| Hammurabi a întrebat:

Un tip care face următoarea afirmație : "Îmi plac femeile cu fundul și sânii mari" este misogin?
Dar cel care afirmă : "Apreciez femeile în primul rând după mărimea fundului și a sânilor" este misogin?
Argumentați.

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

Primul e barbat, al doilea e misogin. De ce, pentru ca e normal sa te excite o tipa care arata bine, dar e anormal sa o apreciezie doar in functie de aceste caracteristici.

45 răspunsuri:
| PersonajFictiv a răspuns (pentru Hammurabi):

Da,ai dreptate, am fost neatent.

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Sunt momente in viata cand imi vine sa arunc lumea in aer asta e unul dintre acele momente, sincer, ai 86 de miliarde de neuronii in creier si nu mai inteles ca atractia fizica este important cand vorbim de prima impresie, pe aliens ai tai care au facut orgii cu femeiile noastre ce le-a atras?

| Hammurabi explică (pentru RAY):

Bun, am înțeles asta. Și sunt de acord. Atracția fizică e foarte importantă pentru prima impresie.
Dar atracția fizică nu înseamnă numai frumusețe. Am fost atras fizic de tipe care nu erau frumoase dar aveau corp mișto sau erau haioase sau inteligente.
Vezi, aici nu suntem de acord.

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Pe mine ma atras in vara asta una care poarta ochelarii,nu am spus ca tuturor ne place o fata chiar daca e frumoasa,frumustea e relativa man,dar fata aia frumoasa prezinta o fata simetrica dar nu complet simetrica, si mie imi plac fetele rationale, amuzante, mi-a placut mult de una de aici deci nu o cunoasteam fizic, da exista si iubire platonica sau a place o fata in mod rational, baza uni relatii nu e sexul desigur dar si el e important la fel si atractia fizica, ai auzit de efectul hallo? https://ro.scribd.com/doc/70664882/Efectul-Halo

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru RAY):

NU orice barbat, crede-ma. Iar barbatii care sunt in primul rand atrasi de sexualitatea unei femei ar trebui sa accepte ca vor avea femei sexy si atat. Adica sincer, daca o alegi in primul rand dupa fund si sani, nu are rost sa ii ceri fidelitate, generozitate sau inteligenta. Va trebui sa accepti cu zambetul pe buze daca te trateaza ca pe un sclav, daca te inseala, daca este materialista sau te face de ras cu prostia si nesimtirea pe oriunde mergeti. Va trebui sa spui: are sani si fund frumoase, pe mine asta ma intereseaza in primul rand, nu va impiedicati de detalii...

| RAY a răspuns (pentru Brigaela):

Atractia este involuntara stii asta nu? vrei sa spui ca noi determinam setea, fometea? sunt chesti care apar din senin

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru RAY):

Dar niciodata eu nu voi alege ceva esential pentru mine in functie de cata mancare este acolo. Da, instinctul sexual, foamea, setea sunt instincte primare, pe care le au toate animalele. Animalele fara inteligenta superioara, le pun pe primul loc. Noi oamenii invatam sa nu o facem, inteligenta noastra ne-a invatat ca ele pot fi tinute in frau de valori mult mai mari, mai importante. Daca ar fi cum spui tu, ar trebui sa ma arunc si sa fur mancarea din mana oamenilor de pe strada daca imi e foame, ca e un instinct pe care nu il pot controla prin inteligenta.
In alta ordine de idei, as stii ca un barbat inteligent este atras de inteligenta femeilor foarte tare. Fiindca cel mai important organ sexual este totusi creierul si inteligenta este foarte sexi. Iti spun asta din prisma unei femei care se simte foarte frumoasa si sexi, desi nu s-a inscris niciodata in normele fotomodelelor. Dar am avut norocul sa am in preajma mea barbati pentru care creierul este important in atractia sexuala.

| RAY a răspuns (pentru Brigaela):

Vorbesc serios acum foametea tu crezi ca eu mi o provoc in mod constient? eu am intrebat altceva lasa inteligenta, omul e o fiinta emotionala nu una rationala

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru RAY):

Nu, foamea vine instinctiv, numai ca tu decizi cand si ce mananci.
Eu sunt o fiinta rationala si toti barbatii interesanti din lumea asta sunt la fel. EXista si femei si barbati strict emotionali, dar pentru mine sunt neinteresanti.

| RAY a răspuns (pentru Brigaela):

Eu sunt o fiinta rationala si toti barbatii interesanti din lumea asta sunt la fel
daca esti doctor stii prea bine ca nu e adevarat asa ceva, o fiinta rationala nu simte iubirea,frica, sentimente,emoti e de piatra, dorinta sexuala etc
si dorinta sexuala vine la fel ca si foamea da tu alegi ce faci, dar omul nu e o fiinta rationala,si asta o stie oricine care studieaza natura umana, rational nu poti fi pentru ca creierul rational este blocat cand privesti persoana iubita, cand isi este foame, cand isi este sete, cand simti suferinta, durere

| RAY a răspuns (pentru Brigaela):

O bâtă de baseball şi o minge costă împreună 1, 10 dolari. Bâta costă cu un dolar mai mult decât mingea. Cât costă mingea?".

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru RAY):

5 centi

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru RAY):

ESte exact invers decat crezi tu, stiinta sustine ca omul este o fiinta rationala care isi intelege si isi controleaza emotiile. Crede-ma, creierul nu e blocat niciodata, sau e blocat intotdeauna. Mi-e mila de cel caruia i se blocheaza mintea cand sufera sau cand iubeste, nu mai zic de cand ii e foame

| RAY a răspuns (pentru Brigaela):

Care stiinta afirma ca omul isi controleaza emotiile? rational nu poti determina anumite emotii, stari de spirit ele vin in mod involuntar cum e atractia fizica, iar stiinta nu poate generaliza ca toti oamenii isi controleaza emotiile, deci e ceva relativ, stiinta nu e o dogma, credinta apropo cand vine vorba de experimente doar 12% din ceea ce afirma psihologia despre om sa adeverit,un esesc total recunosc chiar de catre ei,deci omul nu isi controleaza emotile si le simte si le reprima conform lui freud ceea ce reprimi se tranforma in depresie,frustrari,complexe,conform lui maslow pe piramida lui sta supravetutuirea si reproducerea pe primele locuri,orice lucru care nu e implinit pe scara aia va duce la frustrari, complexe, nu e adevarat ca ne controlam nici vorba de asa ceva, rational nu exista iubire, mintea rationala nu poate intelege iubirea, numi spune ca cand isi moare parinti tu poti in mod constient sa nu isi pese de asta asta in caz ca nu esti psihopat. stai tu infometata 2, 3 saptamani sa te vad atunci, omul este o fiinta emotionala, daca ar fi una rationala baza lui ar fi ratiunea, dovada, pe naiba oamenii cred in credinte false, cred in sperante, daca omul ar accepta realitatea sa r sinucide

| Hammurabi explică:

????