| 23ndjdmxla a întrebat:

Te poti infecta cu HPV si daca prietenul tău nu a mai avut relatii sexuale cu alte fete? Cum e posibil? Am făcut niște analize si mi-a iesit ca am HPV, dar prietenul meu nu a mai facut sex cu altcineva si nici eu.
Si am auzit ca se poate lua si prin sex oral. Asa E?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Da, se poate. Se poate să-l fi luat tu de la vreo prietenă cu care ai făcut vreodată schimb de lenjerie intimă... sunt multe variante din păcate, e un virus foarte păcătos.
Și da, se poate lua și de la sex oral.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, se poate lua si prin sex oral. Dar dat fiind ca nici unul dinter voi nu a mai facut niciodata sex, deci nici sex oral, nu este o explicatie. Tulpinile HPV genitale se iau numai prin contact sexual sau prin nerespectari flagrante ale igienei (daca tu ai purtat aceeasi chiloti cu o persoana infectata, fara a fi spalati). Cum varianta cu igiena mi se pare complet absurda, probabil unul dintre voi a facut inainte sex (oral, vaginal, anal) si acum nu mai recunoaste

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca se ia si prin sex oral, ca tot sex neprotejat este!
Iar prietenul tau te-a mintit ca nu a mai avut sex, odata ce te-a infectat.

| sierra1 a răspuns:

Da corect! (Si Clinton - fost președinte SUA - s-a jurat că n-a avut contact sexual cu Monica L dar a avut contact de altă natură. Prtetenul se jură că e înger, nu? Î

Uite detalii aici:
https://doc.ro/sanatate/tot-ce-trebuie-sa-stii-despre-hpv

| alina2k18 a răspuns:

Se ia si prin atingere, si de la piscina... din pacate, acum nu inseamna ca faci direct cancer cervical, stai linistita, sunt anumite tulpini, iti spune medicul mai clar.