| Austina345 a întrebat:

Un barbat care a inselat poate fi iertat? In conditiile in care sustine ca nu o va mai face

Răspuns Apreciat de Editori
| AMa19 a răspuns:

Buna. Cred ca cel mai bine este sa te gandesti prima oara la ce l-a determinat sa insele, apoi decizi daca poate fi iertat. Iti voi spune cum gandesc si cum as proceda eu. Daca problema era la mine ca si partenera, sa zicem ca am avut o perioada de timp in care l-am neglijat, cand el a vrut sa indrepte problema eu nu am cooperat, iar el s-a tot straduit, insa eu am fost prea pasiva sau prinsa de altceva, atunci a fost vina mea. In situatia asta eu il pot ierta, pentru ca el a facut ceva sa fie totul ok, insa problema a fost la mine.
Insa, daca el m-a inselat pentru ca a vurt sa incerce si altceva, pentru ca au aparut niste probleme in relatie iar el s-a aruncat prima oara in bratele altei femei si nu a contribuit la rezolvarea problemei, in momentul acesta nu este iertat, indiferent de ce ar face. Pentru ca poate sa promite verzi si uscate, va insela din nou. Si mai adaug ceva foarte important in cazul anterior. Daca te inseala din motive personale, sa zicem asa, inseama ca persoana aia nu te respecta, apreciaza si tot posibilul sa nu te iubeasca asa cum probabil pretinde.
Ai grija si nu uita ca prima oara, inainte sa iei o decizie, ai grija sa vezi si sa intelegi care este motivul pentru care a actionat asa.

16 răspunsuri:
| BuBBlesykeSs a răspuns:

Nu, fi sigura ca o va mai face

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, poate fi iertat. Dar nu te baza pe ce susține el. Iartă-l pur și simplu. Iar dacă o va mai face, iartă-l din nou.
De 70 de ori câte 7, deci de 490 de ori, așa cum recomandă și Isus.
Apoi se va plictisi și va mai sta și el pe acasă, să vadă meciurile pe TV și cybersex pe siturile XXX.

| Freya1 a răspuns:

Nu.

| Clytia a răspuns:

În niciun caz.

Răspuns utilizator avertizat
| Ely1234567 a răspuns:

Dacă a înșelat o data va mai înșela mai bine te desparți acum decât mai târziu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fii iertat, dar e prost daca o face și își cere iertare, daca face o boacănă aia e, trebuie sa plece definitiv, daca crede că tipa din relatie nu o să îl însele și ea la randul ei e naiv.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu merita iertat, pentru ca va mai insela, cu prima ocazie cand se va simti confortabil.
Oamenii nu se schimba niciodata, doar isi ascund viciile pana trece furtuna si cum se simt bine si confortabil, repeta experinta.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Acesta este un subiect foarte delicat, daca tu ca femeie decizi sa il ierti este super, orice om merită o a doua șansă, el trebuie sincer sa i si ceara iertare de la tine si sa promită ca nu se va mai întîmpla niciodată sa te înșele. Ce varsta ai? Multă sănătate.

| Negoiu a răspuns:

Bineînțeles, de tine depinde și nu uita: Mai presus de iubire e numai iertarea! Să nu fim ipocriți, mai devreme sau mai târziu 99% dintre noi vom avea curiozitatea de a vedea "cum e" și cu altcineva chiar dacă ne iubim partenerul (partenera). Dacă se repetă atunci e altceva și numai tu poți hotărî!

| Goete a răspuns:

"Iertarea" asta depinde de partenera, pentru ca daca incerci si intre timo te macina durerea pe dinauntru - durere pe care de fapt ti-o cauzezi Tu pentru ca nu poti accepta ca a fost si cu alta - atunci nu are rost.

Răspuns utilizator avertizat
| Adry05 a răspuns:

Depinde mult de împrejurimi. dacă a fost ceva de o noapte mai e cum mai e mai ales dacă e relație lungă, monotonie, copii la mijloc, dacă avea pe alta în același timp cu tine mă îndoiesc că nu o va mai face. Eu-s de părere că oamenii merită o a 2-a șansă, dar doar a 2-a.

| GouDidodino a răspuns:

Da

| LoveSleep a răspuns:

Da, evident. Dar e mai ușor să n-o faci. Eviți niște drame. Dacă îl ierți veți avea probleme grave de încredere, certuri, o s-o faca iar, etc. Doar prelungești inevitabilul.

| SG1995 a răspuns:

Depinde, unu nu ierți pe cineva care îți spune ceva, ci pe ierți pe cineva care îți demostrază merită iertarea.
Pe scurt, depinde, în astfel de cazuri, dacă ierți, nu uiți, nu te culci pe o ureche, dar nici nu acționezi ca o obsedată.
Depinde de persoana în cauză:
Se simte vinovat cu adevărat?
Înțelege faptul că e dobitoc și ți-a încălcat încrederea?
Vrea și încearcă să repare lucrurile?

Atunci da, dobitocul merită a doua șansa, de ce?
Pentru că e dobitoc și a făcut o prostie, și tocmai pentru că e dobitoc a realizat ce a făcut și cât de serioasă e situația.
Dacă răspunsul e nu la una din întrebări treci peste.