relatia se clatina!

| Tessy a răspuns:

Da sunt de acord. Cel care tine mai mult face aproape orice sa se inteleaga cu partenerul, el nu mai stie ce e ala orgoliu si din cauza asta probabil ajunge sa fie tinut "sub papuc" de celalalt.

| Crs a răspuns:

Si eu sunt de aceeasi parere. Pentru ca cel care tine mai mult intr-o relatie este capabil sa renunte la orgoliu si la ambitie pentru cel iubit si sa faca mult mai mult sacrificii, este capabil sa ceara iertare. In schimb cel care tine mai putin nu va lasa niciodata de la el si va fi intotdeuna mai orgolios si mai ambitios. Ma pot pune pe mine ca exemplu, in ultima mea relatie : Eu nu tineam mai deloc, el foarte mult. Si pot sa zic ca l-am mintit mult si chiar daca a aflat tot ce i-am facut, inca este capabil sa ma ierte si vrea sa se impace cu mine. Am fost cu acesta 6 luni. Eu acum m-am impacat cu fostul, de care am fost despartita un an de zile... in aceasta relatie iubim amandoi la fel de mult, suntem amandoi la fel de orgoliosi si la fel de ambitiosi, dar am invatat sa lasam de la noi amandoi si sa punem iubirea mai presus de orice.

| alabala_4392 a răspuns:

Da. dar controlul nu inseamna fericire

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ptr ce control pentru ceva natural si atit de firesc?