| anonim_4396 a întrebat:

Uneori imi vin niste imagini in cap, ca niste flashback-uri din copilarie in care eram abuzata sexual. Si nu pot sa-mi dau seama daca sunt cosmaruri pe care le-am avut in perioada aia, cand eram mica, sau chiar s-a intamplat...
Eu de mica am cosmaruri (dar nu cu oameni) si le-am ignorat pana acum, dar ma tot gandesc de ce asta tot revine in mintea mea. Persoana implicata in chestia asta mi-e ruda, si il cred in stare de asa ceva, la vremea respectiva era inca tanar si avea probleme cu legea, acum are probleme cu nervii... Mereu am avut imaginile astea in cap, dar in ultima vreme ma intreb daca e posibil sa uiti asa ceva. Nu stiu cati ani aveam, sub 10. M-a pus pe ganduri asta pentru ca m-a intrebat un prieten daca am avut experiente traumatizante legate de sex, si primul lucru care mi-a venit in minte a fost visul asta (desi am avut si altele recente) si cu toate ca nu m-am gandit niciodata ca ar fi putut fi real...
M-a intrebat asta pentru ca am un fel de repulsie fata de sex, cam toate relatiile mi s-au stricat pentru ca nu sunt deschisa la nou, mi-am inceput viata sexuala foarte tarziu si mereu m-am simtit obligata, pentru ca nu imi prea pasa, nu am chef aproape niciodata, chiar daca iubesc persoana, nu am fost niciodata sigura ca m-a atras cineva fizic, nu am avut niciodata orgasm si ma mai simt si deprimata dupa. Si nu, nu am nicio treaba cu religia, parintii mei sunt deschisi la minte, nu am fost indoctrinata sau ceva.
Eu toate astea le-am considerat simptome ale depresiei pe care o am de la 11-12 ani. Mereu am crezut ca depresia mea e mostenita (am multe cazuri in familie) si situatia foarte proasta (parinti care se cearta tot timpul, tata alcoolic). Acum nu stiu ce sa mai cred...
E posibil sa uiti asa ceva?

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Da, e foarte posibil să „uiți" o traumă. Mintea are metodele ei de autoprotecție.
Din păcate, subconștientul o trădează.
E imposibil să visezi despre ceva care (cel puțin atunci, când erai mai mică de 10 ani) îți este necunoscut. Așadar, ceva s-a întâmplat atunci.
Poate un specialist ar putea să te consilieze și să înlăture blocajul tău psihic (deosebit de puternic) care a dus și la actuala ta stare de asexualitate. Preferabil prin hipnoză regresivă, dar numai dacă ești de acord cu asta.

| Freya1 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa mergi la un pisholog sa ii spui ce s-a intamplat inainte sa iti autodistrugi viata.
Nu poti sa traiesti fara sa te bucuri de viata, asa ca acele vise si stari proaste trebuie sa dispara.Mai bine te-ai gandi serios sa lupti cu tot ce ti se intampla iar primul pas este psihologul.

| alexandru0sorin a răspuns (pentru Freya1):

Man eu sunt de acord cu natalia95, dar sa ai grija ca nu toti terapeuti sunt buni unii nu prea stiu ce fac asta e, nu toata lumea e cu adevarat capabila asa ca ai grija ca uni o sa-ti dea acatiste lasa-i deoparte date la unul cu adevarat profesionist care stie ce face altfel suveri toata viata ta!

mersi matalia95 pentru un raspuns excelent

| Hammurabi a răspuns:

Nu e uitare. Creierul uman are un mecanism de reprimare a amintirilor traumatizante mai ales din copilărie.
E foarte corect ce te-a sfătuit @sofisis.
Mergi la un psihoterapeut specializat în hipnoterapie. E important să aflii adevărul.

| sofisis a răspuns:

Da, este posibil si chiar probabil sa uiti asa ceva. Creierul are un mecanism de aparare propriu si "uita" experientele traumatizante. Este posibil sa fii fost abuzata sexual cand erai mica. Sfatul meu e sa incerci terapie psihologica si daca ai unde, hipnoza.

| SG1995 a răspuns:

Da, din ce -ai zis posibilitate e de 99%.

| anamaria82726 a răspuns:

S-ar putea sa gresesc dar iti zic parerea mea..nu trebuie neaparat sa ma iei in serios. Deci mi s-a intamplat de doua ori pana acum sa imi amintesc intamplari pe care nici in prezent nu le realizez. Adica nu stiu daca visam sau daca eram prea mica incat sa mi le amintesc ca fiind reale. Dar in cazul tau, eu cred ca nu ai fost abuzata sexual. Dar tocmai fiindca stii de ceea ce este in stare ruda ta, ti-ai creeat acest vis. Si din cauza lui acum ai probleme cu viata sexuala. Dar poate ai tu dreptate si chisr te-a abuzat. Poti sa verifici doar daca iti mai amintesti daca prima oara cand te-ai masturbat aveai deja himenul rupt. Dar daca nu ai fost atenta la asta, adu-ti aminte daca a durut(cand esti virgina, prima oara doare superrr tare)