| aleza21 a întrebat:

Sunteti de acord daca doi oameni s-au iubit cu adevarat pot ramane amici sau nu pot accepta ideea? ofer funda

13 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Da. dar nu se pot intselege chiar de bine, avand in vedere faptul ca ei s.au iubit si poate inca se iubesc si nu pot vedea cum celalalt e cu altul/a. e cam complicata chestia asta, dar de regula raman "amici", dar nu e ceva foarte strans. e ceva asa "buna cf, da si eu bine, pa"

| Razvan a răspuns:

Nu cred.Ar fi un pic cam aiurea mai ales daca inca mai tii la elwinking

| Anca a răspuns:

Eu am ramas amica cu toti fostii mei prieteni si nu a fost cu toti dragoste. Cu multi a fost doar o aventura! Dar am fost prieteni buni si inainte si dupa.
Dar prietenia asta se rezuma la pastrarea legaturii mai mult cand nu sunt implicata intr-o relatie ( nu la sex ma refer ), si intreruperea ei sau cel putin sunatul mult mai rar cand sunt intr-o relatie. Cine si-ar dorii sa o sune pe prietena lui fostii ei prieteni toata ziua buna-ziua?!

Ei imi respecta viata si inteleg atunci cand le spun : " De azi ne sunam mai rarut, pentru ca am pe cineva".
Si reciproca e valabila. Nu ne incurcam vietile si nu incercam sa ni le distrugem.

Ne leaga o prietenie nu sentimente si nu m-as reintoarce niciodata la nici unul dintre ei.
Pt ca o data cu despartirea la mine mor si sentimentele. Nu-s genul de persoana care sta agatata o vesnicie de o anumita persoana si nu nasc obsesii pentru anumiti fosti.

Nu-mi place sa-mi complic singura existenta.
Iar pentru mine o relatie cu o persoana la care chiar tin, e sfanta.

Cand exista el, nu mai exista "amicii mei fostii " si nu as risca o relatie frumoasa pentru nici unu dintre ei!

| тecнιннιlα a răspuns:

Poti ramane amic cu cine vrei (atata timp cat vrea si cealalta pers), dar asta nu inseamna ca nu mai simti nimic pentru ea/el. Tot timpul va di acel "ceva" intre ei happy. Din partea amandurora. Acum depinde daca unul spera mai mult la o impacare decat celalalt sau nu happy. Pot ramane chiar f buni prieteni, pot trece de faza fosti iubiti si sa fie doar prieteni, DAR aici depinde de om. Depinde cat de mult iti doresti asta, cat l`ai/ai iubit/iubit`o, cata vointa ai, cat de mult te poti abtine, preface etc. happy. s. a. m. d. big grin. laughing sunt multe de zis, dar ma opresc aici oh go on. Bb kiss. Ai grija de tine happy.

| elenaA_9063 a răspuns:

Eu nu pot ramane prietena cu un om pe care l-am iubit pentru ca n-are sens. Daca ma despart ma despart si gata. Ne salutam pe strada daca e cazul si aia e. Nu pot sta la confidente cu un om pe care l-am iubit din tot sufletul, pentru ca mereu va fi ceva la mijloc si mereu unul isi va dori mai mult...

| anonim_9012 a răspuns:

Amici pot ramine, insa mereu va exista unul care va presupune ceva mai mult sau va spera la o contiunare a relatiei.

| alinutzaa_8242 a răspuns:

Daca sau iubit cu adevarat nu.in nici un caz.cine a iubit cu adevarat nu va suportA niciodata sa vada persoana cealalata ca un prieten.imposibil.si ti-o zic din experienta.eu sint prietena cu toti fosti mei, dar nu i-am iubit deci nu sint resentimente, ii vad cu nevestele, sau cu copii, dar ei pentru mine nu au insemnat nimic, doar mi-au placut. unul singur nu accept sa-l vad ca prieten pentru ca inca il mai iubesc, in momentu in care nu o sa-l mai iubesc va fi ca si ceilalti, dar...nu se numeste prieten doar cunoscuti, cu care din cind in cind se mai bea o cafea si se povesteste cum mai e viata

| laura_9551 a răspuns:

Eu am avut o relatie de 1 an si jumatate cu un baiat, ne'am dat seama ca nu mai tinem unu la altu, relatia s-a racit. ne'am despartit si am ramas cei mai buni prieteni, si in prezent iesim in oras cu actualii nostri iubiti la un suc, o cafea si ne amintim cu drag de momentele prin care am trecut impreuna. deci poate exista o relatie de amicitie intre 2 oameni care sau iubithappy funda?big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai in cazul in care intr-adevar s-au iubit cu adevarat se poate.insa cand numai 1 a iubit nu poti ramane prieten niciodata... spun asta din proprie experienta pup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci, ce pot eu sa iti spun in legatura cu asta.thinking
De obicei, depinde cat de puternica a fost dragostea intre voi2 si cat respect a fost.happy
Mai conteaza si daca ati fost prieteni inainte de iubiti.
Daca ati impartit tot, daca ati stiut tot unul despre altul, secrete, fiecare cum traieste(modul de viata zic)
Ei bine exista cazuri unde nu au mai ramas prieteni deloc dupa despartirelaughing depinde si de motivul despartirii, adica tu nu ai precizat cum s'ar fi despartit sau nimic de genu` asta.Conteaza foarte mult imprejurarile despartirii.
Daca cei 2 (voi2) ma rog ia-o cum vrei sunteti la o varsta destul de matura, peste adolescenta, atunci pot zice ca poate exista "prietenia de dupa" dar nu tot timpul.nu e scris in stele asta.
Daca nu, la adolescenti, tineri ma rog.deobicei e orgoliul prea mare. Daca unul dintre voi nu a salutat luni pe strada.de ce sa salute celalalt marti? Asa sta treaba.Natura omului e greu de inteles.

It's complicated :-big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu n-am putut. De ce? Pentru nu merita.

| apostolmariana a răspuns:

Da, deoarece ei nu accepta ideea de despartire totala, dar ferindu se de locurile singuratice, iesind numai in locuri publice, pentru a evita anumite lucruri,

| Sancho a răspuns:

Niciodata nu o sa mai fie la fel si uneori e foarte greu sa iti vezi pers care la un momendat ti-a fost aproape de tine.cel mai bun sfat fiecare merge pe drumul lui si restul ce o ma0i da domnul.