| Intelligence a întrebat:

Uite,poate obtii funda, daca ma ajuti :* ~ Ne cunoastem de 3 ani si de atunci in sufletele noastre am fost doar noi, adica eu pentru el ei el pentru mine. Avem multi oameni in jur care ne fac rau. Ne-am mai certat si i-am dat o a doua sansa.Asta ar insemna sa ii dau o a treia.El spune ca nu a mai suportat sa fie cu mine, nu a mai rezistat si ca suferea foarte mult pentru ca eu nu- l credeam cand spunea ca ma iubeste.Au trecut 9 luni de cand ne-am despartit si am aflat ca la 5 luni de la despartire a avut o relatie sexuala cu o fata..Ma doare foarte rau asta,nu inteleg cum a putut? Asta ma face sa cred in continuare ca nu m-a iubit pe cat zicea()desi nu pot uita cate am facut impreuna si ca a plans in bratele mele pentru mine, prima data, eu am fost prima fata pentru care a plans)..eu una.n-as fi putut face asta(sa fiu cu altul-sexual).E destul de complicat.tin la el foarte mult si mi-as dori sa fiu cu el,dar serios, dar nu am cu cine.din printul meu care era la inceput, s-a transormat intr-o persoana cruda care nu are nimic in comun cu mine.mi-e greu..Am 17, il stiu dinainte sa implinesc 15. el m-a invatat totul.el ma iubea zi si noapte, ma proteja, el m-ar fi asteptat oricat(pentru k desi am avut o relatiee de 9 luni el nu-mi spunea ca vrea sa avem relatii sexuale sau ceva, chiar ma intelegea si spunea ca nu aia e important pentru el). Are 21 si ma doare rau chiar si akum..la atat timp de la despartire sa stiu ca a fost cu alta..Cum ma vindec? Pentru ca. e adevarat ca el m-a facut cel mai mult sa sufar, dar tot el e cel care ma poate face cea mai fericita cu cele mai mici gesturi.~

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
25 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu ai deloc dreptate. Cum sa-ti fie fidel si in perioada cand voi erati despartiti? De ce?

| Intelligence explică (pentru neutrino):

Incerc si eu sa imi spun asta, ca nu ar trebui a ma afecteze pentru ca eram despartiti. Dar eu vorbesc de morala aici de suflet.
Daca m-ar fi iubit pe bune nu ar fi putu avea o astfel de relatie cu alta, nu?
Eu asa cred, speram sa-l opreasca ceva dinlauntrul lui..sa faca asa ceva..Cum sa fac sa nu ma mai gandesc la asta? As fi vrt sa-mi fi ramas fidel, da, pentru ca asta cred ca inseamna iubirea adevarataa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite...nu te gândi că ''iubirea''e ca în filme sau ca în romanele de dragoste.Aşa ceva întâlneşti foarte rar! Dacă s-a culcat cu alta în timp ce voi doi eraţi despărţiţi nu înseamnă că nu mai ţine la tine. Poate a vrut să se elibereze.E omenesc să faci sex.E posibil să fii fost doar o atracţie fizică de moment.

O iubire ca a voastră atât de solidă nu se poate destrăma în câteva luni, părerea mea. Dacă el e cel care te poate face fericită chiar şi cu cele mai mici gesturi, de ce nu vorbeşti cu el? Ce pierzi dacă îi spui: ''Încă te mai iubesc...''.Sau ce pierzi dacă îi propui să vă mai acordaţi o şansă!? Lasă trecutul în urmă. Trăieşte prezentul şi află dacă te mai place.Nu pierde şansa asta pentru nimic în lume.

Nu toţi au şansa de a iubi şi de a fi iubiţi la rândul lor!
Mult succes şi gândeşte-te înainte să iei o decizie.

| LineGuide a răspuns:

Problema ta este foarte delicata.In primul rand, ii dau dreptate in ceea ce priveste actul sexual, si o sa-ti place motivatia: pe tine te iubea, nu avea nevoie de sex ca sa se simta bine langa tine, iar cand v-ati despartit a gasit tipa aia pentru care nu simtea nimic, si...
In al doilea rand, vad ca tu chiar il iubesti, si sunt sigu ca undeva in adancul lui, el te iubeste, deci fa-l sa inteleaga ca ii iubesti, si sunt sigur ca acel ceva va izbugni.
In al treilea rand, daca nu vrea sa mai fie cu tine, incerca sa te iei dupa proverbul "daca il iubesti, lasa-l sa plece".
In concluzie, eu cred ca relatia voastra nu merita o sansa, ci cateva sute, pentru ca amandoi sunteti incapatanati, dr totusi amandoi va iubiti.

| Mozurov a răspuns:

Singurul mod in care poti uita o persoana este sa o inlocuiesti cu alta persoana.Da, stiu ca iti este greu dar va trebui sa incepi sa te intalnesti cu alti baieti.Probabil ca el a fost prima ta relatie serioasa stabila si de aceea nu ti-l poti scoate din minte (prima iubire adevarata nu se uita niciodata).

| Intelligence explică (pentru Mozurov):

Am incercat asta. dar nu tine. Nu am gasit inca baiatul care sa ma faca sa ma simt la fel de bine cum ma simteam cu el. Totul trece, n-am asa mare interes pentru altcineva. Cu oricati am incercat si au fost cativa ajung in final sa-m dau seama ca doar el este alinarea sufletului meu, ca doar la el m-as intoare..si ca doar el ma poate face fericita..Simt ceva foarte puternic, ceva care-mi spune ca e un semn. ca pe viata bnoi vom avea ceva..pentru ca am avut prea multe, am trecut prin multe..nu stiu, dar nu vreau sa cred ca Dumnezeu nu ne-ar mai da sanse sa fim cum eram odata..sau sa fim impreuna, daca asta este fericirea noastra.

| Mozurov a răspuns (pentru Intelligence):

Timpul va rezolva totul o sa vezi.Pana atunci trebuie sa fi tare si sa intelegi ca nu mai ai sanse sa fi iar cu el(si chiar daca ai fi crede-ma tot va veti desparti intr-un final). Iesi afara. Distreaza-te.Fa-ti noi prieteni.Gaseste-ti un hobby nou.Cu cat vei face mai multe lucruri care te vor face sa te simti mai bine, cu atat mai repede iti va disparea golul din suflet.

| Intelligence explică (pentru Mozurov):

Nu inteleg dc tra sa existe iar " despartirea aia in final' De ce? De ce sa ne despartim in final? Cunosc mii de cazuri si vorbesc serios in care se cunosc din adolescenta iar acum au 30 de ani de casnicie. Eu nu vreau sa-mi neg sansa asta, doar pentru ca..na e destul de "oao" de vis, eu cred in asta..cred ca am putea fi asa. Oricum..probabil asa e, eu nu m-as fi despartit niciodata de el, dar el. poate da. poate o sa ma lase mereu.

| Mozurov a răspuns (pentru Intelligence):

Puneti urmatoarele intrebari:ce am invatat eu din relatia asta? dar el? Mai puteam invata ceva eu sau el din relatia noastra? Eu ii mai starnesc lui interesul?

| Intelligence explică (pentru Mozurov):

Am sa imi raspund la ele, aici cu "voce tare" si poate ai sa-ti dai seama ca inc amai exista chestii pe care le-am facut si eu in relatia mea cu el de care ma simt vinovata, adica despre care cred ca daca ar fi lipsit, totul ar fi fost mai diferit, ar fi mers altfel.
1.Ce am invatat eu din relatia asta? " Am invatat sa nu mai fiu atat de copilaroasa,sa inteleg mai bbine lumea, sa nu fiu naiva,am invtata ca nu exista printi,am invata ca e super sa iubesti si sa fi iubit,am invatat sa impart totul cu celalalt de langa mine,am invatat sa am grija de cineva ca si de mine,am invatat ca sa iubesti doare,am invatat sa indur toate lucrurile rele, am invatat ca nu pot avea incredere-n nimeni, am invatat ca omul se poate shimba intr-o clipa, am invatat de toate, dar cu ce am invatat si bune si rele, am invatat sa fiu FERICITA doar din iubirea pe care mi`o oferea el " 2. Dar el? Nu stiu.el cred ca a invatat si el cum e sa iubetsi, sa-ti faci griji pentru cineva.
3. mai putem invata ceva eu sau el din relatia noastra? Da eu cred ca da, putem invata sa fim seriosi, sa lasam totul deoparte, sa luptam impreuna pentru visele noastre, putem invata safim tari impreuan, nu individual, din cauza greselilor din trecut.
4. Eu ii mai starnesc lui interesul? Eu cred ca da, doar ca nu vrea sa se bage mai in fata, adica sa avanseze..cred ca vrea "sa crestem", sa nu mai existe multe dificultati, eu inca cred ca-l mai interesez..asta e adevarul.

| Mozurov a răspuns (pentru Intelligence):

Atunci vorbeste cu el pentru ultima oara si intreaba-l daca vrea sa ii mai dati relatiei inca o sansa.

Răspuns utilizator avertizat
| KameliaAura a răspuns:

El a avut tot dreptul sa fie cu o alta fata, nu te mai gandi la el si la acele lucruri, incearca sa faci alte lucruri care sa iti ia gandul de la el. Fi optimista, si alt baiat te poate face fericita, poate gasesti altul mai bun si o sa iti dai seama ca el nu a meritat sa suferi atat chiar daca il iubeai.

| flaviusss a răspuns:

SA iti spun pararea mea.
Deci, e ceva normal ca dupa atata timp sa se culce cu alta, nu ai de ce sa il acuzi, iar cu impacarea e mai greu, fara suparare sad Daca chiar voia sa va impacati iti dadea si el un semn ceva nu statea ca un "bleg". CU uitatu nu ai cum sa o uiti, ci doar vei invata sa iti traesti viata fara ea. E prima ta iubire adevarata si nu il vei uitat niciodata, tot timpul va avea un loc in inima ta happy Acum ce ai de facut? Incearca sa nu tot il presezi cu mesaje, telefoane ca poate el o sa vada ca inca esti terminata dupa el si poate o sa isi bata joc de tine si vei suferi. Iesi cu prietenii si distreazate, fa tot felul de activitati care sa iti ocupe mintea.
Cum am zis : NU IL VEI UITA, CI VEI INVATA SA TRAESTI FAR EL!
bafta sa ai si o seara faina happy

| Intelligence explică (pentru flaviusss):

In toate cele 9 luni de dupa despartire.a fost ciudat, pentru ca i-am dat ignore de pe mess.mi-am schimbat si nr de telefon, el nu are cont pe fb, dar cu toate astea mi-a scris de cateva ori de pe contul lu fratesau..eu nu l-am mai cautat in lunile in care am fost desaprtiti.el da.dar` mereu ne certam pentru ca eram inversunata pe el..si na..Nu-l stresez cu nicun mesaj, niciun telefon.el e cel care se trezeste cateodata sa-mi trimita un mesaj gen " hei, noapte buna". Ce sa mai cred?

| szivarvany a răspuns:

Doar pentru ca a avut relatii sexuale dupa 5 luni, asta nu inseamna ca nu te a iubit, fiecare persoana este diferita.tu nu ai fii putut sa faci asta dar asta nu inseamna ca el trebuie sa procedeze cum crezi tu ca este corect...iar daca nu il poti uita incearca sa te impaci cu el poate mai exista o speranta dar pentru asta trebuie sa te schimbi.Numai trebuie sa fii geloasa si va trebui sa inveti sa nu faci reprosuri, in cazul in care vei reusi sa te impaci cu el.

| nklfjagfalkhgalkgh a răspuns:

Stiu ca e foarte greu sa treci peste asta, dar daca ai aflat ca a avut o relatie sexuala cu alta persoana ar trebui sa si ii uiti chipul. Incearca sa il faci gelos chiar daca te doare sa iesi sa te distrezi nu neaparat cu baieti, incearca sa ii transmiti nepasarea. Dupa un timp sa vezi ca el o sa fie cel care o sa umble in genunchi dupa tine iar tu o sa il tratezi ca pe un nimeni. Sa ai incredere in tine! Fii fericita ca esti sanatoasa si poti gasi fericirea oriunde in orice alt baiat dar fii sigura ca acela este unu potrivit tie si galantwinking. Sper ca te-am ajutat! Imi pare sincer rau pentru tinesad

| Valeria_Veronica_Diaconu_1982 a răspuns:

Din ceea ce scrisesi este clar ca intre voi a fost si este iubire, mai ales ca la varsta asta ai impresia ca totul se sfarseste. zici ca a fost cu una. draga mea ereati despartiti de 5 luni, el are 21 ani, gandeste-te ca este o varsta cand orice barbat are nevoie si doreste sa faca sex.stiu ca te gandesti la astia 3 ani dar voi daca ati fi fost certai 2 ani si va intalneati dupa perioada asta trebuia sa astepte? te-ai gandit ca daca tie iti pica cu tronc un baiat in perioada asta tu ce ai fi facut daca nici nu aveai habar daca va impacati. sfatul unei persoane cu 8 ani de casnicie este sa traiesti viata ca este minunata, sa ierti si daca vezi ca te merita ca este tot acel baiat de care te-ai indragostit adica ca nu si-a schimbat comportamentul si sentimentele nici sa nu va amintit acest episod.si daca merge bravo daca nu life go on

| Intelligence explică (pentru Valeria_Veronica_Diaconu_1982):

Iti mutumesc mult pentru sfat..Gandirea mea e cam..nu stiu, poate nu e cea mai buna, dar de mult incerc sa scap de durerea aia..ca a fost cu alta..chiar si dupa ce am fost despartiti..credeam ca nu va putea. Sper sa ma conving si eu intr-un final..ca "mica lui aventura". nu inseamna ca nu m-a iubit..si sper sa fim bine.Sincer vi-as da tuturor o funda, dar nu se poate..asa ca daca mai raspundeti la intrebarile mele, am sa va dau pe rand.Multumesc!

| Valeria_Veronica_Diaconu_1982 a răspuns (pentru Intelligence):

Ideea este ca tu in primul rand sa ai incredere in tine.nu trebuie sa te scuzi ca tu gandsti altfel.bravo tie, trebuie sa fii sigura daca iti mai doresti cu adevarat sa fii cu acel baiat sau nu? sau e o chestie de moment ca poate nu ai alternative deocamdata.dar un lucru e sigur.tu te cunosti mai bine si stii ce este mai bine pentru tine.nu face gesturi doar pentru ca asa ti se da sfaturi ca pana nu treci prin ele nu stii cu adevarat decat presupui.asa si eu nu stiu ce as face decat ti-am spus cam ce cred dar si eu sunt tot cam de acea moda adica eu itoi dau ce vrei dar cand iti bati joc...dar ti-am zis in cazul tau nu e vb ca a stat o zi 2 sau 5 luni. poate a fost un test pentru el sa vada daca poate trai fara tine sau poate pentru tine sa vada ce simti cu adevarat.pop si succes mult. sper sa rezolvi:*