| anonim_4396 a întrebat:

Uite cum a fost treaba, eu am 19 am avut multe foarte multe prietene, nu prea le-am iubit le foloseam mai mult ca pe o saltea(de aici cred ca mi se trage)si chiar imi pare rau.Nu am facut niciodata primul pas intr-o relatie pentru ca sunt putin timid, daca eram deja cu ea da nu mai eram timid, altfel...praf.Si fata asta mia cazut cu tronc, nu ma gandesc decat la ea, la frumusetea ei, la tot ce este al ei, nu am simtit niciodata fluturasi in stomac ca acum.Eu o cunosc de mult, ea e mai mica cu 2 ani ca mine eu a 12-a ea a 10-a. o stiu din cartier, ne intalnim in statie dimineata cand mergem la liceu(nu suntem la acelasi liceu), afara ne mai intalnim si tot asa nu f.mult si intr-o seara pe mess am intrat in vb cu ea si i-am spus atunci toate sentimentele mele fata de ea, nu direct vrei sa fi cu mine ca te plac, si dupa 10 minute imi scrie "acum am prieten", eu m-am suparat si am dat un mass cu cine vine afara sa bem ceva si sa fumam un cui(nu am fumat etnobotanice decat de 2 ori asta fiind a 3-a)in urma massului imi scrie:"esti bine? te-ai suparat?"(in gandul meu. esti proasta normal in pana mea ca m-am suparat )si i-am spus ceva de genu "nu sunt in al 9-lea cer de fericire, ma doar sufletul normal ca's suparat, hai ca ies afara te pup"imi trimite si ea un pupic si am iesit afara am baut o sticla de vodka + 1 cui cu un prieten si am intrat in casa, pur si simplu plangeam pentru ca nu vroiam sa o pierd, intru pe mess si imi zice"cum te simti? esti bine? esti suparat?" i'am zis ca nu conteaza, cred ca o sa imi treaca.
Dar nu este asa, ma doar si acum dupa 1 saptamana sufletul mai ales ca eu sunt timid, nu am mai mers nici in acea statie tocmai sa nu o vad, iar ea cand ma vedea pe mess imi spunea"ce e cu tine de nu mai prin statie", iar eu ii spuneam "eh.am fost bolnav". acum ne intalnim iarasi imi zambesti imi da pupicul de dimineata si cam atat doar conversam, simt cum imi pluteste inima cand sunt cu ea, as da orice absolut orice pentru ea...De aceea ma gandesc totusi ca poate i-am spus prea din prima sentimentele mele fata de ea, nu prea ne cunosteam...

mai merita sa incerc, sau sa o las balta?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Daca lucrurile stau asa,atunci,continua sa incerci,fata nu te-a respins.
Arata o grija si un interes suspecte pentru o asa zisa "indiferenta",in mod sigur si ea te place,dar dintr-un motiv al ei inca nu vrea sa fie cu tine.
Poate sa o sperie modul in care te manifesti,ai prea multa pofta de viata in tine si conceptii prea libere,o sticla de votca si un cui probabil n-o prea incanta.
In plus,e si faima ta de mare cuceritor care s-ar putea sa o tina deoparte.
Ce vreau eu sa spun aici este sa incerci sa te privesti cu ochii ei,te numeri printre baietii "rai" si e circumspecta.
Posibil sa fie o fata cuminte,asa ca,va trebui sa o faci sa aiba incredere in tine!
Sfatul meu este sa tii aproape,sa continui sa fii prietenos si bun cu ea,sa o lasi sa te cunoasca si sa-i arati ca,pentru tine,este deosebita de toate celelalte.
Si, pleaca de la premiza ca te place, deci ai un start foarte bun.Continua cum ai inceput si nu te mai da batut la primul nu,multi de nu o sa-ti mai spuna, pana la DA-ul final!
Bafta maxima, ai sanse!

3 răspunsuri:
| ASIGURATORUL a răspuns:

Cu siguranta se gandeste ca poate o vei folosi si pe ea pe post de saltea cum ai procedat cu celelalte si de aia se comporta asa cu tine, te mai lasa sa fierbi putin in suc propriu.Vrea sa ii dovedesti ca intr-adevar tii la ea si sa se convinga si ea personal de acest lucru, ori asta se realizeaza in timp, nu repede si fortat. Ai poate acel "handicap" de baiat instabil intr-o relatie si nu vrea sa se riste momentan cu tine. Daca vei avea ochi numai pentru ea si nu te vei mai cupla cu nimeni, ea va simti asta si in timp va capata incredere in tine si s-ar putea sa ai succes. Daca intr-adevar simti pentru ea ce nu ai simtit cu niciuna dintre fetele anterioare merita sa lupti. Daca iti vei darui tot respectul si toata afectiunea ta, o vei cuceri.Succes!

| SimonaAdina a răspuns:

Daca o iubesti lupta pentru ea! Parerea mea este ca ar trebui sa o intrebi daca se intelege bine cu prietenul ei,daca il iubeste cu adevarat,ce planuri are cu el etc.Din cate mi-am dat seama te place,pentru ca altfel nu ar mai fi atat de lipicioasa si nu ar mai fi interesata de starea ta.Iar raspunsul ei ma cam pus pe ganduri `acum am prieten`,prin asta a vrut sa zica doar ca are o simpla relatie,si parerea mea este ca ar fi dispusa sa o termine din moment ce sa exprimat astfel,daca nu ti-ar fi zis simplu `nu imi pare rau dar am iubit`. Spune-i tot ce simti pentru ea,fi sincer si o sa aprecieze, apoi, daca nu il iubeste pe actualul ei iubit va fi cu siguranta a ta. Sper ca te-am ajutat succes.

| Diux96 a răspuns:

Normal ca merita!
Daca o iubesti nu renunta.lupta pentru ea. Poate ai speriat-o putin.dar cu siguranta merita sa incerci.si demonstreazai ca o iubesti fa-o sa aiba incredere in tine! Imprietenestete mai mult cu ea.de la prietenie la iubire nu este decat un singur pas (stiu asta din propie experienta). Bafta!