| MeisterSchnitzel a întrebat:

Tot din înțelepciunile lui Menandru:
Χρηστὴ γυνὴ κτῆμ' ἐστιν ἀνδρὶ σώφονι.
(Femeile bune sunt achizițiile soților înțelepți.)
Acum, am făcut un pic de research și τὸ κτῆμa înseamnă, pur și simplu, proprietate; ceva ce deții. Era folosit adesea pentru a face referire la pământ, ovine și bovine, sclavi etc.
Ce părere aveți despre acest mod de a te raporta la o relație? Dar de modelul invers, ce spuneți?

2 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Nu cred că are rost sa luam mot a mot ceea ce spun marii înțelepți,cum nici din biblie nu ar trebui sa o facem,de exemplu.
Cred că e un fel metaforic de a spune că da, femeile bune sunt, in mare parte, pentru bărbații înțelepți, iar asta grație înțelepciunii bărbatului care poate "prinde" femei de calitate.
Doar zic

| DragosDeLaDabuleni a răspuns:

Salut! Se vede ca vrei sa fi stapanit! Spune pe fata si nu te mai ascunde in spatele acestor intrebari!