| anonim_4396 a întrebat:

Sunteti de acord cu afirmatia"Nu orice om poate fi parinte de copil!"(ma refer la sanatatea mintala, gradul de inteligenta, inteligenta emotionala etc.)?

7 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da

| Wr3nch a răspuns:

Da. Sunt oameni care is parinti oribili, iar copii lor vor ajunge mai rau ca ei in unele cazuri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt total de acord.

Pe zi ce trece vad tot mai multi parinti care nu sunt in stare sa aiba grija de propriul copil, sa il protejeze, sa ii respecte drepturile etc.
Ca sa nu mai zic ca de cand cu toata tehnologia asta, orice tembel are acces la internet. Si binenteles ca unii parinti nu se multumesc sa publice doar poze si filmuleste cu ei insisi pe net, ci isi expun inclusiv copiii, in ipostaze care mai de care mai rusinoase.

Sunt atatia care nu au bani sa treaca strada si fac copii doar ca sa ii oblige sa traiasca si ei in saracia lor. Nu au nimic sa le ofere, doar o viata plina de lipsuri.

Nu va mai inmultiti, suntem deja destui oameni pe planeta asta. Omul nu e pe cale de disparitie, nu e nevoie sa faca toti tembelii copii.

| Adrian5575 a răspuns:

Fiecare om poate fi parinte, dar nu toti parintii stiu sa se implice in educarea, protejarea, incurajarea si hranirea copiilor si sa le ofere afectiune.

| silentnoise9 a răspuns:

Bineinteles, cresterea unui copil necesita o responsabilitate serioasa.
A avea grija de un copil, nu e tot una cu a avea grija de un caine.

| MrBear a răspuns:

Corect. Este usor sa ai statut de tata sau mama insa e o diferenta majora cu statutul de parinte. Cand ai copii totul se schimba pentru tine, ei fiind pe primul loc, tu pe plan secund. Copiii au nevoie de parinti adevarati ce ii pot indruma in viata, nu doar sa ii faci si sa ii lasi de izbeliste, sa zicem asa. Din proprie experienta zic ca e si greu dar si frumos in acelasi timp.