| Maria_5163 a întrebat:

Un baiat si o fata se iubeau, el era dansator intr-o trupa., ea geloasa ca tipau fanele in turnee si s-au despartit. Ea acum e cu altu`care o bate, ar vrea sa se intoarca la fostul iubit, l-a sunat sa-i zica ca-l iubeste dar nu se pote impaca cu fostul din cauza noului iubit.Acum nu stie cum sa faca sa se intoarca la fostul iubit. Ii este frica de noul iubit care o bate si o ameninta. Voi daca ati fi in locul ei ce ati face?

Răspuns Câştigător
| anda1313 a răspuns:

In primul rand as vorbi cu primul iubit (dansatorul), daca ma mai iubeste si daca mai doreste o relatie cu mine si cel mai important e daca va fi alaturi de mine in viitor. In al doilea rand, daca am fi fost batuta as fi mers la un Laborator de Medicina Legala pentru a obtine un certificat care sa certifice ca am fost batuta. I l-as arata noului iubit si i-as spune ca daca nu ma lasa in pace, voi face urmatorul pas, o plangere la politie pentru infractiunea de lovire si alte violente (art. 180 Cod penal), si ca as merge pana la capat cu plangerea pana va avea dosar penal. Daca e baiat destept te va lasa in pace. Daca esti fata desteapta vei face ce e mai bine pentru tine. indiferent daca vei fi cu primul iubit sau singura in viitor, nimeni nu are dreptul sa te bata. Nu lasa asta sa se mai intample. Vorbeste cu cineva! Cu oricine! Dar nu lasa asta sa se mai intample. Daca primul iubit e alaturi de tine, inseamna ca te iubeste si te va sprijini, daca nu inseamna ca e un las si uita-l. Tu esti importanta ai grija de tine si nu lasa sa se mai intample asta.

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As schimba yala la usa.
as face plangere la politie.
daca e urgenta as suna la 112 - merge si cu celular fara credit.

| bluesky a răspuns:

M-as desparti de el fara sa mai stau pe ganduri 2 secunde! As vorbi cu parintii, cu fostul iubit daca ma mai iubeste si sa ne impacam iar daca nu ma mai iubeste, trebuie neaparat sa fiu intr-o relatie? Mai bine singura decat cu un bataus. Si daca batausul tot se ia de mine si ma amentinta as suna la politie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca o bate si ii lasa semne, isi poate scoate cerficat de la IML si face plangere la politie, "noul iubit" o sa aiba dosar penal, iar de acolo instanta judecatoreasca o sa hotarasca pedeapsa(se poate chiar si puscarie)
iar fostul iubit daca o iubeste, o va lua de acolo; daca nu, e mai bine ca acea fata sa nu se amageasca cu o iubire pierduta. Orice lucru e trecator, uneori si iubirile mor.
Ea a gresit iar acum trebuie sa suporte consecintele, exista o regula a compensatiei in viata. Fostul iubit daca o primeste inapoi e chiar fraier.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Nu aş avea ce discuta cu un bărbat care loveşte o femeie. Nu e bărbat din punctul meu de vedere. Dacă nu merge cu vorba bună al apela la poliţie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mearga la politie si sa depuna reclamatie impotriva actualului iubit.

| simoSTAR a răspuns:

In primul rand trebuie sa scapi de actualul, indiferent daca vei mai fii sau nu cu fostul.cum accepti sa dea in tine? pune piciorul in prag si spune-ti punctul de vedere. daca tot nu intelege ca nu mai vrei sa fii cu el, vb cu ai tai, mergeti la politie si trebuie sa se rezolve cumva.asa unde ajungi? i suporti.pentru ce? iar apoi dupa ce ti-ai facut ordine gandeste-te la o relatie cu fostul ca sa nu ii faci si lui probleme

| mary_1603 a răspuns:

In primul rand eu as suna la politie sa spun politistilor probleme cu noul iubit, iar in al doilea rand as vorbi cu fostul ca sa vad daca mai avem vreo sansa pentru o noua relatie. Daca da, atunci as incerca sa nu mai fiu geloasa decat daca am motive... iar daca nu avem nicio sansa atunci as incerca sa-l uit.

| psihox a răspuns:

Raporteaza la salvare 112 urgente intr-o mica pauza sau trimite un e-mail la vreun dr. oarecare si spune-i problema. urgent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa lupte pentru ceea ce isi doreste.

| andreea3000ify a răspuns:

Ar trebui sa ii ceara fostului ajutorul.sau parintilor.sau pur si simplu sa ii lase un bilet iubitului in care sa ii explice ca nu poate sa continuae relatia asa nu vor fi fata in fata si va fi mai simplu. eu asa as face...

| Maria_5163 explică:

Multumesc mult, dar nu era vorba de mine.Acel dansator este dansator in trupa BUG Mafia, el o iubeste pe fata, dar fetei ii este teama sa se intoarca la el.Cred ca actualul sau iubit o ameninta ca-i omoara familia, sau ceva de genul. Dansatorul s-a intalnit cu actualul iubit al fetei si a vrut sa-l bata, dar acela a fugit, iar apoi si-a batut iubita din cauza dansatorului. Fetei ii este teama sa-l paraseasca, ea il iubeste pe dansator, iar dansatorul o iubeste si el.As vrea sa-i ajut, dar nu stiu cum.