| AvalohAlyn a întrebat:

Sunteti PRO sau CONTRA masturbarii?

Ma refer ce credeti voi personal, nu ce spun specialistii sau teologii sau mai stiu eu cine.

Deci..pro sau contra?

De ce PRO, de ce CONTRA?

Fara mistouri si comentarii pe langa subiect va rog.

30 răspunsuri:
| VibeTrix a răspuns:

Pro...Nu stiu de ce. Adica nu face rau la nimic.

| AvalohAlyn explică:

Tu crezi ca daca te masturbezi esti gay? Gandire de om primitiv.

| RxTx a răspuns:

Eu iti spun din practica
nu o sa te mai tina mult atunci cand ajungi in pat cu o femeie adevarata
o sa termini in maxim 15 secunde
si ca sa te mai tina mult o sa iei viagra
care nu o sa isi mai faca efectul
si pe la vreo 30 ani iti vine sa o tai
ca nici un medicament nu te mai ajuta
pentru ca in copilarie te-ai invatat prost
sa termini repede

| AvalohAlyn explică:

Imi e frica sa vorbesc cu o fata pentru ca sunt timid si emotiv.happy Ai auzit de asta? Daca nu mai documnteaza-te despre.Esti un de ala care judeca dupa aparente si e in ton cu prostia oamenilor de joasa speta si ratiune.

| Shriti a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Da? Chiar estivirgin? Ce frumos...in sfarsit cineva, diferit.

| AvalohAlyn explică:

Esti tu un mare macho ma ..gigolo cred ca. Minte limitata.

| AvalohAlyn explică (pentru Shriti):

Da.dar nu mai am de gand sa mai fiu virgin mult timp...laughing Sunt frustrat din cauza asta.

| Shriti a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Eu sant contra pentru ca numai animalele fac asta. Ce, esti animal sa te masturbezi?

| Shriti a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Ei....de ce toti considerati asta o povara? Din contra e foarte normal! Si bine...

| AvalohAlyn explică:

Uite-te la categoria Dragoste si sex de aici de pe TPU si o sa vezi de-a lungul timpului, in trecut si in viitor baieti la fel ca mine..sau care se masturbeaza.happy Sau care sunt virgini...e o rusine sa gandesti ca tine, eu asa cred, pun pariu ca nu ai citit nicio carte pana acum sau doar Kamasutra poate.

| AvalohAlyn explică (pentru Shriti):

Fiindca corpul cere sex si eu nu-i dau..si pentru ca in general baietii o fac de la 15 -16 ani.iar eu am 21.

| AvalohAlyn explică:

Du-te si danseaza la alta masa te rog..si mai citeste o carte.dar nu alea de poker.

| TheImpaler a răspuns:

Pro frate. nu dauneaza grav sanatatii. laughing
si sunt chitros cateodata. vreau sa simt placerea singur, sa n-o impart cu nimeni rolling on the floor

| TheImpaler a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Lasa-l frate...e de-ala care nu recunoaste, chiar daca o rupe pe laba.

| AvalohAlyn explică:

Urat nu cred ca sunt. ..nu ma consider nici frumos dar nici urat..insa tu esti sigur un cocalar si un incult..Si eu spre diferenta ta stiu sa ma imbrac frumos si sa am grija de mine.Dar mai aleeeeeees citesc ba, noaptea.seara,tu spargi seminte in fata blocului..si razi de altii ca sunt ''labari''. Cocalarule.

| AvalohAlyn explică (pentru TheImpaler):

Cand nu am recunoscut eu? Da.Recunosc.Ma masturbez.happy
Eu am contraziceam cu cocalarul asta de mai sus pentru ca zice ca sunt gay si fraier ca sunt timid si ma adaptez mai greu..sau sunt emotiv in realitate.happy Deci?

| TheImpaler a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Pai tie iti ziceam sa-l lasi pe ala in pace mawinking

| TheImpaler a răspuns (pentru TheImpaler):

Ala nu recunoaste, chiar daca "rupe fuzeta" dimineata, la pranz si seara.

| TheImpaler a răspuns (pentru TheImpaler):

"vai dar eu nu fac asa ceva!"
maaaaars maaaaa...

| AvalohAlyn explică (pentru TheImpaler):

Aa scuze..ala e un cocalar si atat.
Il las ca nu are rost sa vorbesc cu unul care sparge seminte in fata blocului seara de seara si se uita ce pitipoance sa mai agate
Si-a facut cont pe TPU sa ma injure si jigneasca pe mine cred.laughing

| TheImpaler a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Tocmai de-aia....lasa-l, nu-ti mai bate capu' laughing

| TheImpaler a răspuns (pentru Shriti):

Dap...este. biologic ne incadram la regnul animal, indiferent ca ne convine sau nu.

| Shriti a răspuns (pentru TheImpaler):

Bine...cum vreti voi...

| Shriti a răspuns:

Baaai indiotule! Du.te naibii si te *** da nu judeca pe altii...ca nu.s toti curvari ca tine. Nu gandesti cu organele genitale nu cu capu...ce prosti

| AvalohAlyn explică:

Aici ti-ai aratat caracterul.Ce carti citesti ma? Alea de joc?happy
pff vai de capul tau.
Ti-ai facut cont sa te certi cu mine si sa faci misto..esti penibil.Tu nu, eu.Ia plange tu de mila ca nu ai creier..ar trebui sa fie foarte dureros asta.

| milan9 a răspuns:

Chiar si daca nu e la fel de grav precum relatiile intime inainte ca cineva sa fie casatorit, sau ca adulterul (care au consecinte grave asupra familiei ce va urma), pacatul masturbarii este totusi o treapta a pacatului desfranarii, avand gravitatea si consecintele ei…

"Nu vă amăgiţi: Nici desfrînaţii, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiţii, nici furii, nici lacomii, nici beţivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu." I Corinteni 6, 9-10

http://ortodoxia.md/......avea-copii

Dedică unei cauze nobile efortul tau de a evita orice forma a pacatului desfranarii si vei descoperi ca nu e nimic mai simplu decat sa traiesti aceasta abstinenta.

| OoBunnyoO a răspuns:

Pro.
Masturbarea este perfect in regula, mai ales daca este facuta cum trebuie nu iti va afecta cu nimic viata sexuala, ba chiar te ajuta pe tine sa iti cunosti corpul mai bine, sa descoperi momentul climaxului si cum sa simti lichidiul preseminal.
Plus de asta, daca nu te masturbezi ca baiat te vei trezi cu vise umede sau cu erectii dubioase. Per total vei fi mult mai usor de excitat, ceea ce cred eu ca te va face sa ai si mai multe probleme cu fetele.

| Seba2013 a răspuns:

Toti care se mastubeaza, sustin ca este o necesitate, dar adevarul este altul.
Este o dorinta, iar acesta dorinta trebuie sa fie analitica si proportionata.

Cei care se mastubeaza funtioneaza, pe baza intintelor, nu au o ordine in viata lor.

| Shriti a răspuns:

Bai hai ca nu vreau sa ma cert cu alde tine