| Amelia87 a întrebat:

Tin la prietenul meu. dar grija lui excesiva de fratii mai mici ( care au 18, 20, 23 ani) pe care-i are ma scoate din minti. sad Asa se face ca la 29 de ani, el nu are nici casa, nici masa, cum se zice. El le plateste chiria, intretinerea, scoala...si ne cretam des din cauza asta.eu am 21 de ani, sunt studenta, parintii mi-au luat un apartament, dar el nu poate trece peste orgoliul lui sa stam impreuna in casa mea.deci: nu are bani destui ca sa ma "intretina " si pe mine, in sensul sa stam impreuna, pentru ca salariul lui se duce la ceilalti. Ce sa fac? Simt ca nu mai pot asa.crying

Răspuns Câştigător
| alexam a răspuns:

Ideea e urmatoarea: daca sunteti impreuna si va iubiti, asta inseamna ca formati un cuplu, iar daca sunteti un cuplu, unul are ceva, altul altceva. Nu vad de ce sa nu locuiasca cu tine daca ai apartament! sad Sa isi ajute fratii in limita normalului, nu sa se neglijeze pe el si pe tine pentru ei. Si sa isi puna intrebarea fireasca: vreunul din fratii mei mai mici ma va ajuta cand eu voi fi in varsta si voi avea nevoie de ei? Stiu ca suna cam egoist, dar asta e realitatea, oricat ne-am iubi fratii trebuie sa ne purtam normal, nu sa fim exagerati intr-u sens sau altul... ( si eu provin dintr-o familie numeroasa, si mi se pare fiersc sa ne ajutam toti intre noi, pe masura ce avem nevoie, si fiecare cu ce poate! ) sad Bafta multa, si sa va mearga bine!

18 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Sfatul care ti-l dau eu este urmatorul:ia si vorbeste cu el, explica-i situatia si incercati cat de cat sa ajungeti la o intelegere, deja fratii lui sint destul de maturi ca sa se poata intretina singuri, el ca frate nu este dator sa aiba grija de ei pana la adanci batraneti.Bafta multa iti doresc.

daniela
| daniela a răspuns:

Draga mea daca el este singurul care intretine famili sa stii ca nu ai cum sa-i scoti asta din cap in veci (mai ales daca nu mai are parinti) asa ca daca nu reusesti sa te obisnuiesti cu ideea...Simtul raspunderi fata de familie este super puternic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabel se simte raspunzator pentru ei.am un fin care a trebuit sa-i creasca pe toti fiindca murise tatal lui la 14 ani.bine ca nu e mamos.sa-si duca banii la mamica. discuta cu el si explica-i ca trec anii si tu vrei o familie.si copii se fac la tinerete cand santeti in floarea varstei, Ii iubiti si aveti rabdare cu ei.mai tarziu acestea se cam duc.mai ales rabdarea.fratii lui sunt mari.mai pot munci si ei pentru a se intretine.viata asta nu-i chiar atat de lunga, si trebuie sa mai vezi si de ea nu numai de a altora. iar orgoliul lui, nu prea il inteleg decat in mica masura.convingel de dragostea ta si spune-i ca ceia ce face el este o incercare grea pentru tine.sa te ajute.de aia e prietenul tau.

regis
| regis a răspuns:

Poate nu are nici casa, nici masa. Dar are o familie la care tine foarte mult si ii tine loc de casa si de masa. Ba mai mult, il face sa se simta mia implinit. Mutandu-se cu tine i-ar lasa probabil pe fratii lui neajutorati si nu ar putea fi fericit stiindu-i la nevoie. Nu poti face mare lucru, asa se intampla cand ai un om cu inima mare pe langa tine...

| want2bMajestic a răspuns:

Complicata poveste... dar totusi... ceilalti 3 frati ai lui sunt majori.sa isi gaseasca ceva d lucru...pentru ca xista destui care lucra si isi fac studiile in paralel

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietenul tau este un om de treaba. Cand o sa isi implineasca datoria fata de fratii lui (lucru pe care tu nu il poti schimba) se va dedica tie si, vei evea un om linga tine care nu te va dezamagi, fiind la fel de devotat! Poate nu ti-a spus din mandria omului simplu si onest, de ce isi intretine fratii desi sunt majori. Eu cred ca este mai important sa fii om adevarat si cu caracter decat sa ai masina, casa etc. Toate vin la timpul lor!

| Amelia87 explică:

Mai vreau sa adaug detalii... dar imi pare ca nu ajung sa fie plasate .de ce oare? sad

| Amelia87 explică:

Va multumesc pentru sfaturi, dar ideea e ca ei sunt mai multi copii in familie : 6 in total... unul este casatorit si deci, e pe contul sau iar ceilalti nu. Au parinti care traiesc in sat si nu sunt saraci lipiti pamintului, adica au ce minca si ce imbraca. Sunt sanatosi si inca tineri...
iar noi ajungem sa ne certam din cauza ca el nu-si poate premite prea multe, caci el le da tot lor...mai are o sora mai mica care sta cu parintii la tara si vrea sa vina si ea la anul in oras. Pai de unde bani s-o creasca si pe ea? Cel mai interesant este faza ca fratele care-i insurat nici nu se preocupa de ceilalti, argumentul de baza fiind: "am familia mea, ma descurc si eu cum pot." Ei bine, dar daca ne-am casatori? Cum va fi? Si mai mult ca atit simt ca ai lui sint gelosi pe mine...si nu-mi pare rau ca are grija de ei, dar simt ca n-o sa aiba nici o recompensa in schimba( morala evident, adica recunoastere, respect.) Si lucrul asta ma omoara... Ca sa vb serios, nici nu pot ramane sa dorm la el, adica nu avem si noi putina intimitate, pentru ca tot timpul sunt toti acasa... ce ar trebui sa fac? Ne gindim sa plecam impreuna din tara peste ceva timp, oare cum va fi atunci? O sa le trimita bani pe ascuns? Ca ei sunt obisnuiti sa li se dea "mura in gura" desi sint majori deja...
nu mai rezist...sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea este k ar trebui sa intelegi situatia in care el se afla...nu este usor nici pentru tine... dar el nu isi poate abandona fratii mai mici.Multa bafta!

| Parintele a răspuns:

Ce te tot chinui atat... zi-i sa traiasca cu fratii lui si sa te lase in pace. Tu vezi de tine si poate ar trebui sa ai si tu banii tai. Sau vrei sa te tina el? Asta nu ar fi prea bine. Pana la urma din ce bani traiti? Ca daca el le da tot lor... voi ce mancati.etc? cANd vezi ca el le da lor de chirie etc...deja e grav. una e sa dai imprumut 50 -100 ron.alta e sa dai toti banii. Sau exagerezi si tu? El ce zice despre asta?

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu ai ce sa faci, provenind dintr-o familie numeroasa au fost invatati de mici sa se ajute intre ei, el fiind probabil mai mare se simte obligat sa-i ajute.Fratele de 18 ani probabil e elev, ceilalti daca nu au servici ce sa faca? Nu e asa usor sa gasesti servici mai ales in conditiile de acum... Tu daca ai fi in locul lui ce ai face?

| kalymari a răspuns:

Destul de complicata situatia... e greu de spus cu precizie ce ar fi bine sa faci. Gandeste-te ca nu-i poate lasa nici pe fratii lui fara sa-i ajute, dar nici pe tine nu te poate neglija, are responsabilitati cam mari(la propriu si la figurat). app fratii lui sunt destul de marisori si ar putea incerca sa-si castige cumva exixtenta indiferent daca fac scoala sau nu...incearca sa-i explici ca nu ar trebui sa devina un,, tata" al lor ci sa se ocupe si de tineretea lui, dar si de a ta. Pt copii de care sa aiba grija are timp mai tarziu insa ii trece viata stand si muncind pentru altii. Si mai e ceva, ii va invata prost pe fratii lui daca le pune totul dea-gata, adica ii va invata sa nu munceasca. Eu iti urez succes si in privinta apartamentului tau, el are dreptate intr-un fel, nu-i frumos sa te intretina femeia si tu sa dai banii tai altora, e umilitor intr-un fel, iar mai tarziu pot apare discutii. Multa dragoste si intelegere va urez la amandoi!

| AllenTJ a răspuns:

Scuza-ma ca te intreb, dar fratii lui au probleme? Sunt handicapati? Vorbesc foarte serios, ca nu vad pe cineva intre 18-23 de ani normal sa nu poata avea grija de el singur... adica.

| casperboyy a răspuns:

18, 20, 23 toti aparent par a fi majori si vaccinati. Incearca sa ii sugerezi ca trebuie sa invete sa se descurce singur iar el trebuie sa inceapa sa se gandeasca si la viata lui plus cei mici nu o sa reuseasca nimic in viata daca asteapta totul mura in gura. La un moment dat in viata din cauza unor probleme de familie a trebuit sa plec de la ai mei pentru un an si sa locuiesc singur. Nu aveam habar sa fac nici macar un ou ochi iar acum sunt deja maestru bucatar...tongue. Glumesc dar ai inteles ideea. Multa bafta in incercarea de a ii deschide ochii.

| Amelia87 explică:

Inca o data tin sa va multumesc pentru pareri.
Pt Allan : nu sunt hadicapati, Doamne fereste! Sunt bine, mersi. Doar ca doar sunt studenti/elevi inca.insa ideea e: ar fi putut sa ramana in sat pina terminau scoala, el insa a insistat sa vina la oras din liceu inca, si astfel evident s-au marit cheltuielile, unde mai pui ca el le ia haine, de mincare si toate chelt. zilnice sunt pe seama lui. Acum ei parca se uita "chioris" la mine, ca noi mai iesim impreuna, si ma rog, se limiteaza bugetul "familiei".sad Eu tin la el, dar daca situatia nu se schimba nu stiu daca o sa mai pot continua asa.sad Vreau si eu sa avem o viata normala, sa ne permitem sa mergem in vacante, sa ne luam o masina, sa fim un cuplu la urma urmei.cam asta e...

regis
| regis a răspuns:

Omul se simte dator sa isi ajute fratii, iar daca nu il lasi va regreta probabil tot timpul asta. Daca il iubesti cu adevarat, iti doresti ca el sa fie fericit si el va fi fericit ingrijindu-se de familie. Faptul ca ceilalti din familie nu ii ajuta nu face decat sa ii creasca lui responsabilitatile.
Daca nu te poti impaca cu gandul ca el asa intelege viata, ai facut o alegere gresita, nu e omul potrivit pentru tine.

Shin
| Shin a răspuns:

@mlm, ai ajuns la TV tongue
Shin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai fratilor, nimeni nu il obliga sa ii paraseasca pe frati, ocupati-va de aici inainte amandoi de fratii sai... ce atata filozofie!? el sa se mute la tine in prima etapa, asa ii supravegheaza de la distanta
tu trebuie sa faci un efort ca sa te intretii singura cu ajutorul parintilor tai si cu un loc de munca chiar de jumatate de norma
deocamdata nu amestecati veniturile vostre ci doar viata sentimentala
nu in ultimul rand, ar fi mai responsabil fata de tine sa fiti casatoriti inainte de a veni el la tine, asa ca cere-l in casatorie, succes si casa de piatra (nu e o gluma)