| Corinaioana55 a întrebat:

TPU am nevoie de ajutorul vostru și vă rog persoane mai mari care au de dat o părere vă rog să vă faceți timp și să citiți. Vă spun în mare parte povestea ca să înțelegeți. Am 18 ani și am dat de un băiat de care chiar m-am îndrăgostit, aveam o părere bună despre el, cu timpul mi-a demonstrat contrariul. M-am pus împreună cu el, avem un an împreună. Eu îi scriam, el nu prea mă băga în seamă că nu voia relație, în timpul în care eram într-o cunoaștere, vorbea și cu alte fete, dar fetele alea nu-l băgau în seamă, îi răspundeau la plictiseală, eu știam că el vorbește cu altele și îi spuneam mereu și zicea că nu-i adevărat. Când a venit acasă am văzut mesaje cu alea, fix alea pe care le bănuiam, dar el nu voia să-mi lase telefonul, am insistat eu. Și mi-a promis că nu o sa mai facă, după înainte să o fac cu el i-am cerut telefonul și-mi tot zicea că nu are baterie, a oprit undeva și a zis ca are nevoie la baie, în acest timp a șters mesajele, eu nu mi-am dat seama pe loc, era conștient dacă vedeam mesajele nu o mai făceam cu el. După câteva zile când ne-am întâlnit iar, i-am cerut telefonul și a trimis un mesaj unei fete, dar era șters, am început să plâng instant, eu mă atașasem de el că am făcut-o cu el pentru prima dată, mi-a promis și s-a jurat că nu o să mai facă niciodată că chiar mă iubește și nu vrea să mă piardă. După ce a plecat din țară chiar nu-mi dădea de înțeles că ar vorbi cu alta. Cat a fost plecat am pus o fată să-i dea mesaj și nu i-a răspuns, i-a dat seen și de atunci parcă am început să am încredere. În timpul ăsta el nu prea voia să se afișeze cu mine sau să pună poze, nu-s urâtă și nici curvă ca să-i fie rușine cu mine, zice când vine acasă vom face, dar cât a fost plecat și încă e am insistat și i-am spus că m-ar face fericită să pună cu noi și tot insistă și el pe ideea asta când vine acasă. Nu știu ce să mai fac, mi-e și rușine de mine, mă simt o curvă acum că am făcut-o cu el și știu ca nu o să rămân cu el, mi-e rușine și de următorul băiat când va ști că eu nu mai sunt virgină. Ce ziceți să mă despart de el, chiar dacă știu că o să sufăr vreau să fiu bine. Vă rog fără glume, dau funda

Răspuns Câştigător
| Cinic a răspuns:

Nu ai de ce sa iti fie rusine. Nu mai suntem pe vremea lui spaivante chioru', nici un baiat intreg la cap nu ti-ar cere sa fii virgina sau sa rada de tine. Tu ai luat decizii in functie de hormoni si de emotii. Chiar daca stiai in mod constient ca ala nu da un scuipat pe tine, din cauza ca este frumos tu nu ai putut sa te controlezi, si erai dispusa sa te umilesti sub orice forma doar ca sa fii cu el. Ia experienta asta ca pe o lectie de viata si in fond si pana la urma tu nu ai pierdut nimic si macar ai scuza ca esti mica. Eu cunosc femei la 30+ si 40+ care se comporta ca niste adolescente. Asa ca nu ai de ce sa iti faci griji.

| Konstantinos99 a răspuns (pentru Cinic):

Si acum dintr o alta perspectiva.Un baiat normal ar cere sa fi virgina fata pentru a avea incredere in tine si pentru a sti ca vei fi cu el 100%. Desigur nu o garantie dar indiferent de vreme baietii care se lupta sa isi pastreze si ei curatia vor cauta logic o persoana asemenea.De acum ce poti face? Pai sa iti gasesti pe cineva care te accepta asa, care are acelasi nivel de experienta sau chiar sa revi la primul. Intreabate singura oare nu erai constienta de riscurile asumate atunci cand ai pus suflet si trup? Erai, dar bravo ca esti asumata sa te ajute Bunul Dumnezeu sa iti gasesti un baiat cu acelasi experinta ca tine(nici mai mult nici mai putina) si cu care sa va construiti o relatie si o casnicie frumoasa. Succes!

| Cinic a răspuns (pentru Konstantinos99):

Eu mi-am pierdut virginitatea tot cu o virgina. Si ghici ce?! Nu am ramas impreuna. Nu este nimic rau ca tu iti doresti femeie virgina, dar asa cum ai spus si tu. Asta nu iti asigura o relatie santoasa. Si nici nu poti sa arati cu degetul fete sau femei care au o viata sexuala activa. Si femeile sunt tot oameni, si ele au nevoi si necesitati.

| Konstantinos99 a răspuns (pentru Cinic):

Corect dar totul sta in vointa, daruinta si credinta.Trupul vine dupa ce sufleteste esti 100% sigur(adica te casatoresti, altfel de ce ai risca?) Omul este templu al Duhului Sfant, simplist cu cat ai mai multa expereinta esti mai volatil. Dar sunt sustinator dupa cum vezi a egealului la egal.Nu totul e perfect, incercam doar pe cat se poate! Dar sa incercam si sa nu ne dam baturi

| Konstantinos99 a răspuns (pentru Konstantinos99):

Bătuți*

| Corinaioana55 explică (pentru Konstantinos99):

Vă mulțumesc frumos pentru vorbele frumoase, el e primul meu iubit, i-am dat o șansă și chiar de nu mă așteptam s-a schimbat de când a plecat, e totul bine acum chiar sper din toată inima să rămână el primul și ultimul, nu mi-aș dori pe altcineva și el spune la fel că mă iubește cu adevărat și că-și dorește să fiu ultima.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa stii ca cedandu-i unui baiat nu-l agati de tine, nu-l faci sa te iubeasca mai mult, dimpotriva, i-ai demostrat ca esti o femeie usoara asa cum sunt si celelalte si daca-i mai faci crize de gelozie, o sa-ti dea papucii fiindca el tine legatura si cu alte fete.

| gaminator a răspuns:

Buna! Un motiv pentru care relatiile in ziua de astazi nu functioneaza este moralitatea pe care foarte multi dintre adolescenti nu o au. Daca vrei sa ai o relatie serioasa cu cineva, care sa duca la casatorie, trebuie sa te asiguri ca acea persoana este de incredere. Atat timp cat partenerul este credincios lui Dumnezeu, poti sa i te supui, dar altfel nu prea exista solutii, dupa cum spune si psalmistul "1:4. Nu sunt aşa necredincioşii, nu sunt aşa! Ci ca praful ce-l spulberă vântul de pe faţa pământului."