| Abracadabraash a întrebat:

Tot aud ' iti incepi viata sexuala cand esti pregatita' dar ce presupune sa fii pregatit fizic/psihic? ( nu vreau raspunsuri cand intalnesti pers cu care vei muri, bla bla)

10 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Uite, vezi? Din moment ce ne intrebi pe noi, clar nu esti pregatita.

| WilliamWallace a răspuns:

Niciodata nu stii cand esti pregatit.Doar esti, pur si simplu.Cand esti cu partenerul/partenera si sunteti singuri si incepeti sa va sarutati, sa va atingeti, etc nu intrebi ''Facem sex?/Vrei sa o facem?'', pur si simplu continui, te lasi dusa de moment si faci ce iti place.Fizic fetele de obicei sunt pregatite si la 12-13 ani, deci asta nu conteaza.Psihic,ce am spus mai sus. Daca vrei mai multe sfaturi sau stam de vorba poti sa-mi dai un mesaj. Tine minte, tot timpul sa foloseasca partenerul prezervativ, sau tu sa iei pastila. Sper sa ai o viata sexuala perfecta :*

| Mădăd26 a răspuns:

Pregatita presupune ca esti documentata in materie de sex, adica riscurile, protectie, boli, etc. Totodata a fi pregatita inseamna acel moment cand nu iti pui intrebare daca trebuie sa o faci cu partenerul sau nu. A fi pregatita sa inseamna ca vrei si simti ca trebuie sa faci dragoste.

| BlyeeetAK47 a răspuns:

Pregatit inseamna sa nu ai 12-13 ani cum marea majoritate din utilizatorii tpu.ro au. Pentru ca la 18 ani (cand un om normal face dragoste), esti pe langa pregatit fizic, esti si mai matur (ai o gandire sexuala dezvoltata, reusesti sa realizezi ce inseamna actiunea pe care urmezi a o face, ce riscuri are).

| minrest a răspuns:

Fetele simt nevoia sa aiba un suflet apropiat, iar baietii vor sa faca sex. Asa ca, la prima vedera, un compromis ar fi posibil: fetele sa dea sex, iar baietii sa fie suflete apropiate. Numai ca daca lucrurile ar fi asa clare, fata nu ar putea crede ca baiatul ii este un suflet apropiat, doar ii e clar ca sta cu ea pentru sex, deci nu ar avea nevoie de prieten, si mecanismul s-ar bloca. Atunci s-a ajuns la un compromis: baiatul e suflet apropiat, fata da sex la schimb, dar il da cand considera ea, ''cand se simte pregatita''. Toate interesele sunt satisfacute: iluzia atasamentului sincer al baiatului fata de fata e salvata, fata beneficiaza de o perioada mai lunga sau mai scurta de gratuitate, baiatul are ceva de asteptat, dar e o placere si in asta, si chiar nevoia de diversitate sexuala a baiatului este satisfacuta, caci atunci cand se plictiseste poate fi sufletul apropiat al altei fete, care ii va da sex si ea ''cand se va simti pregatita''.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Simplu, citeste intrebarile de pe sectiunea asta... cand o sa ai raspuns la toate o sa fii pregatita ...mai ales la alea legate de protectie

| OldSoul a răspuns:

Eu zic ca toata aceasta pregatire se refera la momentul in care esti pregatit/pregatita sa-ti asumi consecintele unui contact. Aici ma refer ca ai fii in stare sa-ti asumi o eventuala sarcina daca ceva nu merge bine, eventual o despartire imediat dupa contact, altfel spus sa poti trece mai departe daca se dovedeste ca ai fost folosita.

| RAY a răspuns:

Cand ai agatat un barbat bogat, frumos, carcater alfa si prost incat sa creada in aiurelile tale esti pregatita sa incepi o relatie cu el, cand va aud zici ca aveti ceva scump acolo da e scump ok dar fara aia sunteti zero asa ca tot o sa faci sex sa te folosesti de prosti pentru a avansa in viata sa ai ce isi doresti, ca alea din usa care viseaza la bil gates le scurge banii prin vene

| DroIja a răspuns:

Excitată.