| Crinaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Unei femei ii vine menstruația doar când nu este însărcinată? Si daca ar putea supravetui un spermatozoid din lichidul preejaculator 7 zile in vaginul unei femei

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

EXACT, menstruatia se produce in proportie de 99% NUMAI in cazul in care in ciclul menstrual terminat in momentul inceperii menstruatiei, NU s-a produs fecundarea ovulului si din acest motiv NU s-a produs o sarcina. Prin menstra se elimina din corp fostul ENDOMETRUL in care ar fi urmat sa se instaleze/fixeze sarcina daca aceasta s-ar fi format in ciclul menstrual abia terminat. In lichidul preejeculator sau in uretra spermatozoizii pot supravietui cateva ore, pana in momentul primei urinari. De asemenea in cazul in care spermatozoizii ajung in uter si acolo gasesc/intalnesc niste conditii cu totul ideale, potrivit studiilor si cercetarilor stiintifice si medicale a reiesit ca pot trai in cazuri cu totul exceptionale maxim 4-5 zile. Multa sanatate!