| Anamaria13345 a întrebat:

Trebuie sa ma doara burta tare neaparat cand imi vine ciclu sau poate sa fie o durere normala?

4 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu, nu e normal sa ai dureri mari. Daca ai astfel de dureri ar trebui sa consulti un medic ginecolog bun.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da matei pe tine te doare capul, bubuie de atita prostie, baietii nu au ciclu.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Acum vad ca ai schimbat numele te cheama Ana maria?

| Floridori a răspuns:

Sindromul premenstrual apare cu cateva zile inaintea inceperii sangerari, uneori chiar cu o saptamana inainte si dureaza, in general, pana in primele zile de menstruatie.
Durata depinde de oeganismul fiecarei femei.In cazul unora, incepe cu o saptamana inainte si se finalizeaza in ziua a patra a ciclului, de exemplu.In cazul altora, poate incepe cu 2-3 zile inainte.Nu exista o regula.Depinde de organism si de activitatea hormonala, progesteronul si estrogenul fiind principalii hormoni ce cauzeaza simptomele acestui sindrom.
Exista si femei care nu experimenteaza acest sindrom niciodata sau doar arareori.

Durerile abdominale joase se pot datora sindromului premenstrual, dar nu este obligatoriu.Acest lucru numai tu il poti determina daca iti cunosti corpul sau daca stii ca in curand trebuie sa inceapa urmatorul ciclu menstrual.